رودخانه «تلار» وارث کوهی از باطله زغال سنگ است


خبرگزاری فارس مازندران عمران اکبرنژادتیره شدن آب رودخانه تالار دلیل نشست خبری مدیر عامل و کارشناسان شرکت البرز مرکزی با خبرنگاران شهرستان سوادکوه بود که از طریق اداره حفاظت محیط زیست و اداره کل امور مالیاتی پیگیر مسائل مطرح شده بودند. خبرگزاری فارس سوادکوه.

* کوهی از زباله های زغال سنگ را به ارث برد

نوید نیکو مدیر عامل شرکت البرز مرکزی در نشست خبری با خبرنگاران سوادکوه راه اندازی کارخانه جدید زغالشویی در سال ۱۳۹۶ را نقطه عطفی در مرکز شهر البرز عنوان کرد که امکان استفاده بهینه از ضایعات زغال سنگ را فراهم کرد و رونق داشت. برای شرکتی با ۷۰۰۰ کارمند.

وی گفت: مدیریت گذشته البرز مرکزی را با کوهی از زباله های زغال سنگ در طول ۶۰ سال گذشته به ارث برده ایم و هیچ فکری برای آن نشده است. ضایعات را در آن ریخته ایم و با وجود اینکه پیمانکار به تعهدات خود به خوبی عمل نکرده است، اما در حال بررسی ادامه کار پیمانکار معدن زغال سنگ با واحد حقوقی و فنی هستند.

* زباله های بی ضرر رانندگی

نیکو با بیان اینکه زغال سنگ در بدو ورود به رودخانه سیاه شده بود و به همراه رئیس محیط زیست زود در منطقه حضور داشتیم و در کمتر از ۲۴ ساعت مشکل برطرف شد، افزود: هزینه های زیست محیطی را در سال های اخیر پرداخت کرده ایم و همه هزینه ها را پرداخت کرده ایم. آب سیاه شد، اما زغال سنگ آلاینده نبود و بقایای ضربه بی ضرر هستند.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک با هماهنگی محیط زیست و منابع طبیعی زمینی را برای انتقال زباله در نظر گرفته ایم که با تعطیلی و جدول گذاری استانداردسازی می شود.

* فرصت یک ماهه برای احداث سایت جدید باطله زغال سنگ البرز مرکزی

ابراهیم فلاحی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سوادکوه با اشاره به سیاه شدن آب رودخانه تالار در محیط زیست این شهرستان، اظهار داشت: آب رودخانه تالار سیاه شده است. و هزینه زیست محیطی در تراز مالی آن دیده نمی شود.

وی افزود: در بازدیدهای قبلی موضوع نشت باطله زغال به آب رودخانه تالار به مدیران سابق توصیه شد و پیشنهاد شد تا اطلاع ثانوی زغال سنگ باطله جدید اضافه نشود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی با اشاره به اینکه با وجود اینکه فلزات سنگین در باطله زغال سنگ در حد نرمال ارزیابی شده است، گفت: آلودگی فیزیکی پوشش رودخانه به دلیل رانش از باطله زغال سنگ، از دست دادن اکسیژن محلول ، کمبود نور آفتاب در بستر رودخانه، مرگ گیاهان و جانوران در رودخانه، تولید آب مرده، پوشاندن ساقه برنج و خسارات وارده به کشاورزان که خود نیز مدعی موضوع هستند از جمله مشکلات است. از رانش اخیر باطله زغال سنگ در رودخانه تالار.

فلاحی با بیان اینکه تمایلی برای مدیریت پسماند در شرکت زغال سنگ البرز مرکزی وجود ندارد و جلسات متعددی برگزار شد، خاطرنشان کرد: در صورت عادی نشدن موضوع ضایعات زغال‌سنگ البرز مرکزی تا یک ماه آینده، کارخانه زغال‌شویی البرز به‌طور موقت تعطیل می‌شود. . برنامه تعیین شده است.

فلاحی با اشاره به اینکه در سال های اخیر میلیاردها تومان از سوی شرکت البرز مرکزی بابت عوارض آلایندگی پرداخت شده که از طریق امور مالیاتی به بخشداری ها یا شهرداری ها پرداخت می شود، گفت: امیدواریم با استانداردسازی فعالیت ها از پرداخت این عوارض خودداری کرده و تزریق کنیم. اقتصاد شهر یا تجهیزات برای ارتقاء.

* پرداخت ۷.۵ میلیارد عوارض آلایندگی در البرز مرکزی

امید مرادپور رئیس امور مالیاتی سوادکوه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه، با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست فهرستی از شرکت ها و کارخانه های آلاینده را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهد و واحدهای آلاینده یک درصد از محصول شما را پرداخت می کنند، گفت: فروش تا زمانی که آلودگی از بین برود. وی گفت: وصول یک درصد از درآمد آلایندگی واحدهای صنعتی فصلی است و در سه درصد از عوارضی که از سوی امور مالی استان پرداخت می شود، بر حسب جمعیت به شهرها پرداخت می شود.

رئیس امور مالی شهرستان سوادکوه از پرداخت ۸۱۲ میلیون تومان در سال ۱۳۹۷، یک میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸، ۲ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ و سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ به عوارض آلایندگی مرکز البرز خبر داد و گفت: در مجموع برای در چهار سال گذشته مبلغی حدود ۷.۵ میلیارد تومان توسط البرز مرکزی به عنوان عوارض آلایندگی واریز شده است.

* بلایای رودخانه تلار

صراحت و شفافیت همیشه به رسیدن به حقیقت و تسهیل در دستیابی به اهداف کمک می کند و پایان بحث کوره کک و سابقه تخلیه زغال سنگ به رودخانه و سیاه شدن آب رودخانه و ریختن ضایعات چند دهه زغال سنگ جالب توجه است. فاعل، موضوع.

پرداخت حدود ۷.۵ میلیارد عوارض از سوی شرکت البرز مرکزی در چهار سال گذشته و توزیع آن بر حسب جمعیت استان معقول به نظر نمی رسد و پرداخت متمرکز این مبلغ برای جبران خسارات زیست محیطی سوادکوه باید به سمتی هدایت شود. هدف گذاری عمیق تر هزینه مالیات های آلودگی در شرکت و توسعه شهر مورد نظر است.

علاوه بر خفگی ناشی از تاریکی و کدورت آب ناشی از کارخانجات شن و ماسه صنعتی و سنتی و ایستگاه های فاضلاب، فجایع رودخانه سوارکوه نیز به دلیل ماده ضعیف قانون مبنی بر عدم تخصیص اثرات آلودگی به این رودخانه گسترده است.

باریک شدن رودخانه تالار در محل دفن زباله البرز مرکزی کاروائوال در دهه های اخیر نیز حاکی از بی توجهی به محیط زیست و منابع طبیعی است و تکرار آسیب جدی به محیط زیست در آینده دور از دسترس نیست.

انتهای پیام/ ۸۶۰۱۵ / ج
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید