راه اندازی گلخانه؛ آبی که توسط شهرداری اهواز گرم نمی شود


به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سامانه «فارس من» با هدف پیگیری مستقیم مسائل و مشکلات مردم ایجاد شده و در اسرع وقت موارد اعلام شده را پیگیری می کند.

«زنان کارتونی جایی برای خوابیدن ندارند» یکی از مضامینی بود که مخاطبانم در سامانه فارس من ضبط کردند که آن را دنبال کردیم.

با توجه به تعداد بالای زنان بی خانمان در اهواز و همچنین تقاضای چندین ساله برای ساخت گلخانه یا سرپناه زنان، سال گذشته فعالان این استان کمپینی را در فارس من برای ایجاد مرکز نگهداری از زنان بی سرپرست راه اندازی کردند. سقف .

رضا نجاتی معاون سیاسی اجتماعی وقت استانداری خوزستان نیز در پاسخ به مطالبه مردمی و ستاد انتخاباتی گفت: همه دستگاه ها باید برای کاهش معضلات اجتماعی تلاش کنند و از هر فرصتی برای خدمت به مردم استفاده کنند.

وی با انتقاد از نبود مرکز پذیرش زنان بی سرپرست که در حیطه مسئولیت شهرداری اهواز است، افزود: از این قشر از جامعه در اسرع وقت.

معاون سیاسی و اجتماعی سابق دولت خوزستان گفته بود: برای اشتغال افراد بهبود یافته از مواد مخدر، همراهی همه دستگاه ها ضروری است و علاوه بر حمایت های دولتی، سازمان های مردم نهاد و خیریه نیز ورود کنند.

قانون ساخت گلخانه

طبق قانون، در کلان شهرها و شهرهایی که بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارند، باید مکان هایی برای اسکان موقت یا طولانی مدت برای افراد بی خانمان ایجاد شود.

این در حالی است که هشتمین شهر پرجمعیت ایران با جمعیتی حدود ۱.۸ میلیون نفر به عنوان کلانشهر، تنها یک مرکز DIC برای کاهش آسیب به زنان دارد، مرکزی که در روزهای غیر کاری از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ بعد از ظهر به داوطلبان خدمات ارائه می دهد. .

بررسی فعالیت‌های مربوط به جمع‌آوری و ساماندهی زنان بی‌سرپناه توسط ارگان‌های مسئول در اهواز نشان می‌دهد که شهرداری اهواز در پایان هر سال نسبت به پاکسازی شهر از حضور بی‌خانمان‌ها و با توجه به ایام نوروز اقدام می‌کند. مسافران این افراد و مکان ها را جمع آوری می کنند تا تا پایان تعطیلات نوروز از آنها نگهداری کنند و سپس دوباره در خیابان رها می شوند.

بدون تخصیص بودجه، پاشنه گلخانه

بر اساس این گزارش، در آبان ماه سال ۱۳۷۸ حکم راه اندازی سرپناه بانوان صادر شد و مقرر شد یکی از سوله های اردوگاه متکدی شامل هشت اتاق و ۹۰ تخت برای اسکان زنان بی سرپرست استفاده شود.

اما در اسفند ماه همان سال نیره شهریوند نماینده شهردار اهواز واقعیت تلخی را فاش کرد و گفت: اهواز جایی به عنوان گلخانه و سرپناه بانوان ندارد، تنها یک کمپ برای متکدیان در شهرداری وجود دارد که آن هم مردان و زنان.

البته در همان زمان از احداث سه گلخانه تا پایان سال ۱۴۰۱ خبر داده بود، اما به عدم پیش بینی بودجه سازمان زنان در بودجه امسال شهرداری اشاره کرد.

به گفته یکی از فعالان حوزه زنان، در سال ۱۳۷۸ بودجه ای برای گلخانه در نظر گرفته شد، اما این که کجا هزینه شده است سوالی بی پاسخ است و شاید بودجه بهانه اصلی شهرداری برای به هم ریختن زنان بی سرپرست شهر باشد.

یکی دیگر از فعالان زن می گوید: بودجه پاشنه آشیل برای حل معضل ایجاد مکان برای زنان بی سرپرست است، اما به نظر می رسد مقاومت شهرداری برای تاخیر در ساخت گلخانه مربوط به بودجه است و پذیرش کمیسیون و سازمان گلخانه به معنای آن است. تخصیص بودجه سالانه

با احتسابمسئولیت شهرداری اهواز

با توجه به اینکه جست‌وجوی گلخانه‌ها و ساماندهی زنان بی‌سرپناه علاوه بر پیگیری‌های زنان فعال و شهروندان انجام شده است، معاون دادستان استان بارها امکان ایجاد اسکان موقت محلی برای زنان را مطرح کرده بود. بارها با معاونت فرهنگی شهرداری تماس گرفته شد اما حاضر به پاسخگویی و توضیح در این زمینه نشدند و هر بار مصاحبه را به زمان دیگری موکول کردند.

این در حالی است که این معاونت در پاسخ به یکی از فعالان این حوزه گفت: ظرفیت راه اندازی این گلخانه و ظرفیت ذخیره سازی ۱۲۰ نفر است اما بررسی میدانی خبرنگار فارس نشان می دهد که تاکنون هیچ گلخانه ای راه اندازی نشده است و تنها میدانی که به این منظور اختصاص یافته است. قبلا تأسیس شده است و هنوز هم برای جمع آوری معتادان متجاهر (آقایان) استفاده می شود.

اهواز به پنج گلخانه نیاز دارد

بررسی میدانی خبرنگار فارس نشان می دهد کلانشهر اهواز باید حداقل پنج گلخانه با توجه به وسعت و آمار زنان بی سرپرست ساخته شود.

دلیل محکم این گفته وجود بی خانمانی است که در شرایطی که به دلیل تاریکی آب و هوای اهواز سرپناهی ندارند به زیر بوته ها، نیمکت پارک ها، خیابان ها و … پناه می برند.

محوطه باغ معین اهواز، چهارصد دستگاه، رودخانه کارون و… به دلیل نبود گلخانه، پناهگاه و میزبان کارتن خواب ها و زباله های اهواز شد. گاهی اوقات کیسه خواب ها زیر برزنت ها و سقف مقوایی آن ها مچاله می شوند و یک شب در صبح.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید