قرارداد مشارکت برای ساخت دو مجتمع بزرگ پالایشگاهی در بندرعباس و جاسک منعقد شد


به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، در این مراسم روز دوشنبه ۱۹ مردادماه با حضور دکتر دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور دکتر جواد اوجی وزیر نفت دکتر سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه اسماعیل لالقانی. مدیرعامل بانک رفاه و مدیران عامل سایر بانک‌ها، شرکت‌ها و گروه‌های مشارکت‌کننده در ساختمان ریاست‌جمهوری نگهداری شدند، قرارداد تامین مالی ساخت پتروشیمی شهید سلیمانی به‌عنوان بزرگترین مجتمع پتروشیمی کشور، بین رفاه کارکارن، بانک‌های ملی. و تجارت، گروه توسعه انرژی تدبیر، شرکت. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری اهداف و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قراردادی با سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری امضا کردند.

آیت الله دکتر. سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور طی سخنانی در این مراسم، امضای قرارداد فاینانس برای ساخت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران را گامی موثر در راستای تحقق اهداف کشور در زمینه جذب سرمایه دانست. رونق تولید، خنثی‌سازی تحریم‌ها، جلوگیری از فروش نفت و تبدیل نفت را پایه‌ای برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و ایجاد اشتغال عنوان کرد.

وی احداث مجتمع ها و پالایشگاه های پتروشیمی را یکی از نیازها و نیازهای کشور برشمرد و افزود: دستیابی به اهداف کشور در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری های کلان است و این تفاهم نامه ها از جمله اقدامات و بسترهای موثر برای جذب خرد و اقتصاد است. سرمایه کلان در راه سازندگی و توسعه کشور.

رئیس جمهور با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: این تفاهم نامه همچنین گامی موثر در جهت خنثی سازی تحریم ها، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل نفت خام به محصولات با ارزش افزوده بالاتر است. ، تامین نیازهای فرآورده های نفتی کشور و ایجاد قابلیت های جدید صادراتی.

دکتر. محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به سرمایه گذاری گسترده در طرح های رونق اقتصاد ملی گفت: هدایت نقدینگی به سمت تولید، افزایش ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال و توسعه از جمله مواردی است که نتایجی که می توان با سرمایه گذاری در اقتصاد به دست آورد. پروژه های ملی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به مشارکت مردم در اجرای این طرح ها ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح ها مردم طعم شیرین این سرمایه گذاری را بچشند.

معاون اول رئیس جمهور مشارکت و سرمایه گذاری مردمی را یکی از ویژگی های پروژه های پترورفیناریای شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم در ساخت این دو پروژه سرمایه گذاری و مشارکت جدی داشتند و پس از اجرای آنها. آنها می توانند سهامدار این پروژه های بزرگ شوند.”

مخبر همچنین نحوه تامین مالی این دو پروژه را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با روشی که برای تامین مالی این پروژه ها انجام شد، موانع برطرف شد و روند شروع ساخت این دو پروژه سرعت قابل توجهی گرفت.

در این مراسم دکتر جواد اوجی وزیر نفت چالش های فراوان فروش نفت و میعانات گازی در دوران تحریم را برشمرد و گفت: اجرای پتروپالایشگاه شهید قاسم سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران تحریم ها را بی اثر می کند.

وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور هم اکنون نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است و همگام با روند مصرف بنزین و گاز نفتی کشور به ویژه با افزایش سفرها پس از کاهش شیوع کرونا، مصرف در روزهای زیادی از تولید پیشی گرفته است. اگر این روند ادامه پیدا کند، امنیت انرژی کشور با چالش مواجه خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این پروژه ها از مدت ها قبل کار می کردند، افزود: مهمترین چالش این پروژه ها تامین منابع مالی بود که به همت آقای مهندس مخبر، هلدینگ های بزرگ اقتصادی و بانک ها در این زمینه فعالیت داشته اند و مطمئن باشید طی چهار تا پنج سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

لازم به ذکر است: بانک رفاه کارگران ۱۵ درصد، گروه انرژی تدبیر ۱۵ درصد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۱۵ درصد، شرکت سرمایه گذاری العزعل ۱۵ درصد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ۱۰ درصد، بانک ملی ۱۵ درصد، بانک ملت. ۷ ۵.۵ درصد و بانک تجارت ۷.۵ درصد در قرارداد مشارکت و تامین مالی ساخت پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» سهم دارند.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید