لاوروف: سوء استفاده واشنگتن و متحدانش از مواد غذایی غیرانسانی است


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا مانع از دسترسی به معاملات مواد غذایی شده اند که این امر دلگرم کننده است.

روز جمعه توافقی در استانبول با حضور هیئت های روسیه و اوکراین با نظارت سازمان ملل متحد و با میانجیگری ترکیه انجام شد که طی آن غلات اوکراینی با نظارت سازمان ملل و با میانجیگری صادر خواهد شد. پرو

لاوروف تاکید کرد که استفاده آمریکا و متحدانش از غذا برای ماجراجویی های ژئوپلیتیکی غیرقابل قبول و غیرانسانی است.

وی ادامه داد: امضای تفاهم نامه روسیه و سازمان ملل متحد بار دیگر مؤید این موضوع است که تلاش غرب برای مقصر دانستن روسیه برای مشکلات عرضه غلات به بازارهای جهانی دروغ و غیرواقعی است.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو به تعهدات خود در این زمینه برای تامین امنیت غذایی ادامه خواهد داد.

وی افزود: امیدواریم تمام تلاش های لازم برای اجرای موثر این توافقات در دوره آینده به کار گرفته شود.

کشورهای غربی بارها مسکو را به بستن بنادر اوکراین و غیرممکن کردن حمل غلات اوکراینی متهم کرده اند. مسکو همچنین پاسخ داد که اگر کیف بنادر خود را از مین پاک کند، از عبور امن محموله های غلات اطمینان حاصل می کند.

اوکراین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی است که از زمان درگیری با روسیه قادر به صادرات غلات خود نبوده و در حال حاضر حدود ۲۲ تا ۲۵ میلیون تن غلات در بنادر این کشور نگهداری می شود.

در اوایل ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رهبران فرانسه و آلمان گفت: «روسیه مایل است راه‌هایی را برای ازسرگیری محموله‌های غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه مورد بحث و بررسی قرار دهد.»

روسیه و اوکراین نزدیک به یک سوم گندم جهان را تامین می کنند، در حالی که روسیه بزرگترین صادرکننده کودهای شیمیایی و اوکراین بزرگترین صادرکننده ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید