سفرهای شهری گام مهمی در توسعه متوازن استان است


به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، مهرماه سال گذشته بود که محمدصادق معتمدیان به عنوان استاندار آذربایجان غربی از هیأت وزیران رأی اعتماد گرفت و هدایت اجرایی این استان مرزی و راهبردی را بر عهده گرفت. در بین مردم یکی از اصول مهم در مدیریت را برشمرد و مدیران خود را به فعالیت در این حوزه توصیه کرد.

یکی از اولین گام‌های او برای درک این موضوع، آغاز سفر در اطراف شهر بود. این مهم با هدف محرومیت زدایی، شناسایی مشکلات و ایجاد توازن در توزیع امکانات از مرز و شهر مهم اما کمتر توسعه یافته چالدران بوده و این امر را نماد اراده دانسته و مورد استقبال اصحاب رسانه و مردم قرار گرفت. منطقه ای برای توسعه متوازن همه مناطق کشور.

یکی از دغدغه های اصلی مردم و رسانه ها باروری این نوع سفرها و ترس از نمادین بودن این رویداد بود، موضوعی که به روند سفر و نوع برنامه ریزی مدیران ارشد شرکت بستگی داشت. استان برنامه سفر توسط استاندار تعیین شد. چارچوبی که در سفرهای استانی یک نوآوری محسوب می شود. انجام ۱۳ سفر در حدود ۹ ماه به معنای توجه جدی به توسعه متوازن استان است و این سکانس تقریباً منظم، رویکردی دقیق و هدفمند را نشان می دهد تا یک حرکت صرفاً نمادین.

حضور تیم های متخصص در شهر هدف

معتمدیان از اعزام کارشناسان به منطقه مورد نظر در آستانه سفر خبر داد و گفت: در یک جدول زمانی مشخص اقدامات جدی برای اجرای مصوبات شهرستان انجام خواهد شد. با اعزام تیم های متخصص و حضور میدانی در شهرستان های استان و همبستگی با نخبگان و مدیران منطقه به دنبال اقدامات جهادی در توسعه متوازن آذربایجان غربی هستیم.

وی پیشرفت، توسعه و آبادانی مناطق مختلف استان را بخشی از مطالبات مردمی و اهداف دولت معرفی کرد و یادآور شد: با تعیین تکلیف مشخص برای دستگاه های اجرایی استان و شهرستان و بعضاً ملی پیگیری می شود. اقدامات جدی در یک بازه زمانی مشخص برای اجرای مصوبات شهرستان انجام خواهد شد.

بررسی مسائل و مشکلات موجود در مرکز استان

مشاور هماهنگی و امور رسانه های استاندار آذربایجان غربی نیز به بیان نکات مثبت و منفی ماجرا پرداخت و گفت: طبق برنامه سفر شهری استاندار آذربایجان غربی، قبل از سفر به شهرستان، تیمی متشکل از مدیران تیم های استانداری تشکیل می شود. با حضور در شهر مقصد و پس از بازدید میدانی و دیدار با امام جمعه شهرستان، فرماندار، روحانیون، نخبگان، فعالان اجتماعی و سیاسی، گروه های جهادی و رسانه ای و مدیران ادارات، مشکلات، مشکلات و نیازهای شهرستان را مورد بررسی قرار دادند. بیان و جمع بندی شد، در ادامه، مدیران دستگاه های اجرایی دستگاه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته و راهکارهای رفع این مشکلات بررسی می شود.

حضور استاندار و مدیران در حوزه و تشکیل شورای برنامه ریزی

وی گفت: پس از حضور استاندار آذربایجان غربی در شهرستان و در پایان سفر، در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با محوریت شهر هدف برگزار می شود، تمامی مسائل و مشکلات مطرح شد. و پس از تصویب در این جلسه، مراحل اجرای مصوبات آغاز می شود.

مشاوره برنامه ریزی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های این سفرها حائز اهمیت است. از این نظر جلسات چند ساعته استاندار، شهرداری و مدیران استانی با محوریت مشکلات شهرستان ها در نوع خود قابل توجه است.

آغاز روند اجرای مصوبات و نظارت در دبیرخانه دائمی

مشاور هماهنگی و امور رسانه ای استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: با دستور استاندار محترم آذربایجان غربی، دفتر مصوبات سفر شهرستان ها در استان دیر و روند اجرای مصوبات سفر شهرستان ها تا حصول نتیجه به صورت مستمر پیگیری می شود.

شفاف سازی روند اجرای مصوبات در بانک اطلاعاتی استانداری

علی رزازی گفت: مصوبات سفرهای شهرستانی توسط محمدصادق معتدیان استاندار آذربایجان غربی و روند اجرای این مصوبات در پایگاه اطلاع رسانی استان منتشر می شود.

با تاکید بر لزوم بازتاب شفاف و صحیح روند اجرای مصوبات سفر استاندار آذربایجان غربی و دستور تشکیل دبیرخانه ای برای پیگیری مصوبات در استان و اطلاع رسانی دقیق و به موقع از روند اجرای این مصوبات. مصوبات به مردم و رسانه ها تصریح کرد: مصوبات سفر شهرشتانی محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی با جزئیات کامل و روند اجرای این مصوبات به صورت هفتگی در پایگاه اطلاع رسانی استانداری منتشر می شود.

دعوت از رسانه ها برای پیگیری روند اجرای مصوبات

مشاور هماهنگی و امور رسانه های استاندار آذربایجان غربی ضمن قدردانی از حمایت های فعالان رسانه ای در روند گزارش عملکرد دولت در استان گفت: رسانه ها و فعالان این حوزه می توانند روند اجرای این موارد را تسریع بخشند. مصوبات مبتنی بر نظارت مستمر و اصولی دستگاه های اجرایی». جدول زمانی اعلام شده به روند تسریع توسعه، پیشرفت و آبادانی استان کمک می کند.

بر اساس اعلام استانداری آذربایجان غربی، در سفرهای استانداری به شهرستان ۷۶ مصوبه مربوط به چالدران، ۸۱ مصوبه برای سردشت، ۷۷ مصوبه برای سلماس، ۳۷ مصوبه برای باروق، ۵۲ مصوبه برای چهاربرج، ۸۴ مصوبه برای بوکان، ۹۷ مصوبه. برای تکاب ۹۴ مصوبه برای میاندوآب، ۱۰۲ مصوبه برای خوی.

همچنین به گفته حسین سپهری، رئیس سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان، بیش از ۹۵ درصد از اعتبارات مربوط به سفرهای دریایی ۱۴۰۰ تامین شد.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید