قوانین بازی با کودکان چیست؟


گروه زندگی: روی صندلی نشستم و بازی همسر و دخترم را تماشا کردم. دخترم خیلی کوچولو و آرام بود انگار در دنیای خودش بود، اسکناس ها را روی هم چیده بود اما همسرم به او یادآوری می کرد که باید قبض ها را اینطوری بگذاری تا درست است و این چیزها را تماشا کن، گوش نمی دهد. و او کارش را انجام داد بالاخره ناراحت شد و تمام مهره ها را روی زمین انداخت و به پدرش گفت: تو سوختی و بازی بلد نیستی. همسرم وقتی این صحنه را دید اخم کرد و گفت نمی خواهی قواعد بازی را یاد بگیری.

با آرامش به سمت آنها رفتم و به همسرم هشدار دادم که بچه ها مجبور نیستند همه قوانین را یاد بگیرند و از آنها پیروی کنند، به شرطی که طبق آنچه در ذهن دارند بازی کنند و احساس خوب و برتری داشته باشند. بهتر است تا زمانی که آنها بزرگتر شوند، قوانین آنها را در بازی رعایت کنیم.

نحوه بازی با کودکان بسیار مهم است. بازی کردن یک هنر است و همبازی خوب بودن برای بچه ها خیلی مهم است، اما بهتر است اطرافیان شما نحوه بازی با بچه ها را بدانند تا اینکه منتظر بمانید تا یک بچه کوچک با همان دستورالعمل ها بازی کند و آنها را از خود دور کند. و پیروز شو

به گفته روانشناسان، بازی بهترین عامل برای رشد شخصیت، رشد مغز، خلاقیت، تمرکز بهتر، صبر و اعتماد به نفس بیشتر، ارتباط و کشف دنیا توسط کودکان است. اما این بازی ها باید چه قوانین و مقرراتی داشته باشد تا عواطف و احساسات کودکان را بیان کند و آنها را شاد کند، بدون اینکه باعث استرس و اضطراب آنها شود.

۱- کودک درون شما باید با کودکان بازی کند

دکتر می گوید: «بازی یکی از بهترین راه ها برای شاد نگه داشتن بچه ها در خانه است. سجاد کریمان مجد، روانشناس و مشاور خانواده به فارس گفت. وقتی والدین با بچه ها بازی می کنند، واقعاً با آنها بچه می شوند، احساسات آنها را کشف می کنند و با کودک درون آنها بازی می کنند. پس اولین کار این است که والدین با کودک بازی کنند نه بزرگسال و والد درونشان!

۲. فقط بدون قوانین و مقررات خاص بازی کنید

کریمان مجد تاکید می کند: «بهتر است با قوانین بچه ها بازی کنیم و بازی را با ادب همراه نکنیم. زیرا لذت شما را برای کودکان کاهش می دهد. صرفا ابزار بازی و هیجان برای بچه ها جنبه آموزشی دارد. “نیازی به آموزش چیزی نیست.”

اما اگر می خواهید قوانینی را تعیین کنید، بهتر است کودک قوانین بازی را تعیین کند، به شرطی که کودک با بازی خود کار خطرناک یا آزاردهنده ای انجام نداده باشد. پس سخت نگیرید و بگذارید کودک بر اساس نیاز و استعداد خود قوانین بازی را تعیین کند.

بعضی از والدین هم همین اشتباه را می کنند و فکر می کنند باید قوانینی برای بزرگسالان وجود داشته باشد که برای بچه ها بازی کنند یا اینکه یک بازی را خیلی جدی می گیرند و مدام می گویند که مثلاً ما برنده هستیم، در حالی که اغلب باید اجازه دهند بچه ها برنده شوند.

۳. به کودکان زمان بازی بدهید

به کودک خود فرصت دهید تا بازی را تمام کند و او را برای کار دیگری مانند غذا خوردن، خوابیدن یا بیرون رفتن آماده کنید. با این حال به او بگویید که مثلاً در این مرحله فرصت بازی تمام شده است و با آرامش این کار را انجام دهید تا اضطراب و استرس او را تهدید نکند و فرصت کافی برای بازی داشته باشد.

۴. شما همیشه همبازی کودکانه نیستید

والدین باید بدانند که نمی توانند همیشه همبازی فرزندانشان باشند. بچه ها کم کم یاد می گیرند که جلوی شما یا بدون شما با خودشان بازی کنند یا با بچه های دیگر بازی کنند و همه این مهارت ها را به دست می آورند. بنابراین ابتدا سعی نکنید در هیچ بازی قوانینی را به آنها آموزش دهید، سپس زمان بازی با شما بسیار کوتاه است، شاید چند سالی که زمان تمام شود و سپس بچه ها تمایل دارند با همسالان خود بازی کنند و سال خود را بازی کنند یا حتی تنها و کودکان محدود به بازی با والدین خود در زمان های خاص هستند.

۵. ناظر خوبی باشید

هنگام انتخاب نوع بازی، کودک شما احساسات، حالات، نگرانی ها، توانایی ها و خواسته های خود را نشان می دهد، بنابراین در بیشتر موارد سعی کنید ناظر باشید و در اعمال او دخالت نکنید.

بعضی از والدین تا زمانی که می بینند کودک با خودش بازی می کند در کار کودک دخالت می کنند، مثلاً کارهای خانه را روی او بگذارند یا حلقه ها را در سبد بگذارند یا چیزهای دیگری را برای بچه ها یاد بگیرند که قوانین را یاد بگیرند. در حالی که همه اینها در مراحل مختلف رشد به دست می آید و کودک دوست دارد همه چیز را در این زمینه ها و آزمون و خطا یاد بگیرد.

در نهایت به گفته محققان، فضای داخلی خانه باید برای بازی کودکان آماده باشد، یا هر روز یا هر دو یا سه روز یکبار کودکان با والدین خود به شهربازی می روند و انرژی خود را تخلیه می کنند و خلاق هستند. بازی با بچه ها کمی زمان، صبر و انگیزه می طلبد، بنابراین سعی کنید روحیه خود را حفظ کنید.

بهتر است زمانی که در خانه هستید با بچه هایتان بازی کنید و فعالیت هایی را که می توانید برای بازیابی نشاط و انرژی انجام دهید دست کم نگیرید.

به عنوان یک پدر و مادر، چقدر زمان صرف بازی با فرزندان خود می کنید؟ برای ما بنویسید.

پایان پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید