راهکاری برای افزایش سطح خدمات عمومی در شهرداری ها


به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی با حضور در همایش روز شهرداری و دهیاری با تبریک سالروز ولادت دهیاران و شهرداری ها، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب علاج دردهای کشور را پیگیری است. قانون اساسی و می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

وی افزود: فصل هفتم قانون اساسی به شوراها اختصاص دارد و اصل ۱۰۰ قانون اساسی یک اصل فراگیر است که وظایف مختلفی را برای شوراها و منتخبان این شوراها در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و سلامت، حوزه های آموزشی و رفاهی و تسریع در این امور از شوراها خواست تا با کمک مردم این روند را تسریع بخشند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه تشکیل شوراها اواخر نیمه دوم دهه ۷۰ شکل گرفت، گفت: این شوراها در زمانی به وجود آمدند که کادرهای زیادی در کشور شکل گرفت.

زاکانی با بیان اینکه یکی از اقداماتی که ممکن است در دوره مدیریت جدید انجام شود، تغییر جایگاه شوراها و شهرداری ها و قرار گرفتن آنها در مختصات پیش بینی شده در قانون اساسی است، افزود: امروزه بیشتر فعالیت های شهرداری ها در حال انجام است. توسط شهرداری ها انجام می شود. این امر به این دلیل است که در حال حاضر شهرداری ها به عنوان یک نهاد خدماتی تلقی می شوند، در حالی که قانون اساسی مقرر کرده است که نهاد خدمات اجتماعی می تواند در ابعاد مختلف امور شهری مشارکت داشته باشد و گرهی از زندگی شهروندان بگشاید.

وی با اشاره به اینکه امروز ظرفیت بسیار بالایی در شوراهای منتخب مردم و شهرداری ها وجود دارد، گفت: اگر به این امکانات و ظرفیت ها توجه شود، سطح خدمات عمومی افزایش می یابد. آنچه تاکنون مغفول مانده توجه به مختصات اساسنامه ارائه شده توسط شوراهاست.

شهردار تهران در پایان سخنان خود تصریح کرد: یکی از نکاتی که در گذشته در مجلس مطرح کردم این بود که بخشی از وظایفی که در مجلس دنبال می شود، وظایف شوراهاست. آنچه در قانون اساسی برای شهرداری ها، شوراها و دهیاری ها مقرر شده است باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین ما به مدیریتی کمک می کنیم که به ادغام قابلیت ها برای افزایش خدمات به مردم کمک می کند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید