خودداری قرقیزستان از واگذاری فرودگاه های ماناس و اوش به ترکیه


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دولت قرقیزستان پیشنهاد واگذاری فرودگاه های ماناس و اوش به شرکت ترکیه ای «نیدا» را رد کرد.

عقیل بیک جباراف نخست وزیر در رابطه با این تصمیم گفت: ما از اجرای توافقنامه پیشنهادی در مورد واگذاری فرودگاه های ماناس و اوش خودداری می کنیم زیرا به طور کامل منافع قرقیزستان را تامین نمی کند. البته هر سرمایه گذاری می خواهد حداکثر سود را داشته باشد اما باید تا حد امکان منافع مردم و دولت را در نظر بگیریم.

نخست وزیر قرقیزستان گفت: دولت این کشور مایل است با هر سرمایه گذاری که بتواند این دو فرودگاه را در مدت دو سال به طور کامل بازسازی کند، همکاری کند.

بر اساس اظهارات وی، رعایت استانداردهای بین المللی فرودگاه و تامین کامل منافع و امنیت کشور توسط دولت قرقیزستان حائز اهمیت است.

جباراف همچنین خاطرنشان کرد: بحث اصلاح این دو فرودگاه توسط خود کشور در حال بررسی است و اجرای آن احتمالاً زمان بیشتری می برد.

شایان ذکر است که نخست وزیر قرقیزستان کمتر از دو هفته پیش از واگذاری فرودگاه های «ماناس» و «اوش» به شرکت ترکیه «نیدا» برای مدیریت خارجی به مدت ۳۹ سال خبر داد.

وی همچنین اعلام کرد که طرف ترکیه ای ظرف دو سال ۵۰۱ میلیون دلار در این دو فرودگاه سرمایه گذاری خواهد کرد و پس از تحقق کامل شرایط مورد نظر قرقیزستان، مبلغ ۵۰/۵۰ توزیع خواهد شد.

انتهای پیام/ح
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید