دلایل افزایش قیمت تمام شده زنجیره تولید محصول


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید مهدی نیاز امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در وزارت سکوت وی گفت: تحولات اقتصادی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین به افزایش قیمت های جهانی علاوه بر مسائل داخلی از جمله خروج ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی منجر شد که به افزایش قیمت ها نیز کمک کرد.

وی افزود: امسال یک اتفاق ویژه رخ داد که شاید تجربه کاری ما چنین شرایطی را نداشت، اتفاقات متعددی در فضای بین المللی و ملی رخ داد که بخشی از افزایش قیمت تمام شده زنجیره تولید را به همراه داشت.

وی افزود: ثبت سفارش کالا نسبت به دی و بهمن سال گذشته رشد تقریبا چشمگیری دارد و این نشان می دهد که اتفاقاتی در سطح بین المللی در حال رخ دادن است. به نحویانتظار می‌رود قیمت‌های جهانی در سراسر جهان و تقریباً در همه کالاها از جمله صنعتی، مواد غذایی و حتی کالاهای مرتبط با کالا افزایش یابد.

نیازی تصریح کرد: این موضوع در صورت مشاهده نرخ تورم در کشورهای مختلف چالش بزرگی را برای همه کشورها ایجاد کرده است که این نرخ ها بی سابقه بوده و حتی قیمت کالاهای اساسی مانند فولاد نیز مشاهده می شود که در طول تاریخ خود در دهه های اخیر افزایش یافته است. وجود ندارد.

وی افزود: این موضوع گریبانگیر کشور ما نیز شده است و علاوه بر آن اجرای قانون بودجه ۱۴۰۱ را داشته ایم که نرخ ۴۲۰۰ تومانی محاسبات گمرکی از ابتدای امسال به ATS تبدیل شده و این موضوع نیز تاثیرگذار بوده است. افزایش هزینه ها.»

نیازی تصریح کرد: علاوه بر افزایش نرخ دستمزد، موضوع خروج سکه ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی نیز باعث افزایش هزینه ها شده است که در مجموع تمامی این مسائل اثر تورمی بر قیمت تولیدکننده و مصرف کننده خواهد داشت که دولت برای این موضوع در نظر گرفته است. برنامه ریزی هم کرد.» این است.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: از زمانی که در وزارت سکوت تاثیر انتزاعی در روند تولید داشت، لازم بود برنامه حمایتی تهیه و پیشنهاد شود، از بهمن ماه سال گذشته بسته های حمایتی را طبق پیش بینی ها طراحی کردیم، برخی از این بسته ها به تصویب ستاد اقتصادی دولت رسید. این بسته های حمایتی باید تایید و نهایی شوند.

ادامه داد…
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید