درخواست آمریکا از چین برای عدم ایجاد تنش در صورت سفر پلوسی به تایوان


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، هشدارهای شدید چین درباره واکنش قاطع به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مقامات واشنگتن را نگران کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اواخر روز دوشنبه گفت که در صورت سفر پلوسی به تایوان، چین نباید تنش ایجاد کند و باید مسئولانه عمل کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بلینکن در تلاش برای رفع تقصیر آمریکا در تنش ها بر سر تایوان گفت: اگر رئیس مجلس نمایندگان تصمیم به سفر بگیرد و چین برای ایجاد بحران یا افزایش تنش تلاش کند، پکن متوجه عواقب آن خواهد شد.

وی با بیان اینکه پلوسی تصمیم خود را در سفر به تایوان خواهد گرفت، تصریح کرد: کنگره آمریکا یک ساختار مستقل است و قانونگذاران آمریکایی قبلا به این جزیره سفر کرده اند.

از سوی دیگر، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید نیز اواخر روز دوشنبه گفت که ایالات متحده از چین می خواهد تا از ایجاد تنش در مورد سفر احتمالی پلوسی به تایوان خودداری کند.

به گزارش وب سایت «ریانوفستی»، ژان پیر در یک کنفرانس مطبوعاتی توضیح داد: ما دلیلی برای این همه تنش نمی بینیم، معتقدیم نیازی نیست. [به این رفتارهای عصبی] نیست. رئیس جمهور آمریکا (جو بایدن) به صراحت گفته است که موضع ما در مورد سیاست چین واحد تغییر نکرده است.

در همین حال «ژانگ جون» نماینده چین در سازمان ملل با بیان اینکه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند، گفت: پکن نیز گام های قاطعی برای این موضوع برمی دارد. حاکمیت ملی خود را حفظ کند. (جزئیات بیشتر)

چین تایوان را یک استان می‌داند و همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوان و مقامات غربی، به‌ویژه مقامات بلندپایه سیاسی یا نظامی کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالفت کرده است. پکن همواره با بازدید مقامات خارجی از این جزیره مخالف بوده و گفته است که این گونه بازدیدها اصل چین واحد را نقض می کند و سیگنال های اشتباهی را به نیروهای جدایی طلب تایوان ارسال می کند.

سفر پلوسی به تایوان اولین سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره از سال ۱۹۹۷ خواهد بود. گفته می شود که ارتش آمریکا در حال بررسی جابجایی ناوهای هواپیمابر یا ارسال جت های جنگنده برای پشتیبانی نزدیک هوایی به عنوان بخشی از این سفر است.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید