سفر نخست وزیر آلمان به ریاض، امارات و قطر برای تامین انرژی


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، روز دوشنبه رسانه ها از سفر آتی نخست وزیر آلمان به کشورهای عربی واقع در سواحل جنوبی خلیج فارس با هدف تامین انرژی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان ابتدا به عربستان سعودی سفر کرده و با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار خواهد کرد. شولتز در این سفر دو روزه که طی چند روز آینده انجام خواهد شد به قطر و امارات متحده عربی نیز سفر خواهد کرد.

استفان هبستریت، سخنگوی دولت آلمان گفت که شولتز ابتدا با یک هیئت تجاری به عربستان سعودی سفر خواهد کرد و در آنجا با ولیعهد و احتمالا ملک سلمان دیدار خواهد کرد.

وی جزئیاتی از سفر شولتز ارائه نکرد، اما گفت که آیا موضوع انرژی مورد بحث قرار خواهد گرفت یا خیر. هبستریت همچنین افزود که در این دیدار درباره ترور خاشقجی، منتقد دولت سعودی که در ترکیه توسط مقامات آل سعود کشته شد، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

شولتز قرار است پس از سفر به عربستان سعودی به امارات برود و با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، نخست وزیر امارات متحده عربی دیدار کند.

رابرت هاوبک، وزیر اقتصاد آلمان، گفت که شولتز قراردادهای گازی را در امارات متحده عربی امضا خواهد کرد تا جایگزین تامین انرژی روسیه شود.

نخست وزیر آلمان با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار و گفتگو خواهد کرد. حباکوک قبلاً در ماه مارس از قطر و امارات متحده عربی بازدید کرده بود تا بتواند جایگزینی برای گاز روسیه پیدا کند که آلمان به طور سنتی به شدت به آن وابسته است.

تصمیم روسیه برای کاهش عرضه باعث ایجاد بحران انرژی در اروپا شده است و مصرف کنندگان و کسب و کارها با نزدیک شدن به فصل زمستان با قبوض بالاتری روبرو خواهند شد.

در حالی که کشورهای غربی مسکو را به استفاده از گاز به عنوان سلاح متهم می کنند، دولت روسیه تحریم های کشورهای غربی علیه این کشور را یکی از عوامل اصلی جلوگیری از صادرات گاز روسیه به اروپا خوانده است.

در پی جنگ در اوکراین، اتحادیه اروپا به طور جمعی و کشورهای بلوک به صورت جداگانه در ماه های اخیر اقداماتی را برای کاهش وابستگی به نفت، گاز و زغال سنگ روسیه انجام داده اند. این اقدامات باعث شده است که قیمت انرژی در غرب افزایش یابد و با نزدیک شدن به فصل زمستان این اتحادیه را تهدید کند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سیاست اروپایی ها را «خودکشی» توصیف کرد.

تحلیلگران نگرانند که ممنوعیت اعمال شده توسط اتحادیه اروپا بر خرید نفت روسیه باعث افزایش قیمت سوخت در کشورهای اروپایی شود.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که اجرای کامل تحریم های اتحادیه اروپا باعث کاهش ۲۰ درصدی نفت روسیه خواهد شد. روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان است و این کاهش باعث کمبود شدید در بازارهای جهانی خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید