روایت نویسنده کتاب «و دریا آتش گرفت» از ۲۰ ماه زندگی با داستان شهید اویسی.


خبرگزاری فارس از قم. مجتبی امیرفرزانه: سال ها از دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس رزمندگان اسلام در برابر رژیم بعث عراق می گذرد و روایت وقایع آن دوران عمدتاً معطوف به حضور مستقیم در جبهه هاست.

اما در این میان هستند کسانی که برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای گرانقدر دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جور دیگری عمل می کنند و با قلم خود رشادت ها و جانفشانی های آن بزرگواران را می نویسند. زمان و فرزندان پیرخمین.

کتاب «و دریا آتش گرفت» رمانی برگرفته از داستان زندگی و خدمت شهید محمد اویسی از شهدای شهر مقدس قم در حادثه سیل جاده چالوس است که توسط فاطمه سلطانی نوشته شده است. ، به همت کنگره ملی ۶۰۹۰ شهید استان قم و انتشارات کتاب جمکران که به تازگی راه اندازی شده است.

به همین مناسبت با نویسنده این کتاب که بیست ماه از عمر خود را وقف نگارش این رمان کرده گفت و گو کرده ایم.

فارس: سلام؛ از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید متشکریم. لطفا خودتان را معرفی کنید

– فاطمه سلطانی هستم و از سال ۶۸ به طور حرفه ای فیلمنامه نویسی را شروع کردم. اما بعدها وارد عرصه رمان نویسی شدم و اولین کتابم را در سال ۱۳۹۶ نوشتم رمان «و دریا آتش گرفت» سومین رمانی است که تا به حال نوشته ام.

فارس: چطور تصمیم گرفتید این کتاب را بنویسید؟

– همسرم دوران جوانی خود را در دوران جنگ گذراند و از رزمندگان دفاع مقدس است. گاهی که می خواست خاطراتش را بازگو کند، آن خاطرات به حادثه سیل جاده چالوس گره می خورد و از مظلومیت چند تن از فرزندان قمی که متأسفانه به شهادت رسیدند، به شدت متاثر می شد.

این مقدمه ای بود که در ذهن من شکل گرفت تا اینکه ستاد کنگره ملی شهدای استان قم جلساتی را برای ارائه موضوعاتی برای نگارش کتاب برگزار کرد. یکی از آن سوژه ها حادثه سیل جاده چالوس بود که من بلافاصله به این موضوع پرداختم و شروع به نوشتن این رمان کردم.

فارس: از اتفاقات زیبا و خاطره انگیزی که در حین نگارش این کتاب برایتان افتاده است بگویید.

– در تمام ۲۰ ماهی که مشغول نوشتن و تکمیل رمان «و دریا آتش گرفت» بودم، در حال و هوای شهید محمد اویسی بودم! حال و هوای جبهه و جنگ را داشتم و این حس بسیار خوبی بود که در نوشتن این رمان برایم ایجاد شد.

فارس: هنگام تهیه مصاحبه و جمع آوری اطلاعات با چه چالش هایی مواجه بودید؟

– اول اینکه گزارش های متعددی در مورد حادثه سیل جاده چالوس شنیده ام. زیرا اکثر کسانی که در آن حادثه بودند شهید شدند و تنها ۴ نفر زنده ماندند که یکی از آنها چند سال بعد فوت کرد.

روایت های مختلف را معمولا افرادی می گفتند که ماجرا را شنیده بودند، اما وقتی خودم وارد ماجرا شدم و با شاهدان مصاحبه کردم، دیدم کاملاً با چیزی که شنیده بودم متفاوت است! و یافتن منشأ واقعه و وفاداری به حقیقت کار دشواری بود.

هماهنگی مصاحبه با مردم نیز یکی از مشکلاتی بود که با آن مواجه شدم و هنوز هم هستند کسانی که حاضر به مصاحبه نشدند و شاید ورود به حال و هوای آن رویداد برایشان سخت بود.

فارس: چه ویژگی شخصیت شهید اویسی در زمان حیاتتان برایتان برجسته بود؟

– همانطور که از تصاویر شهید اویس و کسانی که آنها را دیدند مشخص است که بدنی باریک و ظریف داشتند و در کتاب ذکر کردم که دوستان شهید “محمد ۱۱ کیلو” به آنها می گفتند.

اما شهید اویسی فوق العاده سرزنده و کاملاً جدی و منظم بود. آنها همه کارها را با برنامه ریزی انجام دادند و ایده های بسیار جدیدی داشتند که به من علاقه داشت.

فارس: علت نامگذاری این کتاب به «و دریا آتش گرفت» چه بود؟

– از جمله عکس های شهید اویسی که به دستم رسید دو عکس از پیدا شدن پیکر شهید بود و به محض اینکه آندو را دیدم آرزو کردم کاش مادر و خواهر و همسر شهید هرگز آن دو عکس را ندیده بودند. .

در قسمتی از چهره شهید که پس از ۹ روز در آب مانده بود، عمق رنجی که انسان در مواجهه با چنین اتفاقی متحمل می شود به خوبی نمایان بود.

در آن لحظه که سیل می‌آید و آب بتن و گل شهدا را می‌شوید، نسبت به میزان آب موجود در بدن آنها واکنش‌هایی مانند انقباض عضلانی و تلاش برای جلوگیری از ورود آب به دهان رخ می‌دهد. ذهن شهید آی شریفه «وعد البحار سجرات» تصحیح شده است که در دو بند از دو فصل آخر کتاب نوشته شده است و گفته شده است که منظور از این آیه نام کتاب.

فارس: نوشتن کتابی برای روایت خاطرات و شرح زندگی شهدا چگونه برای شما خلق می کند؟

– بسیاری از نویسندگان این گونه هستند که وقتی موضوعی را برای نوشتن انتخاب می کنند، با آن زندگی می کنند و به دور از اغراق در آن زمان هایی که در این ۲۰ ماه نوشتم، واقعاً با داستان شهید اویسی زندگی کردم.

یعنی صبح که از خواب بیدار شدم، تمام ذهنم درگیر شهید اویسی بود و این روند تا آخر آن شب ادامه داشت و من از این ماجرا راضی بودم و هستم; برای من یک حس فراموش نشدنی بود.

فارس: به نظر شما چقدر در حوزه کتاب در راستای فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت فعالیت شده است؟

– تاکنون فعالیت های خوبی انجام شده است، اما قطعا کافی نیست. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازیم و نگاهی به ادبیات داستانی کشورهای دیگر بیندازیم به این نتیجه می رسیم که در این زمینه دچار کمبود بوده ایم.

کشورهای خارجی سعی می کنند با نوشتن کتاب برای مردم خود قهرمان بسازند اما ما این قهرمانان را داریم و شهدا و جانبازان بهترین موضوعاتی هستند که نویسندگان می توانند از آن استفاده کنند.

فارس: به عنوان کلام پایانی اگر نکته ای دارید به من بگویید.

– کسانی که می خواهند وارد این عرصه شوند و دوست دارند در حوزه شهدا و دفاع مقدس بنویسند، باید توجه داشته باشند که جنبه جذابیت کار بیش از هر چیز دیگری مهم است. وفادار بودن به حقیقت داستان اصل است، اما باید بدانیم که این خاطرات، کتاب ها و رمان ها منبعی برای تاریخ و نسل های آینده خواهند بود.

با توجه به این فاصله زمانی بین نسل جوان و شهدا، احساس می کنم جذابیت اثر یکی از اساسی ترین نکاتی است که همه نویسندگان باید به آن توجه کنند.

انتهای پیام/۷۸۰۳۳