سفر صدراعظم فرانسه به ترکیه برای بررسی نقض تحریم های روسیه


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که برای گفتگو درباره نقض تحریم های روسیه و کمک ترکیه به دور زدن آنها به آنکارا سفر کرده است.

کولونا دوشنبه شب در یک مصاحبه رادیویی گفت که در سفر خود به ترکیه بر اهمیت عدم نقض تحریم های غرب علیه روسیه توسط شرکت های ترکیه ای تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در این باره توضیح داد: اروپا، آمریکا و دیگر متحدان و شرکای ما تحریم می کنند. [علیه روسیه] اما برخی از جمله ترکیه این سیاست تحریمی را اتخاذ نکرده اند.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه تاکید کرد: مهم این است که این کشورها [از جمله ترکیه] به عنوان بستری برای دور زدن تحریم ها [روسیه] عمل نکن”.

رویترز درباره موضع ترکیه در قبال تحریم‌های روسیه نوشت: شرکت‌های ترکیه محصولات روسی را از شرکای غربی خود که روسیه را ترک کرده‌اند می‌خرند و چندین نفر دیگر دارایی‌های بزرگی در روسیه دارند. آنکارا اعلام کرد تحریم‌های غرب علیه ترکیه دور زده نخواهد شد.

یک دیپلمات فرانسوی به این خبرگزاری گفت که تمایل شرکت ها و بازرگانان ترکیه ای برای همکاری با روسیه وجود دارد و کولونا برای جلوگیری از شکل گیری این پویایی رایزنی خواهد کرد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بامداد سه شنبه با اشاره به گفتگوهایی که با همتای فرانسوی خود داشت، گفت: اختلاف نظر ما در برخی موضوعات مانع از همکاری دوجانبه نمی شود. ما در مورد مسائل منطقه ای به ویژه اوکراین صحبت کردیم.

پیش از این «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه اکثر کشورهای جهان پولی به غرب برای تحریم مسکو نداده اند، گفت: با وجود فشارها و باج گیری های غرب، ۸۰ درصد کشورهای جهان به این موضوع پرداخته اند. به تحریم های غرب علیه روسیه پایبند نیست.» (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید