لاوروف و گروسی درباره وضعیت نیروگاه اتمی زاپروژیه صحبت می کنند.


به گزارش خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

به گزارش «خبرگزاری آناتولی»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاوروف و گروسی درباره امنیت تاسیسات هسته ای اوکراین از جمله وضعیت نیروگاه هسته ای زاپوریژیا تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده است که لاوروف بر قصد مسکو برای ادامه همکاری نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با هدف وادار کردن رژیم کی‌یف به توقف فوری بمباران نیروگاه زاپوروژیه و اطراف آن تاکید کرده است.

نیروگاه Zaporizhzhya، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا، از ماه مارس تحت کنترل روسیه است.

مسکو و کی یف یکدیگر را به حمله به این تاسیسات هسته ای متهم می کنند و نگرانی از احتمال وقوع فاجعه هسته ای در اوکراین افزایش یافته است.

همزمان، گروسی همچنین اعلام کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکراتی را با روسیه، اوکراین و سایر شرکا در مورد پارامترها و جنبه‌های طرح ایمنی و منطقه امن نیروگاه زاپوریژیا آغاز کرده است.

در این ماه تیمی از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از این تاسیسات بازدید کردند. گروسی پیش از این سفر در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته بود که حملات به این نیروگاه هسته ای «بازی با آتش» است و می تواند منجر به «حادثه بسیار فاجعه آمیزی» شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید