جشنواره کن خبرنگاران روس را حذف کرد


خبرگزاری فارس ـ گروه هنر: هفتاد و پنجمین دوره فستیوال سینمایی کن قرار است طی روز‌های هفدهم تا بیست و هشتم مه امسال در جنوب فرانسه برگزار شود. به گزارش فارس به نقل از درَپ، جشنواره فیلم کن امسال درخواست حضور روزنامه نگاران روسی را برای حضور در کن را رد کرده است.

به گفته دو روزنامه‌نگار روسی که در گذشته به صورت مرتب مجوز حضور در جشنواره را دریافت می‌کردند، اما امسال رد شده‌اند، گروهی از اعضای رسانه‌های روسی اخیرا جلسه‌ای با مدیر مطبوعاتی کن، «اگنس لروی» داشته‌اند و این مقام مسئول در جشنواره به آن‌ها گفته که جشنواره قبل از تصمیم گیری در مورد صدور مجوز حضور روزنامه‌نگاران روس منتظر بهتر شدن اوضاع بین روسیه و اوکراین بوده است، اما با توجه به شروع جشنواره در کمتر از دو هفته آینده جشنواره در نهایت تصمیم گرفته اعتبارنامه تمام روزنامه نگاران روسی را رد کند.

«آگنس لروی» همچنین عنوان کرده فقط رسانه‌هایی را برای حضور در جشنواره تایید کردیم که با موضع جشنواره در مورد وضعیت اوکراین همخوانی داشته باشند، اما ظاهرا هیچ خبرنگار روسی امسال پذیرفت نشده است.

جشنواره فیلم کن پیش ازاین نیز اعلام کرده بود امسال هیچ فیلم و نماینده‌ای رسمی که همسو با سیاست‌های کنونی کشور روسیه باشد را نخواهد پذیرفت اما ظاهرا عدم رویه روشن در عدم تائید خبرنگاران با اعتراض آنها به مسئولان جشنواره کن همراه شده است.

به گزارش فارس به نقل از درَپ، یکی دیگر از روزنامه نگاران رد شده امسال جشنواره کن که نمی‌خواست نامش فاش شود نیز نوشته است: «ما در تمام مدت نادیده گرفته شدیم و تنها ۱۰ روز! قبل از جشنواره درخواست ما رد شده است. احساس می‌کنم که آنها نمی‌دانستند چگونه تعریف کنند جهت‌گیری سیاسی روزنامه نگاران چگونه است و تصمیم گرفتند همه ما را رد کنند تا برای خودشان دردسر ایجاد نشود.

هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن از ۱۷ تا ۲۸ می (۲۷ اردیبهشت تا هفت خردادماه) به صورت حضوری بر پا خواهد شد و چهار هزار نفر روزنامه‌نگار از ۷۵ کشور جهان در این رویداد سینمایی شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید