رد همه پرسی استقلال اسکاتلند؛ حزب محافظه کار نیز از جانسون حمایت نکرد.


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که با بحران استعفا در کابینه مواجه است، برگزاری همه پرسی استقلال این کشور از سلطه انگلیس را رد کرد.

جانسون روز پنجشنبه در نامه‌ای به نیکولا استورجن، نخست‌وزیر اسکاتلند گفت: «اکنون زمان برگزاری همه‌پرسی درباره استقلال این منطقه نیست».

استورجن قبلاً گفته بود که زمان استقلال اسکاتلند فرا رسیده است و ممکن است یک رفراندوم در مورد این موضوع در اکتبر سال آینده برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نخست وزیر انگلیس گفت: من از نزدیک استدلال های شما را درباره انتقال قدرت از پارلمان بریتانیا به پارلمان اسکاتلند برای همه پرسی استقلال بررسی کرده ام. من نمی توانم بپذیرم که اکنون زمان بازگشت به همه پرسی است.”

نخست وزیر اسکاتلند اما در واکنش به پاسخ جانسون تاکید کرد که دموکراسی اسکاتلند در گروگان این نخست وزیر یا هیچ نخست وزیر لندن نخواهد بود.

همزمان از لندن گزارش می‌شود که از ۱۵۰ عضو حزب محافظه‌کار که در جلسه کمیته این حزب موسوم به «کمیته ۱۹۲۲» شرکت کرده‌اند، تنها یک نفر در حمایت از جانسون به عنوان رهبر این حزب صحبت کرده است. حزب و نخست وزیر انگلیس.

به گزارش رایانانیوز، با توجه به اینکه در مجموع ۱۵۰ نماینده پارلمان انگلیس از حزب محافظه کار در این نشست حضور داشتند، حمایت این نماینده از جانسون تاثیر خوبی نداشت.

بر اساس قوانین فعلی بریتانیا، دومین رای عدم اعتماد به نخست وزیر حداقل یک سال پس از رای قبلی انجام می شود. در همین حال، در ماه می، جانسون با حمایت ۲۱۱ نماینده حزب و ۱۴۸ مخالف از رای عدم اعتماد قبلی فرار کرد.

تایمز همچنین گزارش داد که جانسون به وزرای خود گفته است که از سمت نخست وزیری استعفا نمی دهد زیرا معتقد است این امر باعث ایجاد ماه ها هرج و مرج و بی ثباتی خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید