طهرانچی: بدنه علمی کشور با دفاع مقدس هویت پیدا کرد و به بلوغ رسید


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدمهدی طهرانچی، عضو هیئت سیاستگذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست بررسی سایت علم و فناوری. در دفاع مقدس اظهار داشت: ارتباط بین خدمات متقابل علم و فناوری و دفاع مقدس مغفول مانده است. وی گفت: این یک واقعیت است که علم و فناوری و دفاع مقدس یک موضوع دو طرفه است. نهاد علم و فناوری نقش دفاع مقدس را ایفا کرد و از طرفی دفاع مقدس نیز در نهاد علم تأثیر داشت، در واقع علم تثبیت شد و با دفاع هویت پیدا کرد. از مقدسات.

وی با اشاره به تحقیق یک محقق انگلیسی در سال ۲۰۰۵ در زمینه پیشرفت علمی ایران، تصریح کرد: این محقق انگلیسی به بررسی پیشرفت علمی ایران پرداخت و آن را در قالب مقاله در مجله نیچر منتشر کرد. آنهایی که ایران را می سازند کسانی هستند که در جنگ صدام علیه ایران شرکت کردند و این مأموریت بسیار جالب بود.

طهرانچی اضافه کرد: این یک واقعیت است که نه تنها نهاد علم و فناوری در جنگ تأثیر داشته، بلکه تحت تأثیر دفاع مقدس و دفاع مقدس نیز قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با مقایسه وضعیت علمی کشور قبل و بعد از انقلاب اعلام کرد: اولاً وضعیت علم ما در اوایل انقلاب و اوایل جنگ درختی نازک بود. تعداد دانشجویان و اساتید ما بسیار کم بود و در مجموع ۷۰۰۰ استاد داشتیم که بیشتر آنها قبل از انقلاب در فضا بودند و تعدادی هم مرتبط با انقلاب بودند، اما نسبت به امروز که ۱۰۰۰۰۰ استاد داریم، شکاف، از سال ۵۸ تا ۶۲ عملاً هیچ کنکوری نداشتیم و حتی یک دانشجو به صحنه دانشگاه نیامد، یعنی جمعیت دانشجویی بسیار کم بود.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشجویان جوانی که قبل از انقلاب در سال های ۵۴ و ۵۵ وارد دانشگاه شدند تا سال ۵۶ هسته اولیه را در نهاد دانشگاه تشکیل دادند که بعد از انقلاب نیز همین دانشجویان به دلیل استعداد و نخبه بودن به فرماندهی دفاع مقدس تبدیل شدند. به عنوان مثال، مهندسی رزمی را در جنگ تشکیل داد.

طهرانچی گفت: جوانانی که به دنبال ابتکارات و نوآوری برای رفع مشکلات بودند وارد گروه مهندسی رزمی دفاع مقدس شدند.

یکی از اعضای شورای سیاستگذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در سانتا دفسا در تشریح خدمات دانشگاه به سانتا دفسا خاطرنشان کرد: به یاد دارم که در دانشکده ما در دانشگاه شهید بهشتی کل ماشین آلات تبدیل شده بود. خط تولید دستگاه های ارتوپدی برای جانبازان، و کم کم این نفوذ عمیق تر شد و هر چه ارتباط بین دانشگاه و رشته سانتا دفسا بیشتر شد، جریان علم و فناوری در سانتا دفسا نیز گسترش یافت.

وی با بیان نمونه هایی از همکاری جامعه علمی کشور با دفاع مقدس، گفت: برخی از اساتید و دانشجویان سناریوی دانشگاه را رها کردند و دوره های تخصصی را دیدند، مثلاً دروس سلاح های کرم ابریشم را گذراندند و موتور راندن را فهمیدند. در ادامه دفاع مقدس، دانشگاه به نقش جدی تری در عرصه جنگ دست یافت و در ساخت اسلحه و صنایع وابسته در دانشکده ها و رشته های مختلف مانند مخابرات، متالورژی، مهندسی مکانیک، یعنی دانشگاه هایی که به عنوان بخشی از پشتیبانی دانشگاه ها گذرانده شد، ایفای نقش کرد. بدنه دفاع مقدس

تهرانچی افزود: هر چه دفاع مقدس پیشرفت کرد، فناوری در ابعاد مختلف آن چشمگیر شد، به عنوان مثال جهاد دانشگاهی به عنوان مجموعه فعالان عرصه فناوری در آن ایام کاملاً در خدمت دفاع مقدس بود و دستگاه ها از دانشگاه ها و اساتید در خدمت دفاع مقدس بودند.

وی با تاکید بر اینکه بدنه علمی ما با بحث دفاع مقدس متحول شد و به بلوغ رسید و به خودباوری رسید، ادامه داد: در اواخر دفاع مقدس و بین سال های ۶۸ تا ۷۸ شاهد رشد علم و خودباوری بودیم و شاهد بودیم. محققینی که با سانتا دفسا همذات پنداری کردند در سناریوی علمی و نظام علمی کشور کارهای بزرگی انجام دادند و این پیشرفت در چندین زمینه بود، از ساخت موشک تا ساخت پل و کارهایی که انجام شد و رسید. بلوغ در حوزه پزشکی

عضو شورای سیاستگذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در سانتا دفسا در پایان خاطرنشان کرد: از این رو پرسش از تأثیر علم در پیروزی دفاع مقدس و نقش دفاع مقدس در علمی پیشرفت موضوع مهمی است امیدواریم کنفرانس ملی جایگاه علم و فناوری در سانتا دفسا که توسط پژوهشکده علوم و آموزش در سانتا دفسا برگزار می شود در ۱۵ دسامبر ۱۴۰۱ برگزار شود و این موضوعات رسیدگی شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید