توصیه های ایمنی برای استفاده از مایکروفر


به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس ، مایکروفر یکی از پرکاربردترین و حیاتی ترین لوازم امروزی است.اکثریت لوازم خانگی در نظر گرفته می شود; از آنجایی که فناوری به کار رفته در ساختار آن نسبت به سایر لوازم خانگی پیشرفته‌تر است و برنامه‌های پخت متفاوتی دارد، تأثیر بسزایی در تهیه غذا دارد. جالب است بدانید مایکروویو به کمک شعاع هایی که در ساختار آن تعریف شده است غذا می پزد و همین موضوع باعث نگرانی افراد شده است.

پژمان شیرمردی معاون سازمان انرژی اتمی در راستای نگرانی مردم در خصوص استفاده از این دستگاه پرکاربرد گفت: در دستگاه های مایکروویو و سولاردام استفاده از امواج مایکروویو (که امواج غیر الکترومغناطیسی هستند یون ساز در نظر گرفته می شوند) غذا را گرم کنید. در واقع این امواج باعث ارتعاش مولکول های آب در غذا و تولید انرژی گرمایی می شوند. برخلاف پرتوهای ایکس و گاما، امواج مایکروویو فرکانس و نفوذ کمتری دارند و این پرتوهای گاما و اشعه ایکس بسیار ضعیف‌تر هستند.

او تاکید کرد که تشعشعات ساطع شده از امواج مایکروویو نیست یونیزان یعنی انرژی کافی برای حذف الکترون از اتم های ماده (غذا) را ندارد و به عبارت دیگر قدرت ایجاد جهش در ساختار مولکولی را ندارد و انرژی لازم برای شکستن را ندارد. پیوندهای شیمیایی و بنابراین این امواج مایکروویو نمی توانند رادیکال های آزاد در ماده تولید کنند. همانطور که گفته شد، آب پس از دریافت موج مایکروویو گرم می شود و زمانی که یک مولکول قطبی در میدان الکتریکی قرار می گیرد، تمایل به جهت گیری در جهت میدان دارد. حال اگر این میدان به صورت موج باشد، جهت مولکول مدام در حال تغییر است. فرکانس امواج مایکروویو ۲.۴۵ گیگاهرتز (۲.۴۵ x 109 هرتز) است. این فرکانس نزدیک به فرکانس طبیعی مولکول های آب است. در نتیجه، مولکول های آب در فر دائماً تغییر جهت می دهند.

معاون سازمان انرژی اتمی یادآور شد: سولاردام همان مایکروویو فقط در است آنها عناصر نوری اضافه شده است. امواج مایکروویو با ارتعاش مولکول های آب باعث ایجاد گرما می شود و اگر بافت بدن و دست انسان مستقیماً در معرض این امواج قرار گیرد باعث گرم شدن پوست دست و یا حتی سوختگی می شود. البته آسیب ناشی از این امواج در چشم به دلیل حساس بودن آنها به گرما می تواند شدیدتر باشد و منجر به آب مروارید شود. اگر برخورد خیلی نزدیک باشد، می تواند باعث سوختگی، آب مروارید و ناباروری در مردان شود. در اجاق های مایکروویو و سولاردام صفحات محافظ در اطراف بدنه دستگاه و پشت قسمت شیشه ای قرار گرفته اند که از خروج امواج از محفظه جلوگیری می کند.

شیرمردی بیان کرد: یکی از توصیه های ایمنی هنگام کار با وسایل فوق این است که افراد هرگز صورت و دست خود را روی شیشه شیشه قرار ندهند و حداقل ۳۰ سانتی متر از دوربین فاصله داشته باشند. همچنین بررسی نشتی دستگاه های مایکروویو و آزمایش دوره ای آنها برای پیشگیری از آسیب های جسمی باید جدی گرفته شود.

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید