سنت «ته کیسه ای» مردم علوی در عید غدیر خم


به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، فرا رسیدن عید غدیر خم که یکی از بزرگ ترین اعیاد شیعیان جهان اسلام به شمار می رود، فرصت مناسبی برای بررسی سنت های برگزاری این عید بزرگ در سرزمین علویان است.

اعمال عید غدیر عبارتند از: روزه، غسل، زیارت امین الله، خواندن دعای ندبه، گفتن این تبریک هنگام ملاقات با مؤمنین: «الحمد لله الذی جعلنا منا المتماسکین بلیه امیرالمؤمنین و». امام معصوم (علیه السلام)، پوشیدن لباس نیکو، آراستن، پوشیدن بوی خوش، آرامش خاطر، اطعام مؤمنان، خواندن زیارت غدیریه.

دیدن و زیارت سادات، اطعام عموم، آشتی دادن و رفع کدورت از جمله آداب و رسوم مردم مازندران در جشن بزرگ شیعیان غدیر است.

محمد جعفریان، کفاش، متخصص اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری اظهار داشت: اعیاد مذهبی از جمله عید غدیر در مازندران برگزار می شود، سرزمینی که این نام به سرزمین علویان پیوند خورده است که همچنان در بین مردم آن جایگاه ویژه ای دارد که با گذشت زمان از یادها نرفته است.

وی افزود: در برخی از روستاها و محلات سادات با مراجعه به بقاع امامزادگان استان، غبارروبی از این مکان ها را انجام می دهند و به همراه سایر سادات محلی به صورت دسته جمعی با شکوه خاصی مراسم عید را اجرا می کنند.

کارشناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: این مراسم از قدیم الایام در برخی از روستاها مانند سرخ ولیک از توابع دهستان چهاردانگه ساری و ۳۵ کیلومتری جاده ساری – سمنان بعد از روستای سرسبز برگزار می شد. چاچکم.

جعفریان با اعلام اینکه در این روز که ویژه عید سادات است مردم به دیدن سادات می روند، یادآور شد: یک سکه ته کیسه یا پارچه سبز و سفید به عنوان تبرک دریافت می کنند.

وی تصریح کرد: رسم بر این است که سادات در ازای دیدار دوستان و آشنایان، اسکناس یا سکه ای به میهمانان می دهند.

کارشناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران ادامه داد: معمولا هدیه سادات سکه یا اسکناس است که به عنوان تبرک داده می شود. مازندرانی ها معتقدند پولی را که از سادات هدیه می گیرند، خرج نکنند، بلکه آن را به عنوان تبرک یا «ته کیسه» نزد خود نگه می دارند.

جعفریان بیان کرد: مردم مازندران از هر فرصتی برای نشان دادن ارادت خود در منازل، مساجد، امامزادگان، کوچه ها و خیابان ها استفاده می کنند.

وی در پایان گفت: در سال های اخیر احیای سخنرانی طولانی غدیر و بازگشت پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) از آخرین حج و تلاوت جمله معروف «هر که من مولای تو هستم علی مال توست». “استاد” در برخی از شهرهای مازندران. در جویبار، بابلسر، میاندورود، نکا و تنکابن برگزار می شود.

به گزارش فارس، از شب گذشته هیئت های مختلف مذهبی و خیریه استان با کمک مردم و سادات به طبخ و توزیع بسته های غذای گرم و معیشتی در استان مشغول هستند که به صلوات علوی معروف است.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/غ
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید