kermanyy

Saturday, 23 October 2021

علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب

علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید برابر باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره شریان ها می شود که منجر به چربی خون می شود. یکی از مواردی که می تواند باعث افزایش چربی خون شود این است که باید از خوردن بیش از حد آنها فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و ناسالم خودداری کنید.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، در معرض بیماری قلبی نیز قرار دارید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین با این مقاله همراه باشید.

انواع چربی خون و چربی خون بالا

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی عمده در خون ما وجود دارد ، یعنی:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

خوش می گذرد چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه است. تری گلیسیریدها کالری و چربی بالایی هستند که با خوردن غذاهای ناسالم وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد سلول های خاص مورد نیاز است. اما اگر بیش از حد بالا باشد ارزش ناسالم دارد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید در خون می شوند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی بدن را افزایش می دهد.

غذاهای حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما یافت می شود. کلسترول یک چربی نامحلول در خون است ، اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند) است.

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن ساخته می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذا ایجاد می شود. کلسترول از طریق مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی وارد بدن ما می شود. تنها ماده ای که بیشترین میزان کلسترول را دارد زرده تخم مرغ است.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنید ، ممکن است فکر کنید که باید به کلسترول خون فکر کنید ، اما داشتن کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. این به این دلیل است که کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

بدن همچنین برای حفظ و حفظ تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی به سلول های خاصی و برخی هورمون ها و کلسترول نیاز دارد.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد ، همراه با برخی چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ، به دیواره رگ ها می چسبد و عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان خون را در فرد کاهش می دهد و می تواند منجر به بیماری قلبی شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حمله قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL حاوی بیشترین مقدار گلیسیرید در بدن است. این سلول ها ذرات کلسترول را بزرگتر می کنند ، بنابراین با بزرگ شدن آنها ، سلول های کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر VLDL بالا دارید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، می تواند برای شما بسیار خطرناک باشد.

HDL:

HDL ، معادل لیپوپروتئین با چگالی بالا ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی است که از قلب ما محافظت می کند.

مقدار طبیعی لیپیدها در خون

برای بسیاری ، سوال اساسی این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر است؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان مطلوب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشید. در غیر این صورت ، اگر کم یا زیاد باشد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با آزمایش منظم خون ، می توانید میزان چربی خون در بدن خود را در شمال کلسترول و تری گلیسیرید اندازه گیری کنید. قبل از انجام این آزمایش ، لازم به ذکر است که 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی غیر از آب بنوشید.

چربی خون بر حسب میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام کمتر از 5mmol / L است.

سطح LDL کمتر از 3 مول در لیتر

سطح HDM بیشتر از 1mmol / L

سطح تری گلیسیرید کمتر از 2 میلی مول در لیتر است.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این نیاز مهمی برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر دارد ، توجه داشته باشید که شما فردی با چربی خون بالا هستید. بنابراین باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری قلبی و حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا جراحت می کنند.

ఉంటే اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

این افراد التهاب و گرما را در کف پا تجربه می کنند.

آنها در ناحیه ساق پا و کف پا احساس درد می کنند.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

دهان آنها خشک و تلخ است.

• افرادی که دارند وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

با چربی خون و بیماری مرتبط است

با افزایش چربی خون ، از بیماری قلبی رنج می برید زیرا با افزایش کلسترول خون ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث تنگ و باریک شدن رگ ها می شود و در نتیجه خون کمتری به بدن وارد می شود ، بنابراین قلب به اندازه کافی ندارد. اکسیژن برای جذب آن

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما به طور طبیعی عمل نمی کند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون بالا می تواند منجر به بیماری های زیر شود:

کم کاری تیروئید
بیماریهای کبدی و کلیوی
دیابت
نارسایی مزمن کلیه
چاقی
برخی عفونت ها
الکل
ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افراد دارای چربی خون باید از چه رژیم غذایی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و پخته به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند یا در صورت مصرف بیشتر بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت های سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر سبز ، سبزیجات و میوه هایی مانند گلابی ، پرتقال ، انگور و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از سبزیجاتی مانند آجیل سیاه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *