قطع ارتباط ۱۶۵ مشترک خانگی آسیب دیده در خراسان شمالی/آغاز عملیات رفع تنش آبی در روستاها


به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، پیش از ظهر امروز عباسعلی گریوانی معاون اکتشاف و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در گفت و گو با رسانه ها از اخراج ۱۶۵ مشترک غصبی داخلی خبر داد. – رعایت الگوی مصرف و عدم مدیریت بهینه مصرف آب از سوی مشترکان تهدید و قطعی جدی آب در ساعات اوج مصرف است.

وی با بیان اینکه در خراسان شمالی ۹۳ درصد از مشترکان شرکت آب و فاضلاب استان را مشترکان داخلی تشکیل می دهند، افزود: روزانه ۲۵۰ تا ۲۸۵ لیتر و در برخی دیگر از مناطق شهری استان سرانه مصرف آب شرب برای هر نفر ۴۰۰ لیتر است. در روز

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی افزود: این در حالی است که استاندارد استاندارد مصرف سرانه برای هر نفر باید ۱۶۰ تا ۱۸۵ لیتر در روز باشد که البته در کشورهای پیشرفته این سرانه مصرف ۱۴۰ لیتر برای هر نفر در روز است. .

وی گفت: به طور کلی در حال حاضر ۶۰ درصد از مشترکان مناطق شهری شرکت آب و فاضلاب استان از آب استاندارد (کمتر از ۱۶۰ لیتر برای هر نفر در روز) از شبکه آبرسانی، آب شرب و ۴۰ درصد دیگر از آب مصرفی این شرکت استفاده می کنند. مشترکان شهری نیز بیش از میانگین مصرف سرانه کشور آب شرب مصرف می کنند.

گریوانی گفت: برآورد می شود این مشترکان پرمصرف شهری علاوه بر مصرف معمول آب شرب خود، از آب شرب شهری برای آبیاری باغ، شستشوی حیاط و معابر و همچنین پرکردن استخر نیز استفاده کنند.

گریوانی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف بی رویه آب ۴۰ درصد مشترکان پرمصرف در مناطق شهری با مصرف بهینه ۶۰ درصد دیگر از مشترکان شهری استان جبران می شود.

وی درباره میزان مصرف سرانه مشترکان روستایی شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی افزود: با توجه به اینکه سرانه مصرف آب مصوب کشور برای هر نفر ساکن روستاها ۱۱۴ تا ۱۱۵ لیتر در روز است، اما در خراسان شمالی ۹۰ درصد مشترکان روستایی بیش از این استاندارد مصوب آب مصرف می کنند.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی ادامه داد: میزان مصرف آب روستاها در ماه های گرم سال به ازای هر نفر حدود ۴۰۰ لیتر آب در روز است.

وی افزود: مشترکان در روستاها علاوه بر آب شرب، از آب موجود برای آبیاری باغات و دام های خود استفاده می کنند.

گریوانی با بیان اینکه همزمان اقدامات فرهنگی برای اطلاع مشترکان از نحوه رعایت الگوی مصرف آب و استفاده بهینه از آب شرب موجود در حال انجام است، ادامه داد: با این حال تا زمانی که قیمت آب واقعی نباشد، تدابیری اتخاذ خواهد شد. فرهنگ سازی مانعی نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که مشترکان با چه میزان مصرف آب مشمول اخطار یا قطعی آب می شوند؟ اطلاعیه: مدل وزارت نیرو برای هشدار یا صدور قطعی آب باعث افزایش حجم مصرفی هر مشترک می شود.

معاون بهره برداری و توسعه آبفای خراسان شمالی گفت: در صورتی که حجم مصرف هر مشترک آب در بازه زمانی ۴۰ تا ۴۵ روزه از ۱۵ متر مکعب بیشتر شود و این مقدار مصرف ادامه یابد، مشترک از قبل اطلاع رسانی خواهد شد و در صورت عدم رعایت، همچنین مشمول کمبود آب است.

وی تاکید کرد: حجم ایده آل مصرف آب برای هر مشترک در بازه زمانی ۴۰ روزه هفت متر مکعب و حجم مصرف قابل قبول هر مشترک در بازه زمانی ۴۰ روزه تا ۱۵ مترمکعب است.

گریوانی اعلام کرد: این شرکت از بهمن ماه ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱، ۳ هزار و ۷۵۶ اخطار کتبی به مشترکان پرمصرف مناطق شهری استان ارسال کرد که از این تعداد ۱۶۵ مشترک متخلف که الگوی مصرف را رعایت نمی کردند قطع شدند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برای مشترکان روستایی استان در صورت عدم رعایت الگوی مصرف سرانه آب، اخطار و انشعاب قطعی آب را برای آنها ارسال می کنیم.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی نیز در بخشی دیگر از سخنان خود به روستاهای دارای تنش آبی در استان اشاره کرد و افزود: ۳۱۲ روستای استان به دلیل بارندگی کم، شبکه فرسوده را در برگرفته است. انتقال آب، ظرفیت کم مخازن ذخیره آب و عدم اتصال به تاسیسات و شبکه آبرسانی تحت تاثیر تنش آبی بوده که در سال های اخیر با اقدامات احداث و حفر چاه های آب، تنش آبی در این مناطق کاهش یافته است. به ۲۳۸ روستا

وی گفت: هم اکنون آبرسانی به ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از ساکنان خراسان شمالی توسط کامیون های تانکر تامین می شود.

گریوانی اعلام کرد: به طور کلی برای رفع تنش آبی در روستاهای استان طرح توسعه آبرسانی روستایی در دست اجراست.

وی گفت: در این راستا سال گذشته قراردادی بین شرکت آب و فاضلاب استان و محل احداث امام حسن مجتبی(ع) به منظور کاهش تنش آبی در مناطق روستایی استان منعقد شد.

دستیار اکتشاف و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با بیان اینکه مدت اجرای این طرح ۳۰ ماه است، افزود: ۴ ماه از آغاز اجرای آن می گذرد.

گریوانی تاکید کرد: برای اجرای این طرح در ۱۰۷ روستا عملیات عمرانی برای تامین آب پایدار مناطق روستایی استان انجام می شود.

انتهای پیام
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید