سوت ترویج بی بندوباری و تخریب بنیان اعتماد خانواده با «آزمایش خیانت»


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، بر اساس گزارش‌های ارسالی از سوی شهروندان مختلف در سامانه افشاگر خبرگزاری فارس، برخی از جوانان با برقراری ارتباط با گروه‌هایی در فضای مجازی، از وفاداری شریک زندگی آینده یا فعلی خود برای افشای نامزد یا همسر خود در ارتباط هستند. دیگر و از صداقت عاطفی آنها اطمینان حاصل کنید.

برای اطلاعات بیشتر با یکی از این گروه ها در اینستاگرام تماس گرفتیم که روند کار خود را اینگونه توضیح دادند: ابتدا ۳ روز در قالب مسائل کاری با فرد مورد نظر ارتباط برقرار می کنند سپس برای ۳ روز آینده درخواست دوستی می آید. تا ببینید آیا شریک زندگی در این مراحل، یک فرد عاطفی با یک فرد از پیش تعیین شده رابطه دوستی برقرار می کند یا به رابطه قبلی خود وفادار است.

بر اساس پیام گروه مذکور، هزینه این اقدام به مجازی یا میدانی بودن آن بستگی دارد و زمان و هزینه آن از ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان متغیر است. گروه آپلود نمی شود و فقط نمونه کار در وب سایت آنها قرار می گیرد.

برای بررسی آسیب های اخلاقی و اجتماعی این اقدام با یکی از روانشناسان مشهور که از اعضای هیئت علمی سابق دانشگاه علامه طباطبایی بود تماس گرفتیم و وی در این خصوص گفت: آسیب شناسی این مقوله مستلزم جلسات متعددی است، اما این یکی خواهد شد. کافی است به این نکته اشاره کنیم که اگر این موضوع فراگیر شود، اساس اعتماد در خانواده ها از بین می رود.

همچنین با حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به گفت وگو نشستیم که در ابتدا به مسائل حقوقی این اقدامات اشاره کرد و اظهار داشت: فیلمبرداری مخفیانه و انتشار آن در فضای مجازی تبعات قانونی زیادی دارد، بنابراین به نظر می رسد. که بیشتر این چیزهایی که در این منطقه دیده می شود، بیشتر جعلی و برای سرگرمی و جذب فالوور است.

وی همچنین بر مصادیق خارجی این اقدامات تاکید کرد و گفت: این گونه موارد در کشورهای غربی به دلیل تاثیرات ویژه زیر نظر روانشناسان و جامعه شناسان است، بنابراین این برنامه ها در راستای انتقاد از خیانت زن و شوهر قرار می گیرد بله، البته. در برخی موارد شاهد ترویج آزادی در رسانه های آمریکایی و اروپایی مدعی آزادی هستیم.

این جامعه شناس دانشگاه تهران، آزمون خیانت را عامل شکستن هنجارهای فرهنگ ملی و دینی کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: بنیان خانواده مهمترین پایه فرهنگ ملی و دینی ماست، در چنین شرایطی. به گونه ای که ریشه ارزش های اساسی اخلاقی در خانواده و با تربیت فرزندان در جامعه رو به گسترش شکل می گیرد.

ایمانی کلمه خیانت را در رابطه با آن مقوله زیر سوال برد و ادامه داد: بیشتر کلیپ های تولید شده در این زمینه مربوط به قبل از ازدواج است یعنی در این موارد هنوز پیمانی بسته نشده است و کلمه خیانت به فسخ اشاره دارد. این گونه روابط یا ایجاد گسست اشتباه است، یعنی انتشار این ادبیات انگ خیانت واقعی را در جامعه ما خواهد شکست.

وی در پایان این گونه فعالیت ها را یک صنعت سرگرمی و درآمدزا عنوان کرد و گفت: بسیاری از اقدامات بد که آزمون تقلب یکی از جدیدترین آنهاست، باعث تحول فرهنگی در بسیاری از هنجارهای مربوط به خانواده شده است. راهی که در طول زمان در حال تغییر است. ما از سوسیالیسم به سمت فردگرایی حرکت می کنیم، یعنی همانطور که در گذشته گرمای همزیستی خانوادگی احساس می شد، به مرور زمان با اتفاقات ضد ارزشی جذب خلوت مفرط شد و یکی از راه حل های این مقوله مقابله با گروه های تست خیانت

همانطور که گفته شد گروه ها برای جلب توجه و به منظور سنجش صداقت کاندیداها و رفاقت های خیابانی بین خود، کلیپ هایی را با عنوان تست خیانت در فضای مجازی منتشر می کنند که بنا به نظر کارشناسان این حوزه روانشناسی و جامعه شناسی اگر این گرایش ترویج شود ضرر دارد. تعصب، گسست های مؤثری در بنیان خانواده و در حوزه ازدواج ایجاد می کند، لذا لازم است معاونت جوانان وزارت ورزش، وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و نهادهای نظارتی در حوزه فضای مجازی همراهی کنند. و در این فرآیند اقدام کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید