داستان ۵ رفت و برگشت موفق به مناسبت ۵ میلیون شدن فارس من


خبرگزاری فارس – فارس من: اواسط شهریور ۱۴۰۰ بود که فارس من تولد ۴ میلیون سالگی خود را جشن گرفت، اما اکنون در کمتر از یک سال، یک میلیون عضو جدید به این خانواده بزرگ اضافه شده است.

تا اواسط شهریور ۱۴۰۰ تعداد اعضای فارس من به ۴ میلیون نفر رسید.

در آن ۱۰ ماه هزاران کمپین جدید ثبت شد که خبرنگاران فارس بر اساس تعداد حامیان آن را پیگیری کردند و برخی از آنها موفق شدند. به مناسبت ۵ میلیون نفر شدن فارس من، ۵ کمپین موفق چند ماه اخیر را تحلیل کردیم:

۱. تصحیح فیلم شهر گربه ها

در اوایل دسامبر ۱۴۰۰، با نزدیک شدن به زمان اکران فیلم «شهر گربه ها»، تیزر این فیلم دست به دست می شد. آنچه در این تیزر خودنمایی کرد و باعث اعتراض مخاطبان شد، حجم بالای رقص و آواز در آن بود. به خصوص که برخی از شخصیت های این فیلم نیز زن بودند. عموم مردم معتقد بودند که این حجم از ابتذال نه شایسته سینمای ایران است و نه با فرهنگ اسلامی ما سازگار است. تاریخ زمانی تلخ تر شد که قرار بود کودکان و نوجوانان پای این فیلم بنشینند.

اختلاط رقص و آواز زنان در فیلم شهر گربه ها باعث اعتراض مردم شد

همین موضوع باعث شد تا مردم در سامانه فارس من با جمع آوری امضا اعتراض خود را به مسئولان اعلام کنند. تعداد اشتراک ها در کمتر از یک روز از ۱۰۰۰۰ فراتر رفت. خبرنگاران فارس بلافاصله پیگیر این کمپین شدند. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به این فیلم گفت: بیش از ۳۰ فیلم معضل در دولت قبل پروانه نمایش گرفتند.

خبرنگار فارس همچنین برای پیگیری این موضوع با کارگردان این فیلم «سید جواد هاشمی» تماس گرفت که وی با اعتراف به مشکلاتی در این فیلم قول داد قبل از اکران آن را برطرف کند. به این ترتیب این کمپین با حمایت ۲۳ هزار نفر و با همکاری کارگردان در کمتر از ۳ روز نتیجه داد.

توضیحات سید جواد هاشمی از کمپین من فارس

۲. تصویب و اجرای لایحه طبقه بندی فرهنگیان

رتبه بندی Cultivators یک کمپین طولانی مدت با مخاطبان بسیار مداوم است که هر بار هزاران امضا دارد. این موضوع در سال های اخیر همواره در دستور کار خبرگزاری فارس قرار داشت و سرانجام پس از ده ها پیگیری خبرنگاران فارس در روزهای اخیر به نتیجه رسید و آیین نامه اجرایی آن ابلاغ شد.


موضوع طبقه بندی معلمان ده ها بار توسط خبرگزاری فارس پیگیری شد.

تقاضا برای رتبه بندی معلمان اولین بار ۳ سال پیش توسط کاربران فارس من ایجاد شد. خبرنگار آموزش و پرورش فارس از آن زمان تاکنون سعید عسگری معاون توسعه منابع آموزشی را دنبال کرده و با صادق ستاری فرد، سخنگوی آموزش و پرورش و پروش در چند نوبت گفتگو کرده است. اما این موضوع تا دولت جدید پابرجا بود و با توجه به امضاهای فراوان مربوط به این کمپین ها، فارس با وزیر آموزش و پرورش نیز گفت و گو کرد. یوسف نوری برای ادامه این کمپین. چند معلم مطالبه گر نیز در خبرگزاری فارس حاضر شدند و میزگرد رتبه بندی معلمان برگزار شد.

میزگردی با معلمانی که می خواهند برای رتبه بندی مربیان برنامه ریزی کنند

در هر صورت زمان موفقیت این کمپین با نظارت مستمر خبرنگاران فرا رسیده است و طبق وعده وزیر آموزش و پرورش از ۳۱ شهریور ماه سال جاری رتبه معلمان در فیش حقوقی فرهنگیان محاسبه می شود. قبلی

۳. سرباز فوتبالیست

ماجرا از این قرار بود که مرادمند و یزدانی دو بازیکن استقلال باید به سربازی می رفتند و افکار عمومی معتقد بودند که قانون سربازی برای همه مردم است و این دو بازیکن باید بدون استعفا و در زمان مقرر به سربازی بروند. . این کمپین توسط بیش از ۱۳ هزار نفر امضا شد.


سیاوش یزدانی و حسین مرادمند دو بازیکن استقلال که به سربازی رفتند

خبرنگاران فارس ابتدا با سازمان کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تماس گرفتند که تایید شد این دو بازیکن باید به سربازی بروند. در همان زمان شایعاتی مبنی بر کذب بودن فسخ کارت سرویس برخی از بازیکنان مطرح شد، خبرنگار فارس از معاون حقوقی باشگاه استقلال پرسید.

برای همراهی با این کمپین به سراغ باشگاه استقلال و باشگاه ملوان (مقصد نظامی دو نفره استقلال) رفتیم که هر دو بر اجرای قانون تاکید داشتند. البته مسئولان باشگاه استقلال امیدوار بودند که بتوانند با استفاده از توان قانونی این دو بازیکن را به تعویق بیندازند. اما سازمان جذب اعلام کرده است که این دو بازیکن از تمام قابلیت های موجود استفاده کرده اند و باید هر چه زودتر خود را به عنوان سرباز معرفی کنند. سرانجام در کمتر از ۲ هفته از ثبت نام کمپین، دو بازیکن استقلال برای انجام خدمت سربازی به باشگاه ملوان اعزام شدند.

۴. افزایش حقوق سربازان

بیش از ۲ سال از تقاضای افزایش حقوق سربازان می گذرد. خواسته ای که همین چند ماه پیش و پس از پیگیری های فراوان برطرف شد.


در اوایل سال ۱۴۰۱ حقوق سربازان افزایش یافت

ماجرا از آنجا شروع شد که سربازان به حقوق کم خود اعتراض کردند و گفتند با حقوق ۲۰۰ هزار تومانی نمی توانند زندگی کنند. اولین جایی که فارس پیگیری کرد، اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح بود که رئیس این اداره در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قول افزایش حقوق سربازان را داده بود که فارس به دنبال تحقق این موضوع بود و وعده افزایش ۳ برابری را دریافت کرد. حقوق سربازان

اما موضوع به اینجا ختم نشد. سربازان گفتند که حتی این تغییر نمی تواند آنها را حفظ کند. ماجرای سربازان به دولت جدید هم کشیده شد. در بودجه ۱۴۰۱ حقوق سربازان به شدت افزایش یافت و بیش از ۳ میلیون تومان تعیین شد اما سربازان مدعی بودند این مبلغ در فروردین ماه به حساب کسی واریز نشده است. با پیگیری های بعدی بالاخره این کمپین پس از ۲ سال به ثمر نشست و حقوق سربازان افزایش یافت. اما هنوز با میزان مصوب مجلس فاصله زیادی دارد و خبرگزاری فارس همچنان بر اجرای کامل این قانون نظارت دارد.

۵. قضاوت فیضه هاشمی

اواخر فروردین ماه امسال بود که فائزه هاشمی در مصاحبه ای رسانه ای از تحریم های ظالمانه علیه ایران حمایت کرد. این موضوع با موج گسترده ای از واکنش کاربران مواجه شد. کمپین محاکمه فائزه هاشمی در میان کاربران دست به دست شد و با حمایت مردم در مدت کوتاهی به بیش از ۵۴ هزار امضا رسید.


بیش از ۵۴ هزار امضا در کمپین محاکمه فیضه هاشمی ثبت شد.

به موازات مطالبات مردم، خبرنگاران فارس نیز پیگیری این کمپین را در دستور کار خود قرار دادند و چند تن از فعالان سیاسی از طیف های مختلف را در این زمینه مورد پرسش قرار دادند. سخنان هاشمی آنقدر مغایر با منافع ملی بود که حتی حزب کارگزاران و برخی از چهره های سیاسی اصلاح طلب نیز از اظهارات فائزه هاشمی تبرئه و تاکید کردند که این اصلاح طلبان با سخنان فائزه هاشمی موافق نیستند.

با توجه به امضای کمپین مذکور، پیگیری موضوع در دستور کار مجلس قرار گرفت و جایگاه برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس و چند نماینده نیز دریافت شد. همزمان، اعتراضات مردمی و تجمعات آنها نیز پوشش داده شد. جالب است بدانید در کمتر از یک ماه بیش از ۲۰ مقاله برای این تقاضا تولید شد!

البته ظاهراً فائزه هاشمی هم از این ظواهر بدش نمی آمد چرا که در مصاحبه های بعدی به ادعاهای هنجارشکنانه خود ادامه داد و مواضعی علیه اسلام و انقلاب گرفت تا همچنان مورد توجه رسانه ها و حمایت جریان اصلی قرار گیرد. . اما در نهایت اعتراض مردم و مطالبات آنها نتیجه داد و کیفرخواست علیه او صادر شد.

تمام بررسی های حد نصاب پیگیری می شود

نظرسنجی های فارس من درخواستی از سوی کاربران است و خبرگزاری فارس جز برای تصحیح املا هیچ دخالتی با آنها ندارد. بدیهی است فارس از انتشار مطالب توهین آمیز، مطالبات غیرقانونی و علیه امنیت ملی خودداری می کند. ضمناً در مواردی که گزارش هایی علیه افراد یا شرکت ها صورت می گیرد، گزارش به سامانه «سوت زن» فارس ارسال می شود تا به صورت محرمانه توسط خبرنگاران فارس پیگیری شود و تنها در صورت اثبات اتهام از سوی رسانه ها مشکل ساز می شود.

خبرگزاری فارس در راستای تعهدی که به مخاطبان خود داده است در تلاش است تا تمامی کمپین هایی را که به سقف اشتراک رسیده اند، پیگیری کند. اینکه موفقیت یک کمپین چند روز طول بکشد یا چند سال، علاوه بر ماهیت مطالبات و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه، با میزان پاسخگویی مسئولان ارتباط مستقیم دارد. اما پشتوانه فارس در همه این تلاش ها، هر یک از شما مردمی هستید که با اصلاح کشورتان ساکت نمی شوند.

انتهای پیام