سفارش ۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت آب از کشاورزان طارم/قزل اوزن خشک شد


این تصمیم علی حسنلو، رئیس شورای اسلامی شهر طارم، گفت:ما خواهیم کرد به گزارش خبرنگار فارس در زنجان، وی با اشاره به وضعیت وخیم آب در حوزه کشاورزی و شرب این شهرستان، اظهار داشت: طارم نیاز مبرمی به ذخیره آب با ساخت سد معیشتی یا سد مخزنی دارد که متأسفانه این امر محقق شده است. هدف اتهامات در سال های اخیر است، اما ما به نتیجه نرسیده ایم.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم با اشاره به وجود ۲۲ رودخانه در شهرستان طارم گفت: بدون احتساب آب رودخانه قزل و زن سالانه ۴۰۰ میلیون لیتر مکعب آب از این رودخانه تولید می شود. فقط ۲۲ رودخانه فصلی طارم که متاسفانه از این مقدار آب استفاده نمی کنند، آب از شهر خارج شده و وارد سد منجیل می شود.

وی با بیان اینکه کشاورزان طارم به ویژه کشاورزان پایین دست این شهرستان متحمل میلیاردها خسارت شدند، تصریح کرد: نیاز طارم در فصل تابستان با ۴۰ میلیون مترمکعب آب حل می شود، یعنی اگر اجازه کنترل ۱۰ درصدی آب برای مردم، علاوه بر رفع بسیاری از مشکلات طارم، کمک شایانی به اقتصاد استان و استان های همجوار در زمینه تامین مواد غذایی و نیروی کار آنها نیز خواهد کرد.

خسارت جبران ناپذیر به کشاورزان طارمی

وی با تاکید بر اینکه طارم قطب کشاورزی استان است اما کشاورزان پایین دستی این منطقه در کشت محصولاتی مانند زیتون، انار، برنج و … ضرر ۱۰۰ درصدی دارند، گفت: متاسفانه کشت گوجه فرنگی در این منطقه حدودا ۵ کیلویی هزار تومان در بازار ۷ هزار تومان خرید و فروش می شود و همین قیمت پایین ضرری جبران ناپذیر برای کشاورزان است.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم ادامه داد: طارم از رودخانه قزل است این زن این ادعا وجود دارد که نمی کنند، البته این آب تا زمانی که به پایین دست نرسد تمام می شود، در حالی که رودخانه غزل این زن اکنون کاملاً خشک شده است.

وی با بیان اینکه مردم طارم باید حق خود را از ۲۲ رودخانه فصلی پس بگیرند که این امر از طریق احداث سد معیشتی و سد امکان پذیر است که متاسفانه تاکنون انجام نشده است، تصریح کرد: متاسفانه سد پاوه رود که یک سد است ترتیبی تلقی می شود که به دلیل عدم تخصیص منابع به خواب رفته است.

رودخانه غزل اوزن خشک شد

او از خشکی رودخانه ابراز تاسف کرد غزل این زن وی گفت: آب طارم باید از طریق سد «ایدغموش» تامین شود و برداشت آب به بالادست مانند مسکن در شرایط بحرانی منابع آبی است که استان و کشور را با چالش مواجه کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم با بیان اینکه کشاورزان طارمی از هم اکنون دست به دعا برای سال آینده زده اند، گفت: چند سالی است که مشکل آب طارم را مطالبه کرده ایم اما نتیجه ای نگرفته ایم.

وی با بیان اینکه آب ۲۲ رودخانه کوهپایه است و در فصل تابستان به پایین دست نمی رسد، افزود: مردم طارم فقط از کشاورزی سود می برند و امسال خسارات جبران ناپذیری دیده است.

وزیر نیروی هوایی آمد و رفت!

حسنلو به سفر اخیر وزیر نیرو به استان و شهرستان طارم اشاره کرد و گفت: متاسفانه وزیر نیرو بدون دست زدن مستقیم به مشکلات منطقه آمد و شد و اینگونه سفرها دردی از مردم دوا نمی کند.

وی با یادآوری اینکه طارم تنها شهرستانی است که روزانه پذیرای ۲۰۰۰ کارگر از استان های گیلان، زنجان و کردستان است، گفت: مردم طارم علاوه بر مشکل آب در کشاورزی با مشکل آب شرب نیز دست و پنجه نرم می کنند. در حال حاضر روستاهایزرنیجوجورگان، هارون آباد علیا و سفلی، کهریز، کسریشاه نشین، هندی کندی، انزر جدید و قدیم، شقاقی انذر، عزیز آباد، وانی سر، الز ین و چند روستای دیگر به آب سالم دسترسی ندارند.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم افزود: آب معدنی به روستاهایی که به آب دسترسی ندارند توزیع می شود. البته در روزهای اخیر برای آبرسانی به روستای هارون آباد آب معدنی از مرکز استان خریداری و توزیع شده است که به جرات می توانم بگویم وضعیت بهداشتی در روستاهایی که به آب دسترسی ندارند در حد صفر است.

تقاضای ۲۰۰ میلیارد تومانی آب منطقه ای کشاورزان طارمی

وی همچنین از درخواست شرکت آب استان مبنی بر جذب ۲۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان منطقه برای ساخت سد معیشتی تعجب کرد و گفت: اگر پول داشتیم خودمان این سد را می ساختیم. در حالی که کشاورزان منطقه ۲ میلیارد تومان به سد آیدغموش بدهکار هستند.

حسنلو در حین شکایت کارمندان استانی و با بی توجهی به مشکلات آب طارم گفت: در حال حاضر کشاورزان به دلیل وسعت زمینی که دارند برای خرید آب از سد آیدموش فیش هایی بین ۴ تا ۵ میلیون تومان نوشته اند که هنوز جمع آوری نشده است.

فارس از خشک شدن قزل اوزن در سال گذشته خبر می دهد

پایان پیام/۷۳۰۲۱
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید