رحیم پور ازغدی: مکتب شیعه باید به سمت عینیت بخشیدن به معارف در جامعه حرکت کند.


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد و به نقل از آستان نیوز، حسن رحیم پورازغدی در ادامه سلسله نشست های با محوریت اجتماعی شدن که به همت مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی و به میزبانی مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: : طرح کلی اندیشه اسلامی بر اساس قرآن کریم و رابطه دین و جامعه پذیری یکی از موضوعاتی است که درک ناقص آن در طول تاریخ و به ویژه در تاریخ انقلاب اسلامی گریبان آحاد ملت های مسلمان و به ویژه جهان تشیع را گرفته است زیرا در در دنیا تعداد مخالفان صریح دین همیشه کم بوده و اکثراً جبهه مقابل انبیا هستند، در شعار خود مدعی هستند که با خدا و اخلاق و دین منافات ندارد، اما وقتی خدا تصمیم به ورود دارد. سبک زندگی انسان و تسلط بر خانواده، زندگی، اخلاق و بازار، به تدریج برای مستکبران غیر قابل تحمل می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اگر خطاب به نماز و روزه منحصراً مردم باشد و صاحبان مناصب اجتماعی و سرمایه داری را در بر نگیرد، کاملاً به نفع ملحدان است زیرا این افراد شریعت را احکام دینی شخصی می دانند که باید از آن جدا شود. سیاست و اقتصاد بسیار دور است.

لیبرال ها دین را به عنوان تزئین صحنه می بینند

این استاد دانشکده و دانشگاه خاطرنشان کرد: زمانی که کاروان اسرا از کربلا وارد سوریه شدند، ابتدا اهل بیت و خانه پیامبر (ص) را ذلیل کردند، اما پس از بعثت زینب کبری (س) و حضرت سجاد (علیه السلام) هنگامی که خود بنی امیه دچار بی مهری شدند، یزید اولین مجلس عزاداری سیدالشهد علیه السلام را برپا کرد و گروهی را فرستاد تا مردم را به خواندن قرآن در مسجد دعوت کنند و ثواب ختم قرآن را بر روح نثار کنند. از حسین بن علی علیه السلام، در حالی که هیچکس حق نداشت از حقیقت کربلا بپرسد. امروز نیز وضعیت به همین منوال است و همانگونه که شاه ایران و صدام به مشهد و کربلا مشرف می شدند، بزرگترین جنایتکاران جهان که سران کشورهای غربی هستند، به کلیسا می روند و حتی حاکمان سعودی خود را پاسدار می نامند. مسجد مقدس.

وی ادامه داد: خدای محبوب این مردم خدایی است که امر نمی کند و خدای بینا و بینا است که تصمیم می گیرد، منشا و سرنوشت دخل و خرج مردم را دنبال می کند، پیامبری را برای برپایی حکومت دینی می فرستد. و در روابط زن و شوهر و والدین و فرزندان و در روابط کارگر با رئیس و حتی حاکم با مردم تعیین تکلیف می کنند، خشم مستکبران است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سابقه توزیع رایگان قمه در بین عزاداران مشهدی توسط سفارتخانه های آمریکا و انگلیس، تصریح کرد: مارکسیست هایی که دین را افیون توده ها می دانستند با انقلاب اسلامی به کلی سرنگون شدند و این نظام نشان داد که دین برای آن سرگرمی نیست خواباندن توده ها یک برنامه زندگی جامع است. اما لیبرال های غربی پس از افول مارکسیسم به هژمونی امپریالیستی خود ادامه می دهند و هم در کشورهای خود و هم در کشورهای دست تنها از آزادی سیاسی هراس دارند و آزادی را تنها در آزادی های اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی محدود می دانند، به طوری که به موازات مسجد و کانون های فساد و فحشا نیز باید ایجاد شود و هر که می خواهد به مسجد برود و هر که می خواهد فسق کند.

وی تاکید کرد: لیبرال ها دین را تزئین صحنه می دانند. یعنی اثری از استکبار و جهاد با کفار در آن نیست و اگر مردم بخواهند دعای جعفر طیار بخوانند هر سال روزه بگیرند و شبانه روز در سوگ اهل بیت(ع) گریه کنند. نه از نظر دولت های لیبرال مشکلی است. این مشکل پیش از انقلاب اسلامی رایج بود و سفارتخانه های آمریکا و انگلیس در ایام سوگواری حسینی و همچنین توزیع قند و چای بین عزاداران مشهدی قمه مجانی نیز می دادند به طوری که دین به جای نشان دادن جهاد خود، تنها بر آن متمرکز شد. مظاهر فردی و اتلاف وقت و انرژی مردم در جامعه اسلامی.

دینداری بدون مسئولیت اجتماعی و سیاسی

حسن رحیم پور ازغدی بابیان اینکه در مواجهه با امپریالیسم جهانی، بسیاری از متدینین جامعه اسلامی درگیر انحراف و افراط گرایی هستند، گفت: دین را می شناسند و چشم انتظار شفاعت اهل بیت (ع) در آینده هستند که یکی از مصادیق دینی است که در آن از مسئولیت اجتماعی، سیاسی و اخلاقی خبری نیست.

وی بیان کرد: این افراد اساساً تعهدی به اندیشه اسلامی ندارند و نمی دانند که دین خدا برنامه ای منسجم و هدفمند است و انبیا و اولیای خدا هستند که راه را تبیین می کنند، اما در آن راه رفتن و متعهد به آن هستند. احکام اخلاقی و اجتماعی و سیاسی خداوند دنیا بر عهده انسان است و شفاعت برای کسانی است که راه را طی می کنند و بارها در راه می افتند، نه برای افرادی که عزم دینداری واقعی نداشته اند و اراده خود را صیقل نداده اند. در راه استواری بر پایه های دین.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) گفت: امام صادق (ع) می فرمایند خداوند نماز و زکات و روزه و حج را نزد اهل بیت واجب کرده است. از جمله) اینکه افراد در موارد خاصی مجاز به ترک چهار اصل اول هستند، اما هرگز مجاز به واگذاری مسئولیت خود به ولایت نبودند. البته باید توجه داشت که منظور از ولایت محبت اهل بیت(ع) نیست، که شیعیان فقط اهل بیت(ع) را زیارت می کنند و آنها را دوست می دارند، اما تعبیر واقعی ولایت این است. رهبری اهل بیت (ع) که از حاکمیت و عدالت خود دفاع می کند. جامعه مسلط است و اینجاست که تشیع برای حکومت های ظالم خطرناک می شود.

وی افزود: امام سجاد علیه السلام می فرمایند اگر امر به معروف و نهی از منکر به عنوان دو ابزار اساسی جامعه پذیری از صحنه زندگی انسان حذف شود، بدیهی است که تصرف ولایت علوی توسط معاویه و حسینی توسط یزید. دیگر نگران نباشند، شیعیان نیز ممکن است به جایی برسند که فرزندان خود را به نام اهل بیت (علیهم السلام) نامگذاری کنند و در غم و اندوهشان عزاداری کنند و از خوشحالی آنها شادی کنند، اما در مرحله اثبات حق باقی بمانند و اثری از آنها باقی نماند. آموزه های اخلاقی مکتب اهل بیت علیهم السلام در زندگی آنان دیده می شود.

شریف در علم و عدالت، دو شرط حکومت

این استاد حوزه و دانشگاه، شرافت در علم و عدالت در عمل را دو شرط حکومت واقعی دانست و تصریح کرد: یک شیعه برای ولایت واقعی ابتدا باید اعتقاد خود را به مبانی مکتب اهل بیت (علیهم السلام) تعمیق بخشد. خود را از حق ائمه پاک کن. (الف) آگاه باشید و ثانیاً در وضعیت و اعمال خود منصفانه عمل کنید. به گونه ای که همواره جامعه اسلامی را با جوامع دیگر مقایسه می کند و در صورت وجود نقص در جامعه اسلامی، آزادانه آن را اعلام و اصلاح می کند.

وی با تاکید بر اینکه برهان و انکار لازم است اما کافی نیست خاطرنشان کرد: متأسفانه تشیع در شرایط کنونی به مبارزه عقیدتی برای اثبات حقانیت علی بن ابی طالب(ع) و ولایت اهل بیت(ع) اکتفا کرده است. ) در حالی که نباید در صدد اثبات حقانیت علی بن ابیطالب (ع) باشیم، باید دین خود و انحراف دیگران را اثبات کنیم، بلکه باید از بحث فراتر رفت و از سطح مفاهیم ذهنی فراتر رفت و به سمت و سویی حرکت کرد. عینیت بخشیدن به آموزه های شیعه.اخلاق در جامعه به طوری که بازار در حکومت علوی همان است که مکتب اهل بیت(ع) به ما گفته اند.

حسن رحیم پور ازغدی گفت: اسلام منحصر به ملت‌های مسلمان نیست و تشیع منحصر به جامعه شیعه نیست، بلکه باید با تفکر روشن، بیان منسجم و رفتار پرهیزگارانه عمل کرد به گونه‌ای که از بوداییان شرق گرفته تا ملحدان غرب، روح پیامبر(ص) و مکتب اهل بیت(ع) را بفهمند و همه بتوانند مخاطب قرآن شوند. همچنین پروردگار عالم آیات نورانی خود را «هدی للناس» در قرآن کریم دانسته است.

انتهای پیام/۷۰۰۴۲
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید