دستیار وزیر امور خارجه: سفر پلوسی به تایوان نقطه عطفی در روابط چین و آمریکا است


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رضا ذبیب، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه عصر امروز (سه شنبه ۱۱ مردادماه) پس از نانسی پلوسی در توییتر نوشت. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان بازدید کرد. : سفر نانسی پلوسی به تایوان نقطه عطفی در روابط چین و آمریکا است و با امواجی که ایجاد می کند روابط بین المللی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: تا تثبیت جنگ سرد دوم، روابط بین الملل دچار شوک های بزرگی خواهد شد. استفاده از فرصت های آینده نیازمند چابکی و هوش بالایی است.

عصر امروز پس از ورود نانسی پلوسی به تایوان، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این سفر بار دیگر حمایت از سیاست چین و رفتار تنش‌آمیز مقامات آمریکایی و مداخله و نقض تمامیت ارضی این کشور را محکوم کرد. آن کشور. (اینجا بخوانید)

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در حالی صورت می گیرد که پکن پیش از این هشداری جدی درباره چنین سفری صادر کرده بود. پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که از سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر کرده است. همزمان با عزیمت نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، چندین جت جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآمدند.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به حضور پلوسی در تایوان اعلام کرد که این اقدام خیانت عمدی آمریکا به اصل «چین واحد» است.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید