لامرد میزبان شانزدهمین مراسم ترحیم ملی است


به گزارش خبرگزاری فارس از لامرد، محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد لامرد با اعلام این خبر اظهار داشت: بیش از ۳۰۰ نماز میدانی در دهه اول محرم در مرکز، اشکنان، علمارشت و خیرگو اقامه می شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد افزود: ۲۳ گروه تعزیه در شهرستان لامرد فعال هستند که از این تعداد ۱۶ گروه در بخش مرکزی لامرد، چهار گروه در شهرستان اشکنان فعال هستند. دو گروه در منطقه علمرودشت و یک گروه نیز در منطقه خیرگو فعال هستند.

دبیر سوگواره ملی در جنوب استان فارس گفت: تاکنون ۱۵ سوگواره ملی در شهرستان لامرد برگزار شده است.

هنرپیشه گفت: سابقه اجرای تعزیه در شهرستان لامرد به ۷۲۵ سال قبل برمی گردد و مردم این شهرستان به طور سنتی به عزاداری سید و سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدالله با عطر و عطر می پردازند.

وی اعلام کرد: یکی از نکات مهم اجرای تعزیه در شهرستان لامرد، همراهی مردم با قاریان اولیای الهی است که همزمان با شهادت هر یک از یاران حضرت اباعبدالله(ع) و اولیای خدا، مردم نیز در آن حضور پیدا می کنند. همزمان اشک ماتم می ریزند و ناله می کنند و نفرت خود را از لشکر اشقیا ابراز می کنند.

هروپیشه گفت: آیین تعزیه خوانی در شهرستان لامرد از روز قبل از ماه محرم با تعزیه دستفروش آغاز می شود و هر روز از دهه محرم به نام یکی از بزرگان روز نامگذاری می شود. عاشورا مدینه الوداع حر بن یزید ریاحی و وهب فرزندان زینب، قاسم بن الحسن(ع)، حضرت قمر بنی هاشم(ع)، حضرت علی اکبر و اباعبدالله الحسین(ع) برگزار می شود. ظهر روز عاشورا.

لازم به ذکر است که با توجه به گرمای هوا در جنوب استان فارس تعزیه های زیادی در شهرستان لامرد در شب و گاهی شبانه برگزار می شود.

انتهای پیام/ س
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید