رشد ۷۳ درصدی صادرات کالا از منطقه ویژه اقتصادی کاوه در سال جاری


فرامرز امیدی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در ساوه در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: این گمرک در سه ماهه نخست امسال ۱۴۱ هزار و ۶۰۰ تن انواع کالاهای متفرقه به ارزش ۸۲ میلیون دلار از گمرک ویژه اقتصادی کاوه صادر کرده است. منطقه برای ۴۱ کشور از طریق ۹۸ فعالیت تجاری در زمینه صادرات غیرنفتی صادر شد.

وی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۷۳ درصد و از نظر وزنی ۲۱ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای صادراتی این گمرک در این مدت را هیدروکربن های سبک و فرآورده های نفتی، قوطی آلومینیومی و درب آسان بازشو، آبگرمکن و قطعات، آب میوه و رانی، انواع شیشه و فرآورده های شیشه ای (بلرجت) عنوان کرد. ) از روغن خوراکی استفاده کرد، کاشی و سرامیک، رول گالوانیزه، رول پارچه و مقواسازی را اعلام کرد و گفت: در این دوره کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه، پاکستان، هند، آذربایجان، ترکمنستان، ایتالیا، هلند و سوریه کشورهای اصلی هستند. خریداران کالاهای ایرانی از طریق این گمرک.

رئیس گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه با اشاره به ترخیص کالا از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه گفت: در این مدت واردات این گمرک ۲۷ هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی ۹۸ بوده است. میلیون و ۶۳۰ هزار دلار که توسط ۶۹ بازرگان از ۲۵ کشور جهان از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه وارد شد که پس از ترخیص وارد کشور شد.

امید تصریح کرد: عمده کالاهای وارداتی کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی مستقر در شهر صنعتی کاوه و استان ها و شهرستان های همجوار ساوه مانند فویل آلومینیوم، مواد اولیه تولید، مواد اولیه پوشک، پاکت آب میوه و درب پاکت، کنسانتره. و پوره میوه، قطعات و قطعات خودرو، دانه و بادام زمینی، مواد اولیه بهداشتی، ماشین آلات و قطعات و قطعات، قطعات و لوازم یخچال، مواد اولیه خوراکی و کامیون…

وی با تاکید بر اینکه واردات عمدتا از کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، قطر، هند، چین، اتریش، کره، اسلوونی، دانمارک، آلمان، ایتالیا و عراق از طریق این گمرک انجام می شود، گفت: تلاش مجموعه گمرک است. که کالا در کمترین زمان ممکن ترخیص و در اختیار صنایع قرار گیرد.

وی افزود: واردات نسبت به سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ از نظر ارزشی ۳۵ درصد و از نظر وزنی ۲۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش فرامرز امید، در این مدت ۳۹ هزار تن کالا به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار در قالب ترانزیت خارجی وارد منطقه ویژه اقتصادی کاوه شد.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه گفت: این گمرک در راستای حمایت های واقعی و عملی از تحقق شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری، تلاش کرده است تا بسته های حمایتی گمرک ایران را در رویه های صادرات و واردات کالا و با استفاده از تمامی قوانین قانونی اعمال کند. و قابلیت های نظارتی بازدید میدانی از واحدهای تولیدی باید نزدیک به واحدهای تولیدی و صنعتی باشد تا شرکت‌های تولیدکننده با وجود تحریم‌های ظالمانه، نگران ترخیص مواد اولیه خارجی و ماشین‌آلات خط تولید وارداتی برای گمرک در این حوزه سخت نباشند.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید