ساخت اسکلت فلزی واحدهای روستایی زلزله زده خوی تا هفته آینده


به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، محمدصادق معتمدیان با اشاره به اقدامات انجام شده پس از زلزله ۵.۴ ریشتری ۲۲ مهرماه که شهرستان خوی را لرزاند، اظهار داشت: ستاد مدیریت بحران سازمان مدیریت بحران شهرستان خوی بلافاصله در همان دقایق اولیه این زلزله انجام شد. شهرستان با حضور اعضاء امداد و کابینه فرمانداری تشکیل شد، وی افزود: در اولین ساعات وقوع زمین لرزه در خوی در شعاع ۵ کیلومتری و در مرحله دوم در شعاع ۲۰ کیلومتری امداد و نجات آغاز شد. کانون اصلی زلزله و علاوه بر توانمندی های شهرستان خوی، امکاناتی از مراکز استان ها نیز فراهم شد. منطقه اعزام شد و امنیت منطقه در ساعات اولیه بحران تامین شد.

معتمدیان با بیان اینکه هم اکنون عملیات آواربرداری، خاک برداری و نقشه برداری آغاز شده است، گفت: با توجه به خرید میلگرد و توزیع رایگان شن و ماسه و سیمان، پیش بینی می کنیم تا قبل از شروع فصل سرما، فونداسیون ۶۰۰ واحد روستایی را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: اولین محموله خرید اسکلت فلزی برای مناطق روستایی انجام شده و از هفته آینده ساخت اسکلت فلزی واحدهای روستایی خوی به اتمام می رسد.

معتمدیان ادامه داد: تلاش داریم در کوتاه ترین زمان رکورد ارائه خدمات به مردم منطقه را بزنیم و از این حیث از تمام ظرفیت های استان استفاده شده تا در کوتاه ترین زمان به مردم منطقه سرپناهی شود. زمان.

وی با بیان اینکه بر اثر این زلزله یک هزار و ۱۲۷ نفر مجروح شدند، گفت: تمامی مراکز درمانی شمال استان و مراکز چهارگانه شهرستان خوی به جز چند مصدوم که نیاز به بستری شدن داشتند، به حالت آماده باش درآمده و به مداوای مصدومان پرداختند. و جراحی، بقیه در ساعات اولیه ترخیص شدند.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه یکی از اولویت ها در زمان بحران ارزیابی خسارت است و بنیاد مسکن استان در قالب اکیپ های متعدد ساماندهی شد و شبانه روز برای ارزیابی خسارت در حداقل زمان تلاش کرد، افزود: بر اساس برآورد نهایی بیش از ۱۱۰۰ واحد روستایی و شهری از ۸۰ درصد مناطق آسیب دیده نیازمند بازسازی کامل، ۵۰۰ واحد شهری مربوط به شهرستان های خوی و دیزج دیز و ۶۰۰ واحد مربوط به روستاهای شهرستان خوی است. .

وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا قبل از شروع فصل سرما عملیات نوسازی و بازسازی را در منطقه انجام دهیم، گفت: با دستور رئیس جمهور مصوبات دولت در حوزه بازسازی این مناطق و خسارت وارده صادر شده است. به مرکز گزارش شده است تا اعتبارات به سرعت تخصیص یابد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات هلال احمر در اسکان اضطراری از توزیع پتو و چادر امدادی در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: توزیع ۵۰۰۰ وعده غذای گرم در هر وعده غذایی، توزیع بسته های ۷۲ ساعته، توزیع ۴۰ تن سیب، آبغوره، آب و نان رایگان انجام شد و خدمات رسانی تا بازگشت به زندگی عادی در بین مردم منطقه زلزله زده خوی ادامه خواهد داشت.

معتمدیان با اشاره به کمک مستقیم دولت به مناطق زلزله زده در قالب وام بلاعوض، تصریح کرد: وام ۲۵۰ میلیون تومانی با نرخ ۵ درصد سالانه ۱۵ برای مسکن شهری و ۵۰ میلیون تومان وام و تسهیلات برای واحدهای روستایی ۲۰۰ میلیون تومان و ۵۰ میلیون تومان وام بلاعوض و همچنین ۳۰ میلیون تومان برای تامین لوازم خانگی و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای زلزله زدگان اعطا می شود.

وی بیان کرد: بر اثر این زلزله ۵۲۳ پناهگاه دام تخریب شد که باید با همکاری بسیج سازندگی و تامین شن و ماسه و سیمان رایگان به سرعت انجام شود.

استاندار با بیان اینکه یکی از فعال ترین گسل های شمال غرب بین خوی و چالدران قرار دارد، بنابراین مقاوم سازی واحدهای مسکونی در اولویت قرار دارد، تصریح کرد: متاسفانه در واحدهای تخریب شده اصول مهندسی و فنی رعایت نشد و واحدها را تحت تاثیر قرار دادیم. زلزله باید بر توسعه و بهسازی مناطق غیرمقاوم روستایی شمال استان متمرکز شود تا نگرانی مردم از استحکام ساختمان ها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه از روز چهارم زلزله تاکنون عملیات بازسازی با ۷۵ دستگاه ماشین آلات و تاسیسات در منطقه انجام شده است، اظهار داشت: آواربرداری در منطقه آغاز شد و از ۱۱۰۰ واحد ۴۶۹ واحد به طور کامل تخریب شد که با انجام این عملیات با انجام شد. با همکاری بنیاد مسکن تمامی خانه ها بر اساس اصول فنی و مهندسی ساخته شده اند.

معتمدیان گفت: با برنامه ریزی انجام شده مقرر شد پروانه ساختمانی برای منازل در مناطق زلزله زده خوی به صورت رایگان صادر شود و خدمات رسان و بانک ها برای صدور مجوز و مراحل اداری پرداخت تسهیلات در وستا مستقر شوند. تا مراحل اداری با سرعت بیشتری انجام شود.

استاندار با اشاره به اقدامات یک ساله دولت سیزدهم در استان و ۱۵۷ مصوبه سفر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی تصریح کرد: نتیجه سفر آیت الله رئیسی به استان تصویب ۵۰ میلیارد تومان در حوزه اقتصادی بوده است. که جزء اعتبارات مصوب این سفر می باشد.

وی با تاکید بر اینکه ریل گذاری برای توسعه همه جانبه استان از هم اکنون آغاز شده است، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت دیپلماسی منطقه ای، تجارت بین الملل با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی استان و ایجاد فرصت برای ارتباط با بازارهای اروپایی و اقلیم کردستان. از اولویت های استان در راستای توسعه است، این است که با هم افزایی نهادهای متعدد و حمایت مجمع نمایندگان استان، مطالبات استانی وزارتخانه ها و نهادهای مرکزی بر اساس اولویت ها رصد می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید