خرمای کشاورزان شرق کرمان قبل از برداشت بر روی شاخه های درختان پژمرده شد


فارس/ خبرگزاری فهرج: کشاورزان فهرجی در گرمای سوزان تابستان و فصل خرما برای برداشت برنج یکساله خود آماده می شوند، اما خشونت طبیعت شیرینی خرما را برای کشاورزان تلخ کرده است.

کدوری یکی از کشاورزان فهرجی که در روستای آماریه زندگی می کند و بسیاری از محصولات کشاورزی او خشک شده است می گوید: تمام محصول ما روی شاخه های درخت خشک شده و تمام زندگی من به دلیل خشک شدن از بین رفته است. و من حتی نمی توانم به ۳ کارگری که در این باغ کار می کنند حقوق بدهم، ماهیانه حقوق می دهم.

این کشاورز در ادامه گفت: از دولت می خواهیم به کمک کشاورزان بیاید و بخشی از خسارت را به کشاورزان ما بپردازد.

او خشک شدن خوشه های خرمای خود را ناشی از طوفان های شدید شن چند روز اخیر می داند.

حسین سهری رئیس شورای اسلامی شهر فهرج و یکی از کشاورزان این منطقه گفت: کشاورزان هر ساله با مشکل خشک شدن خوشه خرما مواجه هستند و امسال محصول خرما قبل از برداشت بی سابقه کاهش یافته است. و بیش از ۸۰ درصد نخلستان ها خشک شده اند.

وی ادامه داد: چند سالی است که جهاد کشاورزی علت خشک شدن خرما را بررسی و تحقیق می کند اما تاکنون نتوانسته اند راهکار مناسبی برای خشک شدن خرما ارائه دهند. از مسئولین کشور می خواهیم با بازدید از شهرستان فهرج، مشکلات کشاورزان را از نزدیک ببینند و به دنبال ما باشند تا بتوانیم در این منطقه زندگی کنیم و در صورت ادامه این روند مجبور به مهاجرت به شهرها شویم.

هوشنگ رضوانی از دیگر کشاورزان منطقه گفت: ۸۰ درصد محصولات کشاورزی ما خشک شده و صندوق بیمه زیان کشاورزان را جبران نمی کند. از مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان می خواهیم این موضوع را در ستاد بحران استان مطرح کنند تا نسبت به جبران این خسارات تصمیم گیری کنند.

خسارت ۶۰ درصد خرمای فهرج

محمد خیراندیش مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: خشک شدن خوشه های خرما خسارت زیادی به کشاورزان شرق استان وارد کرد و در سفری که به این استان داشتیم. در منطقه، کشاورزان شکایت کردند.

وی خاطرنشان کرد: تیمی از محققان، اساتید دانشگاه و مراکز تحقیقات جهاد کشاورزی بررسی علل خشک شدن خوشه خرما را آغاز کرده و در حال بررسی خشک شدن خرما هستند. آنها در کوتاه ترین زمان ممکن علل این وضعیت را بررسی کرده و راه اجتناب از آن را به کشاورزان اطلاع می دهند.

حسین سعیدنیا فرماندار شهرستان فهرج گفت: طوفان های مهیب محصول خرمای کشاورزان را تحت الشعاع قرار داد و باعث از بین رفتن این محصول شد.

وی افزود: امسال بیش از ۶۰ درصد از مزارع خرمای کشاورزان خشک و از بین رفته است.

به گفته سعید نیا، شهرستان فهرج سالانه بالغ بر ۳۷ هزار تن خرما تولید می کند که امسال بیشتر آن از بین رفته است.

رئیس ستاد بحران شهرستان فهرج با اشاره به سفر آتی رئیس جمهور به استان کرمان گفت: از وزیر جهاد کشاورزی تقاضای سفر به شهرستان فهرج را داریم و همچنین کتباً از فرماندار می خواهیم که اولویت را با شهرستان فهرج در این خصوص داشته باشد. بازدید وزرا سفر وزیر جهاد کشاورزی با هدف رفع مشکلات کشاورزان این شهرستان است.

به گزارش فارس، شهرستان فهرج سومین تولیدکننده خرما در استان است و بخشی از خرمای تولیدی این شهرستان به استان های کشور حمل و به کشورهای مختلف صادر می شود.

انتهای پیام/۸۰۰۱۳/ب
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید