kermanyy

Sunday, 24 October 2021

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ خوشمزه ولی خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل استنشاق یک پاکت سیگار یا هوای آلوده شهری به مدت 4 روز است! دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه اصفهان در این قسمت از سایت ، می خواهیم اطلاعاتی در مورد خطر بالای غذاهای دودی در اختیار شما قرار دهیم.

سیگار کشیدن فرآیند پخت ، چشیدن و نگهداری طولانی مدت غذا است. در این فرآیند ، غذا دود می شود (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). در سیگار کشیدن گرم ، غذا به مدت چند ساعت دود می شود به طوری که در این فرآیند غذای خام مانند گوشت یا ماهی به طور کامل پخته می شود. در سیگار کشیدن سرد ، مواد غذایی برای نگهداری طولانی مدت یا عطر به مدت طولانی ، گاهی به مدت چند روز دود می شود. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز از این طریق دود می شوند. بعضی اوقات ادویه جات ترشی جات به سوخت مورد استفاده برای دود غذا اضافه می شود.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای دود چای استفاده می شود. این مواد زیر تابه قرار می گیرند و سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل تابه می ریزند و غذا را به آرامی دود می کنند. وقتی غذا دود می شود ، بوی مخلوط برنج و چای را می گیرد.

در اروپا از چوب بلوط به طور سنتی برای دود گوشت و ماهی استفاده می شد ، اما امروزه چوب بلوط اغلب برای دود کردن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی در کنار بلوط و گردو از گردو نیز استفاده می شود. در واقع گاهی از چوب درختان گیلاس یا آلو برای سیگار کشیدن نیز استفاده می شود.

در گذشته ، ساختمان خاصی به نام خانه دود در مزارع کشورهای غربی وجود داشت. در این قسمت انواع مختلف گوشت دودی شده و سپس این گوشت ها ذخیره می شوند.

امروزه در روشهای جدید و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که از تقطیر ، تصفیه و غلظت کلی دود بدست می آید ، با حداقل عوارض جانبی.

خطرات غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن مانع از رشد باکتری ها می شود و تجزیه چربی های موجود در محصول را کاهش می دهد ، اما از سوی دیگر ، صدها ترکیب سمی تا کنون در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر است و در برخی موارد سرطان زایی نشان داده شده است.

برخی از مواد موجود در دود مشابه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش بر سلامت انسان تأثیر جدی بگذارند و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان معده و روده بزرگ را افزایش دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل استنشاق یک پاکت سیگار یا 4 روز هوای آلوده در شهر است.

در شرایط کنترل نشده سیگار کشیدن باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی هستند و وارد محصول سرطان زا و دودی می شوند. این مشکل به طور سنتی در محصولات تولید شده خارج از نظارت بر سلامت رایج است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین خون ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروارگانیسم های هوازی موجود در محصول نهایی را کاهش داده و اکسیداسیون چربی ها را کاهش می دهد. از طرف دیگر مونوکسید کربن با ایجاد میکروارگانیسم های تولید کننده هیستامین و ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده ، میزان هیستامین موجود در یک محصول را افزایش می دهد.


بیشتر بدانید: مضرات قندها را بررسی کنید


فرآیند دودی ترکیبات پراکسید روی سطح محصولات گوشتی ایجاد می کند که خطر سرطان زایی محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را در تولید افزایش می دهد. این باکتری عامل مسمومیت غذایی است. این می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات اساسی است که می تواند باعث فساد مواد غذایی شود. در فرایند سیگار کشیدن ، تشخیص اولین فساد غذا دشوار است ، زیرا طعم غذا تغییر می کند. و این ویژگی زمینه را برای سود و تقلب در غذا فراهم می کند.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و محصولات گوشتی سوسیس به دلیل مصرف نادرست اقشار جامعه تهدید بزرگی برای سلامت مصرف کنندگان است. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری نسبت به سوسیس های معمولی هستند (که به احتمال زیاد در بدن به نیتروزامین تبدیل می شوند). مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده بیشتر در اروپای شرقی و ایسلند شایع است ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مصرف می شود. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماریها با مصرف محصولات دودی بسیار بیشتر از خطر بیماریهای ناشی از مصرف چربی اشباع شده است.

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر به گوشت های دودی یا شور علاقه دارید ، فقط گاهی اوقات و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. این به این دلیل است که این محصولات به تدریج تأثیرات منفی بر بدن نشان می دهند. از مصرف همه آنها به صورت یکجا یا تا زمانی که ممکن است خودداری کنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، مقدار زیادی نمک استفاده می شود. بنابراین ، استفاده از این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند این نوع سردرد را تشدید کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

اصفهان متخصص تغذیه است


دکتر رضا اتمینی با ارائه تکنیک های اساسی در تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا می کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه ای

مضرات قندها را بررسی کنیدShare your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *