خاورمیانه؛ تشکیل یک محور جدید در منطقه متشکل از ایران، قطر و ترکیه


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی از تشدید همکاری های تهران، دوحه و آنکارا با درک همکاری نزدیک ایران، ترکیه و قطر با یکدیگر و تهدیدهای آنکارا نوشت: جنگ روسیه در اوکراین و توافق ایران (مذاکرات برای لغو تحریم ها) به چند دلیل مهم است.

اندیشکده آمریکایی «میدل ایست» اخیراً در تحلیلی به قلم «ست فرانتزمن» درباره «توسعه همکاری‌های ایران، ترکیه و قطر» نوشت که ایران اخیراً «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه را پذیرفته است. نمای بیرونی قطر وی با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود و همچنین با علی شمخانی از مقامات ارشد ایران دیدار کرد. این مهم است زیرا دوحه در تلاش است تا با مذاکره مجدد در مورد توافق با ایران به عنوان بخشی از راهی برای تبدیل شدن قطر به یک واسطه بین ایران و ایالات متحده باشد تا قطر بتواند از این نفوذ برای تقویت نقش خود در منطقه استفاده کند.

*سفر اردوغان به تهران مهم است

ریاست جمهوری ترکیه نیز سه شنبه گذشته اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ۱۹ جولای (۲۸ تیر) به ایران سفر خواهد کرد. این دیدار پس از سفر برنامه ریزی شده جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به اسرائیل (فلسطین اشغالی) و عربستان سعودی انجام می شود. این بدان معناست که آنکارا با تهران همکاری خواهد کرد، همانطور که واشنگتن با تل آویو و سعودی ها همکاری می کند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اخیرا در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ایران گفت: ما مخالف تحریم های یکجانبه علیه ایران هستیم و این تحریم ها را تایید نمی کنیم.

*دوگانگی ترکیه با ناتو

این بدان معناست که مشارکت ترکیه و ایران در حال افزایش است. ذکر این نکته ضروری است که این دو کشور شرکای کلیدی هستند. آنها با روسیه نیز شریک هستند. اما ترکیه باید عضو ناتو باشد. این اغلب ناتو را تهدید می کند، همانطور که در مورد فنلاند و سوئد دیده ایم. ترکیه با همکاری با ایران ناتو و اعضای آن مانند یونان را تهدید می کند.

نویسنده در ادامه اظهار داشت که استفاده ابزاری ترکیه از ناتو، دوستان و متحدان واقعی آنکارا در مسکو و تهران منتظر بازخورد اقدامات ترکیه در ناتو هستند. ترکیه ناتو را نابود می کند. به روسیه کمک می کند و می تواند به ایران نیز کمک کند. آنکارا نیز می خواهد با هر دو طرف بازی کند. با روسیه کار می کند و سامانه اس-۴۰۰ را از روسیه می خرد، اما با ناتو هم کار می کند.

* درک همکاری تهران، دوحه و آنکارا ضروری است

نویسنده در پایان این تحلیل نوشت، نکته مهم در اینجا این است که اگرچه روابط ترکیه-ایران-قطر حائز اهمیت است، اما محور ترکیه-قطر گامی اساسی برای منطقه است زیرا هر دو کشور از اخوان المسلمین حمایت می کنند. خوب.حماس حمایت می کند. این در حالی است که همه این کشورها با روسیه نیز همکاری می کنند. درک نحوه همکاری این کشورها با یکدیگر به دلایل زیادی مهم است، مانند نشست اخیر ناتو در مادرید، تهدیدات آنکارا علیه کشورهای دموکراتیک که به ناتو پیوسته اند، جنگ روسیه در اوکراین و توافق با ایران (مذاکرات برای تعلیق تحریم ها).

انتهای پیام.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید