زلنسکی و نخست وزیر انگلیس تلفنی گفتگو کردند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از گفتگوی تلفنی با ریشی سوناک، نخست وزیر جدید انگلیس، نسبت به تقویت روابط دو کشور ابراز امیدواری کرد.

بر اساس این گزارش، زلنسکی در پیامی ویدئویی گفت: اطمینان دارم که همکاری بین کشورمان و انگلیس برای دفاع از دموکراسی و آزادی ادامه خواهد یافت و تقویت خواهد شد.

همزمان رئیس جمهور اوکراین از ریشی سوناک برای سفر به کشورش دعوت کرد.

زلنسکی همچنین در پیامی در توییتر نوشت: در یک گفتگوی تلفنی عالی با ریشی سوناک، موافقت کردم که فصل جدیدی در روابط اوکراین و بریتانیا بنویسم.

گفت و گوی تلفنی رئیس جمهور اوکراین و نخست وزیر انگلیس ساعاتی پس از نخست وزیری ریشی سوناک وزیر دارایی سابق انگلیس پس از دیدار با «چارلز سوم» پادشاه این کشور صورت گرفت.

سوناک سومین نخست وزیر بریتانیا در هفت هفته گذشته است. پس از استعفای لیز تراس، او رهبری دولت گرفتار در بحران اقتصادی و سیاسی انگلستان را بر عهده گرفت. سوناک جدیدترین نخست وزیر بریتانیا از حزب محافظه کار (توری ها) است.

او که اصالتی انگلیسی-هندی دارد، روز سه‌شنبه در کاخ باکینگهام با چارلز سوم به عنوان بخشی از مراسم بوسیدن دست ملاقات کرد.

پادشاه جدید انگلیس پس از دریافت استعفای رسمی تراس، سوناک را رسما به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی و از وی برای تشکیل کابینه دعوت کرد.

وی پس از پیروزی در رقابت با دیگر نامزدهای نخست وزیری انگلیس گفت: انگلیس کشور بزرگی است، اما شکی نیست که ما با چالش اقتصادی عمیقی روبرو هستیم، در حال حاضر به ثبات و وحدت نیاز داریم و من این موضوع را مطرح خواهم کرد. اولویت اصلی من اتحاد حزب و کشورمان است.”