روسیه از خاورمیانه بدون سلاح هسته ای حمایت می کند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «میخائیل اولیانوفنماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی بین المللی روسیه همیشه از ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی حمایت کرده است.

اولیانوف وی خاطرنشان کرد: روسیه به عنوان ناظر در این کنفرانس شرکت می کند. ما قاطعانه اعلام می کنیم که تنها کشورهای این منطقه می توانند مشکل ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی را حل کنند و بدون شک این ایده را خواهند پذیرفت.

دیروز سومین نشست کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی با سخنرانی نماینده لبنان در سازمان ملل به عنوان رئیس کنفرانس و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک آغاز شد. نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در این نشست به ارائه دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع اصلی کنفرانس پرداخت.

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک به تشریح دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع اصلی کنفرانس پرداخت.

با اشاره به الحاق کشورمان به سلام در میان بین المللی تسلیحات کشتار جمعی بر سیاست ادامه دار ایران برای انهدام کامل و نهایی سلاح های کشتار جمعی، از جمله پیشنهاد رسمی ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه در سال ۱۹۷۴ تاکید کرد.

سفیر ایران ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای عضو کنفرانس نیز چنین سیاست قاطعی را اتخاذ کنند و از پیروی از هر گونه سیاست دیگری که استقرار چنین منطقه ای در زیر تاثیر منفی گذاشتن، خودداری ایروانی تصریح کرد: در راستای چنین سیاست قاطعانه‌ای، همه کشورهای عضو باید به طور یکسان وارد معاهده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی شوند و به این منظور، قبل از نهایی کردن این معاهده، لازم است پایبندی و اجرای آن تضمین شود. سایر معاهدات همه کشورهای منطقه.

وی همچنین با ابراز نارضایتی عمیق کشورش از دو شکست پی در پی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۲ و همچنین شکست چهارمین کنفرانس بررسی کنوانسیون تسلیحات شیمیایی در سال ۲۰۱۸، گفت: این شکست ها نشان می دهد که این روند استقرار منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه که می توانست توسط این کنفرانس ها حمایت شود، تقویت نشده است.

ایروانی تاکید کرد: روند فعلی که با نظارت سازمان ملل آغاز شده است به هیچ وجه جایگزین روند درخواستی نمی شود. داخل پ تی نخواهد بود؛ زیرا این دو فرآیند مکمل یکدیگرند و جانشین نیستند.