طرح دهلی نو برای استفاده از ظرفیت ترانزیتی بندر اقیانوسی چابهار


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از تراست پرس ما خواهیم کرد هند، سربدانا سونووال، وزیر بنادر و کشتیرانی و آبراه های هند گفت: اتصال بندر چابهار ایران به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب باعث تقویت ارتباط با کشورهای آسیای میانه و افزایش سرمایه گذاری و تعمیق روابط فرهنگی و سیاسی می شود. “

بر اساس این گزارش، کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب (INSTC) چشم انداز و ابتکار هند برای کاهش زمان حمل و نقل برای حمل و نقل اقیانوسی برای رسیدن به روسیه و اروپا و ورود به بازارهای آسیای مرکزی است.

بندر چابهار که با کمک هند توسعه یافته است، قطب ترانزیت تجاری این منطقه به ویژه آسیای مرکزی است. دهلی نو با همکاری دولت ایران در توسعه فاز اول پایانه شهید بهشتی بندر چابهار مشارکت دارد.

این مقام هندی در مراسم گرامیداشت روز چابهار گفت: چشم انداز ما تبدیل بندر شهید بهشتی چابهار به قطب ترانزیتی و اتصال آن به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال به جنوب برای دسترسی به کشورهای آسیای میانه است.

وی با بیان اینکه این بندر یک تاسیسات استراتژیک است که می تواند آسیای میانه و جنوب آسیا را به هم متصل کند، افزود: (بندر چابهار) یکی از مهم ترین بندرها است. اکثریت این مکان ها برای تجارت جهانی و تجارت دریایی خواهد بود.»

وی خاطرنشان کرد که این بندر شبکه لجستیکی منطقه را بهبود می بخشد و ابتکار مشترک برای ایجاد یک کریدور حمل و نقل فراملی منطقه ای را تقویت می کند که نه تنها تجارت با هند، بلکه تجارت با جهان را افزایش می دهد.

این مقام هندی تاکید کرد: دهلی نو مشتاق است شرکت های تجاری و لجستیکی از مزایای بندر شهید بهشتی و منطقه آزاد تجاری چابهار بهره ببرند.

ما از همه نمایندگان می خواهیم و زذینفعان ما می خواهیم زمان و هزینه حمل و نقل را کاهش دهیم و انتقال و اینجا پیشنهادهایی برای مسیر ارزان‌تر، کوتاه‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر از هند به ایران و آسیای مرکزی بدهید.

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید