جنبش های آمریکا برای شناسایی روسیه به عنوان “حامی تروریسم دولتی”


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، سیاستمداران آمریکایی این روزها در ادامه تلاش های خود علیه روسیه، روسیه را «حامی تروریسم دولتی» معرفی کرده اند.

نیویورک تایمز در گزارش روز جمعه سنا از چنین اقدامی علیه روسیه حمایت می کند. «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز حمایت خود را از این موضوع اعلام کرد.

با این حال، به گفته نیویورک تایمز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هنوز در انجام این اقدام که مستلزم تحریم متحدان آمریکا به دلیل تجارت با روسیه است، مردد است.

روز چهارشنبه، سنای آمریکا قطعنامه ای الزام آور را تصویب کرد که در آن از بلینکن خواسته شد تا روسیه را همراه با ایران، کره شمالی، سوریه و کوبا در فهرست به اصطلاح «کشورهای حامی تروریسم» قرار دهد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا و یکی از حامیان این قطعنامه گفت: برای من، [ولادیمیر] پوتین (رئیس جمهور روسیه) اکنون رئیس یک دولت تروریستی است».

این سناتور تندرو آمریکایی مدعی شد که تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای غربی علیه روسیه موثر بوده اما «ما باید اقدامات بیشتری انجام دهیم».

بلینکن روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی درباره این موضوع، تلویحا گفت که با توجه به تحریم های زیادی که علیه روسیه اعمال شده است، چنین اقدامی ضروری نیست.

وی گفت: هزینه هایی که ما و سایر کشورها به روسیه تحمیل می کنند دقیقاً مشابه عواقب قرار گرفتن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم است. بنابراین اثرات عملی کاری که ما انجام داده ایم یکسان است.”

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام غیرنازی‌کردن اوکراین، خلع سلاح آن کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرد و گفت که قصد تصرف سرزمین اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخت و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی آنها» خواند.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

علیرغم حمایت غرب، روسیه در زمین توانسته است لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را کنترل کند و سعی دارد بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید