شمخانی: امنیت پایدار در منطقه بدون ثبات پایدار در قفقاز محقق نمی شود


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی شمخانی نماینده ولی فقیه و دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای سفری رسمی یک روزه به ارمنستان سفر کرده است، با آرمن گریگوریان دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد. شورای امنیت ملی صبح امروز (پنجشنبه) موضوعات مورد علاقه هر دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به پیوندهای عمیق و ماندگار تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو ملت گفت: این شرایط بستر مناسبی را برای تقویت و گسترش روابط همه جانبه دو کشور فراهم کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه دو ملت ایران و ارمنستان در طول تاریخ و در شرایط سخت منطقه‌ای و بین‌المللی و بلایای طبیعی در کنار هم بوده‌اند، گفت: با چنین پس‌زمینه‌ای نباید هیچ محدودیتی برای گسترش قائل شد. از روابط بین آنها

وی با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی ایران و ارمنستان متناسب با ظرفیت های قابل مبادله دو کشور نیست، بر لزوم فعال سازی این ظرفیت ها تاکید کرد.

شمخانی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته آماده استفاده از ظرفیت ها و امکانات خود برای برقراری صلح پایدار در منطقه قفقاز جنوبی است.

در این دیدار آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان نیز با ابراز خرسندی از سفر شمخانی به ارمنستان بر تقویت و توسعه روابط دو کشور در تمامی سطوح تاکید کرد.

وی توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور را از جمله اقداماتی عنوان کرد که باید برای همکاری های دوجانبه در اولویت قرار گیرد.

آرمن گریگوریان با اشاره به روابط دیرینه دو کشور گفت: ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط اقتصادی و امنیتی بین دو کشور وجود دارد که برای فعال سازی آنها تلاش مضاعفی را می طلبد.

وی افزود: پروژه های انتقال برق بین دو کشور و تبادل گاز ترکمنستان و ارمنستان از موضوعات مهم در روابط دو کشور است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ارمنستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در توسعه روابط کشورهای قفقاز جنوبی و تامین امنیت منطقه دارد.

وی ضمن تقدیر از نقش فعال جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه، خواستار تداوم نقش کشورمان در این مسیر ضروری و تقویت امنیت پایدار در منطقه شد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید