در راستای اجرای تفاهم نامه تامین ۹۰۰ دستگاه اتوبوس شهری / تحویل ۱۰۰ دستگاه اتوبوس به شهرداری تبریز


یعقوب وحیدکیا در حاشیه عقد قرارداد خرید اتوبوس جدید بین شهرداری تبریز و گروه خودروسازی بهمن در گفت وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است. و اقدامات انجام شده در این خصوص در ماه های گذشته در حال به ثمر نشستن است و فاز اول قرارداد همکاری با گروه خودروسازی بهمن برای تامین ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در همین زمینه انجام می شود.

وی اعتبار مورد نیاز این قرارداد را ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و خاطرنشان کرد: تمامی این اعتبارات با منابع شهرداری تامین شده و اتوبوس های دیزلی خریداری شده دارای استاندارد آلایندگی و همچنین از نظر نیروی محرکه و توجه به آسایش مسافران هستند. با اتوبوس های قبلی قابل مقایسه نیستند و در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

مسئول ساماندهی حمل و نقل ریلی شهرداری تبریز از مهلت هشت ماهه اجرای این قرارداد خبر داد و افزود: هر ماه تعدادی اتوبوس به شهرداری تحویل داده می شود که وارد ناوگان حمل و نقل عمومی این کلانشهر می شود. تبریز و در تمامی خطوط اتوبوسرانی توزیع و مورد استفاده قرار می گیرد و مورد استفاده شهروندان قرار می گیرد.

وی لزوم دستیابی تبریز به استانداردهای ناوگان اتوبوسرانی ۱۰۰۰ دستگاهی را ضروری دانست و گفت: این تعداد در سال های اخیر به ۷۰۰ دستگاه رسیده است که برخی از آنها عمدتاً در بخش خصوصی پس از پایان عمر مفید از ناوگان خارج شدند. و در ماه های اخیر تعدادی از این اتوبوس ها با خرید ۳۰ دستگاه اتوبوس جدید تعویض شده است.

وحیدکیا ادامه داد: به دنبال اضافه کردن ۳۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی تا پایان سال به اضافه ۱۰۰ دستگاه خودروی توافق شده در قرارداد امروز هستیم و شورای شهر تبریز نیز برنامه ریزی لازم را برای نوسازی ۱۰۰۰ دستگاه انجام خواهد داد. با توجه به نیاز طی سه سال آینده و امیدواریم با این اقدامات کمبود فعلی حمل و نقل عمومی در تبریز به ویژه در بخش خصوصی برطرف شود زیرا اتوبوس های این بخش به شدت مستهلک شده و عمر مفید آنها به پایان رسیده است.

وی با اشاره به استاندارد ۱۰ ساله عمر مفید اتوبوس های حمل و نقل عمومی، گفت: با توجه به میانگین عمر ۹ ساله ناوگان تبریز، اکثر اتوبوس های این ناوگان مستهلک و فرسوده هستند که این رقم در سطح شهر بسیار بالاتر است. بخش خصوصی است و با توجه به پایان عمر مفید آنها تقریباً نیاز به بازسازی کامل دارند، البته در خطوطی مانند BRT وضعیت بهتری داریم و میانگین عمر این اتوبوس ها بین ۵ تا ۶ سال است.

مسئول سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری تبریز با اشاره به تدوین مصوبه جدیدی در وزارت کشور برای تحویل اتوبوس های جدید به بخش خصوصی گفت: با تکمیل و ابلاغ این موضوع. طبق این مصوبه، اتوبوس‌های جدید خریداری شده برای بخش خصوصی را تحویل خواهیم داد و برنامه‌ریزی لازم در این زمینه توسط شهرداری تبریز انجام شد، زیرا به دنبال افزایش حجم شهرداری از نظر ناوگان و پرسنل نیستیم.

وحیدکیا تعداد اتوبوس های فعال ناوگان حمل و نقل عمومی تبریز را حدود ۵۰۰ دستگاه اعلام کرد و اظهار داشت: با خرید و اضافه شدن این ۱۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان، زمان انتظار مسافران در خطوط به ویژه خطوط بخش خصوصی کاهش می یابد. به طور قابل ملاحظه. امیدواریم این اقدامات موجب بهبود شرایط فعلی در این زمینه شود، هرچند هنوز با نقطه شیرینی در این زمینه فاصله داریم و برنامه ریزی برای خرید ۱۰۰۰ دستگاه در سه سال آینده با هدف دستیابی به این شرایط ایده آل انجام شده است. .

انتهای پیام/۶۰۰۳۶
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید