kermanyy

Sunday, 24 October 2021

متابولیسم و ​​آگاهی از عوامل م itثر بر آن

متابولیسم و ​​آگاهی از عوامل م itثر بر آن


متابولیسم فرد مقدار کالری است که بدن برای انرژی می سوزاند. میزان متابولیسم به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله سن ، جنس ، چربی بدن ، توده عضلانی ، سطح فعالیت و ژنتیک.

اگرچه فرد هیچ کنترلی بر جنبه های ژنتیکی متابولیسم فرد ندارد ، اما راه هایی وجود دارد که می تواند به بدن در پردازش سریع کالری کمک کند.

در این مقاله با 9 روش افزایش متابولیسم آشنا می شوید.

1. در فواصل منظم غذا بخورید

خوردن در فواصل منظم می تواند به متابولیسم کمک کند. بدن به تعادل و نظم بستگی دارد. خوردن در فواصل منظم ممکن است به حفظ تعادل متابولیک کمک کند.
نکته دیگر این است که اگر فرد زیاد غذا بخورد ، سپس برای مدت طولانی کمتر غذا بخورد ، بدن می تواند کالری بیشتری کند و سلولهای چربی بیشتری ذخیره کند.

با خوردن در فواصل منظم می توان این میل را کاهش داد. ترجیحاً فرد باید چند وعده غذایی کوچک یا میان وعده با فاصله 3 یا 4 ساعت بخورد.

2. مقدار زیادی کالری بخورید

برخی از افراد از وعده های غذایی به عنوان راهی برای کاهش وزن خودداری می کنند. با این حال ، این می تواند بر سوخت و ساز بدن تأثیر منفی بگذارد. خوردن غذاهای ناسالم نیز می تواند همین تأثیر را داشته باشد. خوردن کالری بسیار کم می تواند متابولیسم فرد را کند کند تا بدن بتواند انرژی خود را حفظ کند.

بسته به میزان فعالیت شما ، زنان بالغ بین 1600 تا 2400 کالری در روز و مردان بین 2000 تا 3000 کالری نیاز دارند.

3. چای سبز بنوشید

در حالی که مطالعات به طور قطعی این موضوع را اثبات نکرده است ، برخی منابع تحقیقاتی معتبر نشان می دهند که بخشی از چای سبز ممکن است در تحریک متابولیسم چربی نقش داشته باشد.

چای سبز می تواند جایگزین مناسبی برای آب قند باشد و نوشیدن آن می تواند به شما اطمینان دهد که آب کافی در طول روز دریافت می کنید. در حالی که مزایای متابولیکی این چای نامشخص است ، 1-2 فنجان در روز می تواند یک افزودنی سالم برای رژیم متعادل باشد.

آموزش متابولیسم و ​​مقاومت

4. تمرینات متقابل انجام دهید

تمرینات مقاومتی می تواند متابولیسم را افزایش دهد. تمرینات قدرتی به عضله سازی کمک می کند که می تواند متابولیسم را افزایش دهد.

توده عضلانی بیشتر از چربی است ، به این معنی که توده عضلانی برای حفظ نیاز به انرژی بیشتری دارد. بدن انسان به طور طبیعی با افزایش سن ماهیچه های خود را از دست می دهد. تمرینات مقاومتی منظم می تواند به مقابله با این اثر کمک کند.
تمرینات مقاومتی شامل بلند کردن وزنه و انجام تمریناتی است که از وزن بدن یا نوارهای محافظ برای عضله سازی استفاده می کند.

5. مقدار زیادی آب بنوشید

هیدراته ماندن برای عملکرد بهتر بدن ضروری است. آب برای متابولیسم مطلوب ضروری است و ممکن است به کاهش وزن کمک کند. یک مطالعه معتبر نشان داد که افزودن 1.5 لیتر آب به آب معمولی روزانه باعث کاهش متوسط ​​وزن و شاخص بدن در گروهی از زنان چاق 18 تا 23 ساله می شود.

6. استرس را کاهش دهید

استرس بر سطح هورمون ها تأثیر می گذارد و باعث می شود بدن بیش از حد طبیعی کورتیزول تولید کند. کورتیزول هورمونی است که به تنظیم اشتها کمک می کند. در سال 2011 ، محققان سطح غیر معمول کورتیزول را در افرادی که دارای اختلالات خوردن بودند ، پیدا کردند.

اختلالات خوردن ، از جمله محدودیت های غذایی و نگرانی های مربوط به وزن ، می تواند منجر به الگوهای غذایی ناسالم شود که متابولیسم را مهار می کند. استرس همچنین با کیفیت خواب ارتباط دارد ، که می تواند بر متابولیسم بدن تأثیر بگذارد.

متابولیسم شدید و ورزش

7. سعی کنید تمرینات با شدت بالا انجام دهید

مانند تمرینات قدرتی ، تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد. ممکن است از افزودن هر دو به کار روزانه خود سود بیشتری ببرید.

HIIT یک جایگزین کاردیو است. دویدن ، شنا یا دوچرخه سواری با سرعت ثابت نمونه هایی از تمرینات قلبی منظم هستند. در عوض ، ممکن است به امتحان یک برنامه منظم که شامل دوره های دیگر تمرینات شدیدتر و شدیدتر است ، کمک کند.

این می تواند شامل حرکت به مدت 1 دقیقه ، سپس پیاده روی به مدت 2 دقیقه ، یا تعویض بین ژاکت های کوتاه و زمان پیاده روی باشد.

8. خواب کافی

هنگامی که فرد خیلی کم می خوابد ، بدن هورمونی به نام گرلین ترشح می کند که باعث احساس گرسنگی در فرد می شود. همچنین لپتین کمتری ترشح می کند ، هورمونی که به فرد کمک می کند احساس سیری کند.

خواب مناسب می تواند به تعادل این هورمون ها کمک کند. این می تواند از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کند. در حالی که میزان مناسب خواب از فردی به فرد دیگر متفاوت است ، تحقیقات نشان می دهد که بزرگسالان حداقل 7 تا 8 ساعت به تغذیه شبانه نیاز دارند.

متابولیسم و ​​موز

9. ویتامین B کافی دریافت کنید.

موز منبع خوبی از ویتامین B است ، ویتامین B نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد. برخی از ویتامین های اصلی B مصرف می شوند
B1 (تیامین) ، B2 (ریبوفلاوین) و B6 (پیریدوکسین)

ویتامین B در بسیاری از غذاها یافت می شود ، از جمله:

موز
سیب زمینی آب پز
اوه
آب پرتقال
کره نارگیل
نخود فرنگی
اسفناج
ظروف سبوس دار

یک فرد می تواند با ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی و شیوه زندگی ، متابولیسم خود را افزایش دهد. از کاهش وزن گرفته تا استفاده از تمرینات قدرتی و HIIT در تمرینات خود ، چندین راه برای افزایش متابولیسم وجود دارد. همیشه بهتر است قبل از تغییر رژیم غذایی یا ایجاد تغییر در برنامه ورزشی خود با پزشک خود مشورت کنید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، با کادر آگاه و متخصص خود آماده خدمت رسانی شبانه روزی به شهروندان محترم است.

پرسنل مجرب مرکز در قالب جانبازان ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت عزیزان را در اولویت خود قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله نگاهی بیندازید.

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *