رئیسی: رفتار دوگانه غرب در برخورد با حقوق بشر بزرگترین نمونه نقض حقوق بشر است


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله دکتر. سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی در سومین روز از سفر خود به نیویورک در دیدار سائولی نینیستا رئیس جمهور فنلاند که در محل اقامت رئیس جمهور برگزار شد، روابط تهران – هلسینکی را دوستانه و رو به گسترش دانست و گفت: با توجه به با توانمندی های مختلف موجود در ایران و فنلاند، می توان تعاملات دو کشور را به سطح بالاتری ارتقا داد.

رئیس جمهور افزود: اساس جمهوری اسلامی در گسترش همکاری ها و ارتقای سطح روابط با همه کشورهای دوست از جمله فنلاند است.

دکتر در تبیین منطق جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای. رئیسی همچنین گفت: با توجه به سابقه نقض توافق از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی طرف توافق هسته ای، امروز هیچکس در دنیا نمی تواند ادعا کند که جایگاه ایران در کسب تضمین های مطمئن برای عدم نقض مجدد توافق توسط ایران است. کشورهای غربی غیرمنطقی است.

آیت الله رئیسی با ظالمانه و غیرقانونی بودن تحریم های آمریکا علیه کشورمان علیرغم نقض عهد این کشور، خاطرنشان کرد: تحریم ها ادامه همان سیاست حمله نظامی با هدف تحمیل خواسته ها و نظرات کشورهای سلطه گر و مستبد نسبت به کشورهای مستقل است که به دنبال آن است. به شیوه ای جدید دنبال می شود، اما تحریم ها نتوانسته جمهوری اسلامی را متوقف کند و از شما دعوت می کنم با سفر به ایران شاهد رشد و پیشرفت مستمر کشورمان در زمینه های مختلف علمی، فنی، تولیدی و اقتصادی باشیم.

رئیس جمهور همچنین از رفتار دوگانه غرب در برخورد با حقوق بشر انتقاد کرد و گفت: رفتار دوگانه بزرگترین و جدی ترین مصداق نقض حقوق بشر است. بر اساس آمارهای رسمی کشورهای غربی و به ویژه آمریکا، سالانه تعداد زیادی از شهروندان این کشورها با استفاده ناروا از زور توسط پلیس کشته می شوند، اما این موضوع به هیچ وجه باعث نشده تا کشورهایی که مدعی دفاع از حقوق هستند. انسان ها برای ابراز نگرانی

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه دفاع از حقوق بشر قلب جمهوری اسلامی ایران است، افزود: دفاع از حقوق بشر و انسانیت همواره یکی از اولویت های جدی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دکتر. رئیسی همچنین با اشاره به نگرانی رئیس جمهور فنلاند در مورد وضعیت اسفبار مردم افغانستان و پناهندگان گفت: آیا می توان به سادگی با ابراز نگرانی برای مردم افغانستان و عدم توجه به چرایی این وضعیت، مشکلی را برای آنها حل کرد. به وجود آمد؟

رئیس جمهور تصریح کرد که وضعیت کنونی مردم افغانستان نتیجه حضور ۲۰ ساله آمریکا و ناتو در این کشور است که تنها منجر به ویرانی، کشتار و خونریزی شده است و معلولیت ۳۵ هزار کودک افغان در آن دوره بوده است. تنها بخشی از نتایج این حضور است. : نقض حقوق بشر با صدور قطعنامه قابل رفع نیست و مستلزم نظارت مجدانه و رفع ریشه ها و علل آن است.

«سائولی نینیسته» رئیس جمهور فنلاند با تشکر از برگزاری این دیدار گفت: فنلاند و ایران روابط خوبی با یکدیگر دارند و روابط دوجانبه دوستانه و رو به گسترش است.

وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی جمعیت عظیمی از مهاجران افغانستانی، از آیت الله رئیسی خواست برای پایان دادن به درگیری ها در اوکراین میانجیگری کند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید