قهرمانان ایران سرزمین عصر جدید/سوغات جوانمردی+فیلم


خبرگزاری فارس – گروه هنر و رسانه: فصل سوم مسابقه استعدادیابی عصر جدید با اجرای احسان علیخانی به پایان رسید و پس از اجرای نهایی، منتظر رای مردم برای دیدار با برگزیدگان خود است. گروه هنری خبرگزاری فارس در این برنامه در گزارش های مختلف به اجرای ویژه و پرمخاطب آن نمایش پرداخت. از اجرای احساس یاسین تا وحید موسوی، گذر از اهمیت حضور زنان، کودکان و نوجوانان و… با نگاهی نقادانه برای بهبود و پیشرفت برنامه به برخی موضوعات پرداخته شد. در این میان، جایی برای پرداختن به باستان شناسان کوچک و یا گروه قهرمانان سرزمین ایران وجود نداشت و در این گزارش سعی خواهیم کرد به اهمیت و جایگاه این گروه بپردازیم.

فینالیست های این فصل عصر جدید در رویدادی قابل توجه اغلب کودکانی هستند که استعداد خود را در زمینه های مختلف نشان دادند و داوران را شگفت زده کردند، از ساینا شیخی با اجرای فوق العاده اش تا خواننده زیبای این مسابقات، علی طولابی که با لطافت خود همه را شگفت زده کرد. سن

در این مسابقه گروهی از خردسالان و نوجوانان حضور دارند که علاوه بر شگفتی در عملکرد و توانایی در ورزش زورخانه ای به نکات دیگری نیز توجه دارند.
گروه پهلوانکس ایرانزمین که با هماهنگی و استعداد خود در انجام فعالیت های ورزشی در تمامی ارائه های خود از فازهای ابتدایی برنامه عصر جدید تا مرحله پایانی، دروان و حضار را به وجد آوردند. آنها ویژگی مهم دیگری را در اجراهای خود نشان دادند.

منش و ادب پهلوی بدون شک یکی از حلقه های مفقوده ورزش حرفه ای امروز است. ورزشی که تحت تاثیر مدرنیته و ورود سرمایه های اقتصادی فراوان به آن، تبدیل به صنعتی ظالمانه شد و از ویژگی های جوانمردی دور شد.
اما در این میان و در بحبوحه جنگی که عمدتاً با هدف پیروزی و پیروزی به حیات خود ادامه می دهد; رفتار قهرمانانه اعضای گروه ایرانیان رزمندگان زمین تلاشی است برای اینکه رفتار ورزشکارانی چون غلامرضا تختی و پوریای ولی به افسانه و داستان های دور از ذهن تبدیل نشود و اهمیت رفتار قهرمانانه به شعار تبدیل نشود. توسط بزرگان ورزش برای بازدید از ورزشکاران رشته های مختلف که چندین بار در سال از آنها بازدید می کنند استفاده می شود. و توصیه میکنم اول قهرمان بشید بعد به قهرمان شدن فکر کنید!
شاید آخرین ادوار لیگ برتر ایران بود که جشن پایانی آن در روز درگذشت صادقی و پس از دریافت جایزه با شناخت ابراهیم صادقی بازیکن آن روزها تیم سایپا به عنوان بازیکن اخلاق همراه بود. بازیکن اخلاق به نکته مهمی در ورزش کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه رسانه ها بیشتر به فکر بازیکنانی هستند که حاشیه های بیشتری دارند و ورزشکار بدون شرم و اخلاق دیده نمی شود. .

کافی است قدم به قدم اقدامات مختلف این باستان شناسان کوچک کشورمان را دنبال کنیم تا شاهد پیشرفت چشمگیر آنها باشیم. آنها با استعداد ذاتی خود هر روز بهتر و هماهنگ تر می شدند و شاید هیچ گروهی از این نظر با آنها قابل مقایسه نباشد. حرکت تکاملی گروه قهرمانان کوچک در اجرای نهایی زمانی به اوج خود رسید که در سطحی بالاتر و با رویکرد دراماتیک تری سالن را فتح کردند.

البته این رشد و پیشرفت فقط در اجرای آنها اتفاق نیفتاد، بلکه دیالوگ های این بچه های فهیم کشورمان نشان داد که رفتار و منش آنها تحت تاثیر آداب ورزش های اجباری بوده است. به طوری که کوچکترین آنها همزمان مانند قهرمانان دستان خود را بالا برد و به نفع دیگری کنار رفت. رفتار هر یک از این بزرگمردان کوچک یادآور داستان های فراموش شده ای بود که اکنون در دوران «عصر جدید» احیا می شد.

در نهایت به نظر می رسد یکی از راه های ارتقای شخصیت قهرمانی، برجسته سازی اعمال اخلاقی در ورزش و محکومیت ورزشکاران بداخلاق و نابهنجار است و نسل آینده نیز موثر خواهد بود.

البته غیر از ورزش زورخانه ای، هر ورزش دیگری می تواند یادآور و الگوی رفتار جوانمردانه باشد و به جامعه آموزش دهد، اما در این میان وجه تمایز و افتخار ورزش زورخانه ای آمیختگی آن با فرهنگ غنی ایران باستان نیز هست. مانند معارف شریف اسلام و تشیع، ورزشی که با نام علی (ع) شروع می شود و ادامه دارد.
باید بپذیریم که فضای ورزش امروز ایران با هوایی که در گذشته های نه چندان دور در این ورزش تنفس می کرد فاصله زیادی دارد و به نظر می رسد شخصیت یک سلحشور حلقه مفقوده این روزها باشد و به نظر می رسد ترویج یک فرهنگ خشونت یکی از راه های تثبیت اخلاق و منش مردانگی در ایران است. نسل ها خواهد بود. نکته ای که ادب و رفتار قهرمانان ایران زمین در صحنه عصر جدید یادآور آن بود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید