روستای «شجاع» بدون زباله/ مدیریت زباله توسط روستاییان


خبرگزاری فارس، مازندران ـ خدمات اجتماعی| در حالی که همه از مشکلات زباله و زباله می گویند و اعتبارات میلیاردی نمی تواند راه حل نهایی برای پایان دادن به این معضل باشد، روستای دلیر چالوس در دل کوه و جنگل توانسته به این معضل پایان دهد و هیچ مشکلی وجود ندارد. اخبار آشغال در این روستا روستایی که با مدیریت خانواده ها توانست این مشکل را مدیریت کند.

طرح مدیریت اجتماعی انجمن مهرورزان زمین به صورت پایلوت در روستای دلیر چالوس اجرا شد که موفقیت آمیز و مورد تایید قرار گرفت. .

تمام خانواده های ساکن در این روستا سعی می کنند محیط زندگی خود را تمیز نگه دارند، بیشتر کار در این روستا توسط خود اهالی اداره می شود.

شنیدن این خبر که در روستا زباله وجود ندارد، ابتدا برایم باورنکردنی بود، اما وقتی از روستا دیدن کردم و آن را از نزدیک مشاهده کردم، زیبایی واقعی کوه را حس کردم.

همه چیز به قدری زیبا و طبیعی بود که انگار با یک انسان صحبت می کنی، بله، قدم زدن و گشت و گذار در طبیعت اینجا نه تنها دلت را می گیرد، بلکه آرامش تمام وجودت را می گیرد. مراتع سرسبز و کوه های سر به فلک کشیده به این زیبایی ها می افزودند.

از اولین ورودی به حومه روستا، نه تنها زباله ای به چشم نمی خورد، بلکه به زیبایی واقعی آن پی بردم. .

* شجاع در تابستان شهر می شود

به سراغ بابک سامدلیری روستای دلیر چالوس رفتم و سوالاتی را که در ذهنم بود و فکرم را مشغول کرده بود در میان گذاشتم به این امید که این روش در سایر روستاها و حتی شهرهای استان نیز قابل اجرا باشد. چون وقتی بتواند مشکل یک روستا را حل کند، مطمئناً می تواند در جای دیگر به حل مشکلات زباله کمک کند.

سام دلیری درباره اجرای موفقیت آمیز طرح مزرعه کمپوست در روستای دلیر چالوس می گوید: با شروع طرح MAP (مدیریت پسماند اجتماعی) اقدام به ساماندهی زباله ها برای رسیدن به روستای بدون زباله کردیم.

به این معنا آموزش خونه به خونه رو شروع کردیم و کارگاه های آموزشی برگزار کردیم که تا پایان شهریور ۱۴۰۰ ادامه داشت.

روستایی از روستای دلیر چالوس می گوید: این روستا در ۷۰ کیلومتری شهر چالوس، ۵۰ کیلومتری بخش و ۲۲ کیلومتری جاده کندوان است و جمعیت این روستا در فصل تابستان تا ۲۰۰۰ خانوار می رسد اما جمعیت دائمی این روستا است. ۶۰ خانوار است که در تابستان شهری است.

با توجه به افزایش جمعیت شناور و همچنین مشکل زباله، به فکر آموزش خانه به خانه افتادیم و برای تفکیک زباله از مبدا، از جوانان اعم از زنان و دختران روستا خواستیم تا زباله ها را تفکیک کنند.

صمدلیری ادامه می دهد: زباله های تر و خشک در مبدا جدا می شود و مراحل بعدی انجام می شود و جالب اینکه برخی خانواده ها زباله ندارند و فقط زباله هایی را تحویل می دهند که تبدیل به زباله می شود.

خیلی مهم است که در اطراف روستا و خود روستا زباله ای نبینیم و در آقا هم گفته شد. سام دلیری با بیان اینکه چند روز دیگر جمعیت روستا به ۲۰۰۰ خانوار می رسد اما زباله ها همچنان مدیریت می شود تا این هدف محقق شود.

* با استفاده از ایده های دانش محور یک تیم تشکیل دهید

علی اصغر احمدی مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران نیز در خصوص این طرح می گوید: در راستای حفظ محیط زیست مقرر شد طرح تفکیک زباله از مبدا با هدف تولید زباله کمتر در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اقدامات خوب برخی از روستاها در بحث تفکیک زباله، می افزاید: برخی روستاها در بحث تفکیک، خشک کردن، دفن بهداشتی و کاهش حجم زباله به خوبی عمل کردند که مقرر شد به سایر روستاها تعمیم داده شود. روستاها و حتی شهرها .

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران از تشکیل تیمی با استفاده از ایده های دانش بنیان خبر داد و اظهار داشت: از نظر علمی در حال انتقال تجربیات به روستاهای دیگر هستیم. .

* اجرای طرح هادی نقشه در ۳۰۰ روستا

احمدی به اجرای این طرح در ۳۰۰ روستای استان به صورت پایلوت اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح در روستاهای دارای دهستان که آلایندگی کمتری دارند و سطح رسوب زباله را کاهش می دهند حائز اهمیت است.

وی با استقبال از اجرای طرح های مختلف کاهش زباله، بوم گردی و… گفت: در حال حاضر اقدامات خوبی در روستاهای استان در دستور کار قرار دارد.

* برنامه های مدیریت پسماند فقط به شهرها محدود نشد

علی اکبر یداللهی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه برنامه های مدیریت پسماند فقط محدود به شهرها نیست، اظهار داشت: برنامه هایی در روستاها نیز وجود دارد که اجرای طرح مزرعه کمپوست در روستای حاتف دلیر. چالوس و دارابکلای میاندورود اشاره کردند.

وی افزود: در این دو روستا مردم همراه بودند و توانستند ۶۰ درصد از زباله ها بکاهند، با توجه به اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه ها در حوزه زباله حمل و نقل است، اقدام بسیار مهمی بود.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی در دو روستای دلیر چالوس و دارابکلایی میاندورود گفت: در این دوره های آموزشی مردم یاد گرفتند که در مرحله اول تا حد امکان. ، ، باید زباله کمتری تولید شود و زباله دوم بازیافت شود و تبدیل به کود کشاورزی شود.

یداللهی تصریح کرد: سه سال از اجرای این طرح ها در دو روستای اعلام شده می گذرد و در آن مدت ۷ نفر از آن روستا شغل پیدا کرده اند که بسیار حائز اهمیت است.

وی در پایان گفت: اجرای چنین طرح های موفقی نیز علاوه بر فرهنگ سازی در زمینه بی جا ماندن در طبیعت از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

به گزارش فارس، مردم این روستا آستین بالا زدند و توانستند به معضلی که برخی شهرها نتوانستند با آن دست و پنجه نرم کنند پایان دهند و این مهم فرهنگی باید به همه شهرها و روستاهای استان منتقل شود.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ح/م