عملیات حج با مشکلات اندک به پایان رسید – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی اعزام مقام معظم رهبری سازمان حج و زیارت که امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب تشکیل شد، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ابتدای این دیدار هستند. نیاز داشتن خلاصه ای از میزان موفقیت برنامه را ارائه دهید کوچک سلام برای حج ۱۴۰۱ ساخته شد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب بر لزوم بررسی دقیق سرانه سازمان حج تاکید کرد و از مسئولان حوزه حج و زیارت خواست تا حداقل دو درصد این سرانه را در حج آینده کاهش دهند. ، ارائه راهکارهای مناسب.

وی بیان کرد: ارزیابی عملکرد و ارائه تدابیر و راهکارهای مناسب برای انجام وظایف محوله ضروری است ماه ها محرم و صفر این اقدام باید انجام شود و نتیجه آن به جلسه این شورا ارائه شود.

در ادامه این جلسه آقای سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت به تشریح تفاوت حج امسال با گذشته و افزایش رضایت زائران بر اساس نظر خود پرداخت. اندازه گیری سلام ساخته شده و موفقیتی برای مدیران و کارگزاران مجتمع حج و زیارت توصیف شده است.

وی تاکید کرد: تلاش ۲۴ ساعته و روحیه جهادی مدیران و عوامل و تعامل بسیار عالی است. اعزام و سازماندهی حج مشکلات جدی در روند عملیات حج ایجاد کرد اتفاق افتاد شد افزود: طبیعی است که در این فرآیند خطاها و ایراداتی وجود داشته باشد که در آینده تشخیص داده و برطرف خواهد شد.

این نشست با گزارش اکبر رضایی و محمد آزاد روسای ستاد مکه و مدینه ادامه یافت.

رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت گزارش مفصلی از تعداد روادید اخذ شده، تعداد کاروان ها و ترکیب آنها، ایستگاه های پروازی، مدت پروازهای رفت و برگشت و محدودیت های ایجاد شده بر اساس دستورالعمل کشور میزبان. و لزوم اجرای برنامه کوچک سلام این کار را معرفی کرد و گفت: کمیته ها و گروه های کاری در بخش های مختلف با حضور متخصصان، تمامی مسائل اجرایی بر اساس برنامه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد کوچک سلام حج آینده را باید در نظر گرفت.

رئیس ستاد مدینه منوره همچنین افزود: آسیب شناسی انجام شده در حین عملیات باعث شد رضایت زائران مدینه بعدی نسبت به قبل حدود ۲۵ درصد افزایش یابد و برخی برنامه ها را تغییر دهد.

در پایان این جلسه گزارش حجت الاسلام والمسلمین سحاب الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از روند اعزام کاروان های زیارتی به عتبات عالیات و برنامه ارائه شد. چیزهای کوچک برای اربعین و دکتر ساخته شده است. سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در زمینه خدمات درمانی در حج ۱۴۰۱ بود.

مرعشی با اشاره به ارائه بیش از ۲۱۰ هزار مورد خدمات توسط مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه و مدینه، آمارهای بهداشتی و درمانی ارائه شده در حج ۲۰۱۸ و حج ۱۴۰۱ را مورد مقایسه قرار داد.

حجت الاسلام والمسلمین رحمانی با بیان اینکه در تیرماه امسال حدود ۳۷ هزار و ۵۰۰ زائر به عتبات عالیات اعزام شدند، به راه اندازی کاروان های ارزان قیمت با هزینه دو میلیون و نهصد هزار تومان اشاره کرد.

وی همچنین تا ظهر امروز ۸۸۹ هزار نفر را در سامانه پیش ثبت نام کرد رحمت وی از اعزام به اربعین خبر داد و افزود: پیش ثبت نام زائران تا روز عاشورا ادامه دارد و پس از آن زائران می توانند به صورت قطعی در این سامانه ثبت نام کنند.

وی با اشاره به اینکه افرادی که تاکنون ثبت نام کرده اند حدود ۳۸ درصد مرد و ۶۲ درصد زن هستند، گفت: تنها ۶ درصد از این افراد قصد سفر هوایی به عراق را دارند و مابقی سفرهای زمینی را انتخاب کرده اند که بیشترین حجم را دارد. حرکت و زائران نیز وارد مرز مهران خواهند شد.

وی به تفاهمات صورت گرفته با کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد شهید و امور ایثارگران برای اعزام ۹۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش این دو نهاد به عتبات اشاره کرد و گفت: در هفته منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی حدود ۱۳۰۰۰ نفر ثبت نام خود را برای اعزام به عتبات تایید کردند.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری شرکت های هواپیمایی به زودی پروازهای دمشق آغاز شود. از سر گرفته شد بودن

در پایان این جلسه نماینده وکیل در امور حج و زیارت از مرعشی خواست تا در حد نیاز با تامین داروهای ایام اربعین همراهی کند و حجت الاسلام والمسلمین رحمانی را در مورد اعزام های معمول برای زیارت و اقداماتی که سازمان حج و زیارت باید انجام شود. برای اربعین باید اطلاعات لازم در اختیار جامعه هدف قرار گیرد.

وی همچنین از رئیس سازمان حج و زیارت خواست با توجه به اینکه حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در آستانه انجام سفر عمره هستند، طرح راه اندازی این سفر را در چارچوب شرایط منعکس شده در کشور میزبان و توانایی نهادهای مختلف ارائه کند. رعایت این شرایط و حفظ حرمت، امنیت و حیثیت زائران ایرانی.