kermanyy

Friday, 22 October 2021

درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب

درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و سایش قلب

تخریب قلب ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود که معمولاً توسط سلول های تخصصی در محفظه فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی این سیگنال ها معیوب هستند و به سرعت رخ می دهند و باعث می شوند قسمت های بالای قلب به جای ضربه م effectiveثر (لرزش) دچار ارتعاش شوند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، باید ریشه های این نقاط داغ را از بقیه قلب جدا کرد.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در طی این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق رگ های خونی وارد قلب می کند. او از یک کاتتر نقشه برداری برای تشخیص محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را با نوک کاتتر سرد یا گرم از بین می برد.

این می تواند باعث ایجاد زخم هایی شود که در سیگنال های الکتریکی معیوب اختلال ایجاد کرده و ریتم های طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرمای شدید برای ایجاد آسیب (سرماخوردگی) روش جدیدی است.

دکتر آریتمی یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه در حال توسعه قلب می کند. او از آن برای باد کردن و باد کردن یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که مسیر شلیک سیگنال های اشتباه را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است احساس خستگی کنید و کمی ناراحتی را تجربه کنید. از دستورات پزشک خود برای مراقبت از آسیب ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی پیروی کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است پس از برداشتن قلب دچار ضربان قلب نامنظم یا آریتمی شوند. این یک واکنش طبیعی است که بافت را التیام می بخشد و با گذشت زمان از بین می رود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری را برای درمان سایر مشکلات پیچیده قلبی ، از جمله کاشت ضربان ساز انجام دهد.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، هر دو حفره قلب (دهلیز) بدون هرگونه اختلال و بی نظمی – بدون هماهنگی با دو قسمت پایینی (بطن ها) می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. در صورت عدم درمان ، این بیماری اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد زخم یا از بین بردن بافت قلب و قطع سیگنال های الکتریکی اشتباه باعث ایجاد آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ریتم نامنظم قلب موثر نباشند ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است با گذشت زمان بدتر شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی قلبی ؛ هر آنچه باید در مورد آریتمی قلبی بدانید

انواع فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماریهای قلبی دارد. سه نوع فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را وارد قلب می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این تشکیل زخم های کوچک در قسمتهای خاصی از ماهیچه قلب است که می تواند سیگنالهای الکتریکی نامنظم قلب شما را قطع یا از بین ببرد. ممکن است فرایندی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش ماز ماز

این یک روش تخلیه قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا وسیله ای برای ایجاد الگو (پیچ و خم) از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب استفاده می کند. مانند تخلیه کاتتر ، زخم های سیگنال های الکتریکی را که می تواند باعث انواع خاصی از آریتمی شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است برای شما مناسب باشد که یک عمل جراحی قلب دیگر انجام دهید ، مانند عمل پیوند عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب.

فرسایش گره AV

با برداشتن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای فوقانی (دهلیز) و قسمتهای پایینی (بطن) است. بافت اسکار از انتقال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، فرسایش گره AV گزینه مناسبی است. همچنین ممکن است برای کنترل ضربان قلب بعد از فرسایش گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

استفاده از روش تخلیه قلب

استفاده از روش تخلیه قلب

فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه های فرسایش و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که تپش قلب (فیبریلاسیون) با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، گزینه ای مناسب باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به این دارد که آیا شما تحت سایش کم کاتتر قرار گرفته اید یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته اید.
حوادث:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
آسیب به عروق خونی
سوراخ شدن قلب
آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که آریتمی را تشدید می کند و برای کنترل آن به ضربان ساز نیاز است.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا می خواهید باردار شوید ، به او بگویید.
شب قبل از عمل باید غذا بخورید و بنوشید. اگر از دارو استفاده می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، ممکن است به شما توصیه شود که مصرف داروهای آریتمی را چند روز قبل از عمل قطع کنید.
اگر از دستگاه قلب مجهز مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی قابل کاشت استفاده می کنید ، با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. سوزاندن کاتتر در بیمارستانی برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص رگ را در بازو یا بازوی شما قرار داده و به شما بیهوشی می دهد. در برخی موارد ، ممکن است به جای بی خوابی معمول به خواب بروید.

پس از موثر بودن بی حسی ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی کشاله ران ، گردن یا شانه بی حس می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و لوله (غلاف) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک سوندها را از غلاف عبور داده و آنها را به مناطق مختلف قلب شما هدایت می کند. او می تواند رنگی را به کاتتر تزریق کند ، که به او کمک می کند با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس رگ های خونی و قلب شما را ببیند. کاتترها الکترودهایی هستند که برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شوند. این فرایند ، که از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما استفاده می کند ، “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (فرکانس رادیویی فرکانس رادیویی) یا سرما (کریو ابلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این پروسه معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده می تواند زمان زیادی طول بکشد.

6. در طی این فرآیند ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا تزریق نیرو از طریق نوک سوند ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید. بنابراین ، اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

بعد از جراحی در بیمارستان خواهید بود ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، می توانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از عمل کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب شما را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. اما ثابت نشده است که می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد ، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که همچنان به رقیق کردن خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. به احتمال زیاد در افراد مسن و افرادی که دارای سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی هستند که درمان آن مشکل است ، عود می کند.

حدود سه ماه پس از عمل به پزشک خود مراجعه می کنید. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی افراد به روش فرسایش دیگری نیاز دارند.

حتی پس از انجام یک فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که از یک مانیتور ضربان قلب مداوم مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکل ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

تخریب قلب و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت عمل جراحی فرسایش قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد درمان این فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که 80 درصد در افرادی که دارای کاتتر ابلیشن هستند م effectiveثر است و 70 درصد از آنها نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در یک مطالعه دیگر ، میزان فرسایش به طور کلی برای عوارض مختلف آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 of از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 somewhat تا حدودی موفق و 9.6 knew می دانستند که موفق نیستند.

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که فرسایش نیاز دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند کمتر از مشکلات متناوب موفق می شوند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *