دولت سیزدهم رانتی ها را از جدول ارز ترجیحی حذف کرد


محمد علیپور عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی گفت: ما خواهیم کرد با گزارشگر پارلمانی خبرگزاری فارس، وی درباره خروج ارز ترجیحی گفت: یکی از محاسن خروج ارز ترجیحی حذف مبانی ایجاد رانت و فساد بود چرا که طی سال های گذشته عده ای خاص با رانت بر سر سفره ۴۲۰۰ تومانی سکه نشستند.

وی ادامه داد: اگرچه در سال های اخیر حدود ۲۰ میلیارد دلار از ۴۲۰۰ ارز برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است، اما متاسفانه برخلاف انتظار، این کالاها با قیمت بازار آزاد به دست مردم رسید و تاثیری بر سفره مردم نداشت.

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: یکی از مشکلات سکه ۴۲۰۰ استفاده افراد خاصی از این سکه بود. اجرای طرح حذف ارز ترجیحی باعث از بین رفتن بی عدالتی و تبعیض شد.

وی گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب افزایش اختلاف قیمت کالا در داخل و خارج از کشور و رشد قاچاق معکوس در زمان تخصیص این ارز شد.

علیپو افزود: عده ای با دریافت سکه ۴۲۰۰ تومانی مقادیر زیادی کالاهای اساسی وارد کرده و همان کالاها را با قیمت بالاتر به کشورهای همسایه قاچاق می کردند.

وی تصریح کرد: با خروج ارز ترجیحی، روند قاچاق معکوس کالاهای اساسی از ایران به کشورهای همسایه متوقف شده و به سمت عدالت بیشتر پیش می رویم.

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید