علت مرگ پلنگ قائمشهر چه بود؟


گروه جامعه خبرگزاری فارس، پنجم اردیبهشت ماه یک بلای طبیعی در حوزه محیط زیست به فاجعه تبدیل شد، یک پلنگ ساعت ۴:۵۰ بامداد در خیابان های قائمشهر رویت شد و پس از ۶ ساعت نیروهای متخصص در محل حاضر شدند اما با تجمع. مردم منطقه . . حضور پلنگ ایجاد شد، حیوان دچار استرس و اضطراب شد و حوالی ساعت ۹ صبح به خیابان دوید و متأسفانه مردم و خودروها نیز بدون کنترل پلیس با آن حرکت کردند و پلنگ در حالی که یکی از ماموران فرار کرد و مجروح شد، متواری شد. شانه اش

گشت های خانه به خانه پلیس و محیط زیست برای یافتن پلنگ حدود یک ساعت طول کشید. پس از ساعت ها درگیری محیط بانان، پلیس و هلال احمر، پلنگ توسط رئیس اداره محیط زیست شهرستان قائمشهر با شلیک گلوله کشته شد.

موج بزرگی از رسانه ها در این زمینه شکل گرفت و چند تن از کارشناسان از نبود امکانات لازم زندگی از جمله سلاح بیهوشی به تعداد لازم در این استان و همچنین عدم مدیریت بحران در صورت بروز چنین حوادثی انتقاد کردند و پلنگ را مقصر دانستند. برای انقراض آن، سازمان محیط زیست نامیده می شود.

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز از نحوه برخورد مسئولان محیط زیست مازندران با پلنگ ولگرد قائمشهر انتقاد کرد و گفت: استان پهناور چه توجیهی دارد که فقط یک سلاح بیهوشی برای حیات وحش داشته باشد! چرا نباید این تفنگ ها در تمامی پاسگاه های محیط زیست حضور داشته باشند و دامپزشکان مورد اعتماد در شهرها آموزش ببینند تا در مواجهه با چنین حوادثی از کمک آنها استفاده شود؟

پس از چند روز عطاالله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در گزارشی توضیح داد: یکی از دوستداران محیط زیست ابتدا برای دفع پلنگ به هوا شلیک می کند اما به دلیل بن بست پلنگ به او حمله کرد و آماده حمله به او شد. وی در این لحظه در فاصله حدود ۱.۵ تا ۲ متری اقدام به تیراندازی به پلنگ کرد که مجروح و دوباره وارد پلنگ شد و حیاط خلوت در انتهای کوچه به خانه تبدیل می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین تصریح کرد: با توجه به مجروح شدن پلنگ، منطقه تا رسیدن تجهیزات بیهوشی تحت نظارت کامل بود و سپس با دارت و بیهوشی ضعیف، حیوان زنده ماند و بلافاصله به حیات وحش سمسکنده منتقل شد. آرامگاه ساری بود، اما به دلیل جراحات و خونریزی فوت کرد، به دنبال آن کالبد شکافی و بیوپسی برای آزمایش هاری انجام شد.

با وجود فاصله کمتر از نیم ساعت با اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، هیچ نیرویی سعی در کنترل آن و نجات این حیوان ندارد.

سهیل اولادزاد فعال و کارشناس محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار فارس به مدیرکل استانداری مازندران اظهار داشت: با مشاهده پلنگ در ساعت ۴ بامداد در خیابان های قائمشهر ده دقیقه بعد و ظرف مدت دو دقیقه به مقامات شهری اطلاع داده می شود. همانطور که در فیلم های منتشر شده مشخص است پلنگ در یک ساعت بعد در حالی که آرام بود کوچکترین حرکتی در جای خود داشت اما علیرغم اینکه پلنگ کمتر از نیم ساعت از اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران فاصله داشت. ، نیرویی برای کنترل آن وجود داشته و هیچ تلاشی برای نجات این حیوان صورت نمی گیرد.

وی با تاکید بر اینکه پلنگ در یکی از خیابان های شهر و نه در مناطق دور افتاده پیدا شده است، گفت: مدیریت محیط زیست با وجود داشتن اختیارات قانونی در مدیریت فضا و مردم ناتوان بود و در نهایت در کمال ناباوری یکی از با ارزش ترین گونه های جانوری کشور توسط به اصطلاح متولی آن کشته می شود زیرا ماموران این اداره نتوانسته اند ماموران دیگر واحدهای پلیس حاضر در صحنه را کنترل کنند.

چرا به سوالات افکار عمومی پاسخ نمی دهیم؟

اولادزاد با اشاره به اینکه پس از این همه اتفاق و تشییع جنازه پلنگ نگون بخت، سازمان محیط زیست به کوچکترین سوال افکار عمومی پاسخی نداده است، گفت: این گربه ارزشمند این سرمایه ملی چگونه در خیابان های یک شهر و کیلومترها دورتر از زیستگاه طبیعی آن پیدا می شود و شایعات درباره وجود باغ وحش های خانگی و قاچاق حیوانات وحشی تا چه اندازه صحت دارد؟ آیا آزمایشی روی دستگاه گوارش و خون حیوان انجام شده است؟ در آن چند ساعت ارزشمند چه گذشت و چرا نیروهای متخصص پس از ۶ ساعت و پس از مرگ پلنگ در محل حاضر شدند؟

در صورت تکرار این حادثه کارکنان چه خواهند کرد؟

این فعال محیط زیست در ادامه توضیح داد: پس از وقوع این حادثه با وجود ایجاد صحنه های بسیار دلخراش توسط حافظان حیات وحش کشور، سازمان محیط زیست و استانداری مازندران جلساتی را برای روشن شدن ابعاد حادثه تشکیل دادند اما مشخص نشد نتیجه این حادثه چیست. آن جلسات بود. ? و ما مشتاقیم بدانیم اگر این حادثه تکرار شود، مسئولان چه خواهند کرد؟ چه آموزش هایی برای محیط بانان یا مدیران بخش ارائه می شود؟ چه تعداد تفنگ بیهوشی تهیه و توزیع شد؟ چند نفر از محیط بانان آموزش دیده اند تا در مواقع لزوم به جای تیراندازی حیوانات را مهار کنند؟

تکرار اشتباهات جبران ناپذیری که باعث مرگ گونه های ارزشمند می شود

وی با تاکید بر اینکه مهمترین نکته این حوادث تکرار مداوم آن است، گفت: در سال های گذشته تیم های حفاظت سازمان محیط زیست نیز همین روند را داشتند، حتی با گذشت دو روز از حادثه پلنگ در قائمشهر، شوک در رامسر وجود دارد اما حکمت دفتر حیات وحش آنها نیز این گونه گرانبها را می کشد!

وی افزود: مانند بسیاری از حوادث دیگر برای حیات وحش این استان از جمله آهو سوادکوه که صبح نیز گزارش شد اما قبل از ظهر تلف نشد، پلنگ پسند، شوک سوادکوه و ده ها مورد دیگر که به دلیل وقوع رکود سال های اخیر در اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران کشته شدند.

پناهگاه عظیم برای گونه های با ارزش به جهنم تبدیل شده است

این فعال محیط زیست تاکید کرد: مسئله واقعی این است که این رکود با مدیریت مستمر بیش از بیست سال یک نفر در اداره حیات وحش مازندران، علیرغم سال ها ثبات مدیریتی و سال ها پیش بینی وضعیت موجود و سال ها تلفات گونه های وحشی. تا کی سمسکنده به جهنم تنوع زیستی ارزشمند کشور تبدیل می شود و یک مدیر برای نشان دادن ناتوانی خود در مدیریت حیات وحش یک استان چه باید بکند؟ آیا زمان آن نرسیده که در سیستم مدیریت حیات وحش استان تغییراتی ایجاد شود؟

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید