ساخت اولین مجتمع پرورش ماهی قزل آلا/ضد سرطان نروژ در این کشور تولید می شود


محمود صیاد بورانی، مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی استان زنجان در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: با درخواست شرکت بکتاش ماهنهان برای اجرای طرح تلفیقی در ۴۴ هکتار از اراضی این شرکت، مجتمع پرورش ماهی. ماهی سالمون نروژ در زمینی به مساحت ۵ هکتار و مجتمع گلخانه ای به مساحت ۳۰ هکتار در دستور کار این اداره قرار گرفت و پس از بررسی ضوابط طرح و بهداشتی و عملیاتی سایت مورد نظر، بازدید از زمین و امکانات سایت انجام شد. بیرون

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی استان زنجان گفت: ماهی سالمون نروژی با نام علمی سلام سالار; این ماهی از خانواده ماهی های آزاد است که به نام سالمون اقیانوس اطلس شناخته می شود. وی افزود: ماهی ماهی سالمون نروژ به دلیل جنبه های مختلف از نظر غذا، سلامتی و لذت و گوشت ماهی در دنیا طرفداران زیادی دارد. ماهی سالمون به طور طبیعی رنگ نارنجی مایل به صورتی دارد و سرشار از رنگدانه های کاروتنوئیدی است که یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد سرطان است.

وی دو ویژگی متمایز کننده این ماهی که ارزش آن را بیشتر می کند، رنگدانه های طبیعی گوشت و محتوای بالای اسیدهای چرب خاص پتاسیم و ید آن است و این ماهی دارای ویتامین های فراوان به ویژه ویتامین های A و B است.

بورانی افزود: تخم ریزی طبیعی ماهی سالمون نروژی از اواسط اکتبر تا اواسط فوریه ادامه دارد و بعد از ۷۰ تا ۱۶۰ روز بسته به دمای آب، نوزاد متولد می شود.

مدیرعامل شرکت شهرهای کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه نروژ بهترین و باکیفیت ترین محصولات با تکنولوژی روز در تولید و فرآوری این ماهی را به دنیا صادر می کند، ادامه داد: این ماهی به صورت کامل، فیله و غیره صادر می شود. .

وی افزود: محصولات متعددی در کشور ما وجود دارد ماهی سالمون را می توان یافت از جمله کامل، فیله، قسمت(قطعه)، سوشی، دودی، طعم دار، استیک و غیره که هم تازه و هم گرم و هم منجمد وارد کشور می شود.

بورانی گفت: با آغاز به کار این مجتمع در استان، در فاز اول ۱۰ میلیون تخم مرغ جوجه کشی و آماده تحویل به مزارع میانی استان می شود و حداقل ۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی انجام می شود. ساخته شده برای این پروژه گفت: هر ساله از برداشت ۶۰۰ هزار دلاری ارز برای خرید تخم مرغ های جوجه کشی خودداری می شود و تامین این نهاده مهم با روش های دانش بنیان در زنجان پایتخت سرما انجام می شود. تولید ماهی آبی

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی استان زنجان افزود: قرار است بخشی از آب مزارع آبزی پروری برای کشت کاهو سرد در ۳۰ هکتار گلخانه استفاده شود و برای این طرح ۶ میلیارد ریال و حداقل ۴ هزار تن سرمایه گذاری می شود. به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

وی درباره اشتغالزایی این طرح افزود: علاوه بر این با اجرای این طرح ها حدود ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

پایان پیام/۲۳۰۸
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید