رئیس جمهور بر لزوم اقدامات عملی دولت و استانداران برای ارتقای امید و اعتماد مردم تاکید کرد.


به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس ، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست مشترک اعضای هیئت دولت با استانداران سراسر کشور، ضمن تشکر از محبت و محبت رهبر انقلاب در طول دوران هیئت دولت در دیدار با وی گفت: از رهبر معظم انقلاب اسلامی که روز قبل به دولت لطف کردند و دولتمردان را با سخنان حکیمانه راهنمایی کردند و راهبردهای سال های آینده را روشن کردند، صمیمانه تشکر و قدردانی می کنیم.

رئیسی با اشاره به اولویت صیانت از امید و اعتماد مردم در جهت گیری های کلان دولت گفت: امید و اعتماد ایجاد شده در مردم سرمایه دولت است و باید با تصمیم گیری های موثر، پیگیری های مجدانه، گزارش دهی صادقانه و مستمر ارتقا یابد. ارتباط با مردم

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت سرعت عمل در اقدامات دولت گفت: سرعت عمل به عنوان یکی از مصادیق کار جهادی در دولت باید همواره به عنوان یک اصل برای همه مدیران و کارکنان و ادارات مختلف مورد توجه قرار گیرد نه اینکه به هر نحوی به تاخیر بیفتد یا مورد غفلت قرار گیرد.

رئیسی در ادامه ویژگی مسئولیت پذیری دولت را که مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفته است، برشمرد و تصریح کرد: از ابتدا تاکید داشتیم که دولت تصمیمات لازم را در حوزه تصمیم گیری، قاطعانه، بدون عذرخواهی و با روحیه اتخاذ کند. مسئولیت پذیری و روی زمین با دقت، جدیت و اجرای به موقع تصمیمات عمل کنید.

اهمیت و ضرورت عمل دولت به سایر وعده ها محور مهم سخنان رئیس جمهور در دیدار با استانداران کشور بود. آقای. رئیسی صداقت دولت در وعده های خود را شاخصی مهم برای ارتقای امید و اعتماد در کشور خواند و گفت: باید تلاش کنیم تا وعده ها اعم از وعده های جزئی و اتفاقی و وعده های کلان را به درستی و به موقع پیگیری و محقق کنیم. اگر قولی در جایی اجرا می شود و اگر به هر دلیلی مشکلی وجود دارد باید برای مردم توضیح داده شود.

توجه به اولویت های مهم به ویژه مسائل اقتصادی با پیوند فرهنگی از دیگر توصیه های رهبر معظم انقلاب بود که رئیس جمهور آن را مورد تاکید قرار داد و افزود: همه مسائل کشور مهم است اما مسئله اقتصادی به این دلیل که مرتبط است. با معیشت مردم باید جدیت جفا و اقدامات انجام شده برای مردم تبیین شود.

رئیس جمهور بر تقویت اطلاع رسانی در دستگاه های اجرایی به ویژه در استان ها برای تبیین اقدامات خوب و موثر دولت تاکید کرد و اظهار داشت: فضای مجازی و رسانه ها.

رئیسی در ادامه وحدت و همفکری دولتمردان را از ضروریات تحقق اهداف و برنامه های دولت خواند و خطاب به دولتمردان تاکید کرد: سیاست ها و برنامه های دولت را به درستی و در زمان مناسب برای مردم تبیین کنید، ناهماهنگی ها و اقدامات یا اظهارات غیرضروری را برای مردم تشریح کنید. اجتناب می شود.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود توجه ویژه به بهبود شاخص های کلیدی اقتصاد از جمله کنترل تورم، رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری، رشد اشتغال، درآمد سرانه و کاهش شکاف طبقاتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: بانک و مرکز آمار که در این زمینه کارگروهی در معاونت اقتصادی تشکیل می شود تا شاخص ها و آمارهای اقتصادی را به صورت دقیق آماری و علل و عوامل کاهش یا افزایش آنها را در قالب کارشناس گزارش ارائه کند.

آیت الله رئیسی همچنین توجه به تولید را یکی از توصیه های رهبر انقلاب به دولت برشمرد و اظهار داشت: استانداران موظفند با نظارت مستمر موانع تولید را شناسایی و رفع و واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل را فعال کنند. گاهی مشکل یک واحد تولیدی تعطیل با یک پیگیری ساده حل می شود و قابلیت های تولید و اشتغال آن فعال می شود.

رئیس جمهور همچنین بار دیگر بر لزوم حمایت از شبکه بانکی در راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی در کشور تاکید کرد و افزود: باز هم تاکید می کنم بانک ها به هیچ عنوان اجازه تعطیلی واحدهای تولیدی را ندهند.

موضوع مسکن و رفع تاخیر در تولید آن از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهور در این جلسه بود. آقای. رئیسی تامین مسکن مردم را یکی از مهم ترین دغدغه های دولت دانست و گفت: استانداران باید به صورت ویژه بر موضوع تامین مسکن و کنترل اجاره بها نظارت کنند و در تصمیم گیری های خود منتظر دستور یا مجوز مرکز نباشند. در این منطقه . .

فعال شدن معادن و استفاده از توانمندی ها و منابع خدادادی از دیگر مواردی بود که رئیس جمهور به آن اشاره کرد و افزود: معادن جزو ثروت ها و ذخایر مهم کشور محسوب می شوند که اشتغال و ارزش افزوده زیادی دارند و نباید به دلایل مختلف، از جمله محیط قابل حل، مسائل غیرفعال استفاده شود.

آیت الله رئیسی افزود: اینکه پس از گذشت یک سال از عمر حکومتی همچنان شاهد تعلیق معادن برای اکتشاف باشیم، قابل قبول نیست. هیچ مؤسسه یا سازمانی نمی‌تواند فعالیت و بهره‌برداری معدن را به هر دلیلی قطع کند.

رئیس جمهور استفاده از ظرفیت های دریایی در حوزه اقتصادی به ویژه سواحل مکران را از اولویت های دولت دانست و بر لزوم فعال سازی و بهره برداری از اقتصاد دریا در استان های ساحلی کشور تاکید کرد.

در ادامه این جلسه، رئیس جمهور به برخی از نکات مطرح شده از سوی استانداران از جمله تمرکززدایی، تامین نیروی انسانی کارآمد و انقلابی، تفویض اختیارات به استانداران، استفاده از ظرفیت های مشورتی و فکری و برنامه ریزی استان ها در سازمان نظام پرداخت. برنامه و بودجه، فعال سازی سازمان بهره وری، نظارت و اجرای مصوبات استانی برای شروع دور دوم این سفرها، ایجاد دارایی، عادلانه سازی نظام پرداخت، هدایت سرمایه شرکت های بزرگ به سمت شکوفایی و رشد استان ها، فضا دادن به بخش خصوصی و تعاونی ها، تشکیل صندوق دادگستری کشور و انتخاب مشاور امور زنان در استان ها و صدور دستور نظارت و اجرای این موارد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید