«محرابیان» در گفتگو با فارس: روابط ایران و تاجیکستان وارد مرحله جدیدی شده است


خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه در حاشیه دومین کنفرانس بین المللی سطح عالی «آب برای توسعه پایدار ۲۰۱۸-۲۰۲۸» که از ۶ تا ۹ ژوئن (۱۶ تا ۱۹ خرداد) در پایتخت تاجیکستان با حضور «علی اکبر» برگزار شد. مهرابیان وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان در خصوص روابط دوجانبه گفت:وگو انجام داد.

وزیر نیرو در ابتدا حضور چندین هیئت عالی رتبه از جمله هیئت جمهوری اسلامی تاجیکستان را در اهمیت این همایش برشمرد و گفت: کنفرانس بین المللی آب برای توسعه پایدار دومین کنفرانس بسیار مهم است. نشست مهم در این حوزه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سطح سران برگزار می شود.

وی ادامه داد: حضور هیأت هایی از کشورهای مختلف و همچنین سازمان های بین المللی این فرصت را فراهم کرد تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و راهکارهای حل مسائل و مشکلات مرتبط را مورد بحث و بررسی قرار دهند. در واقع موضوع آب امروزه یک موضوع کاملا استراتژیک و شاید مهمترین موضوع در میان سایر مسائلی است که زیرساخت های توسعه را تشکیل می دهد. در حال حاضر شرایط جهان به گونه ای است که کمبود منابع آب تنش های قابل توجهی را به وجود آورده است.

محرابیان ادامه داد: موضوع دسترسی به آب شرب و آب بهداشتی یکی از موضوعات مهم و محوری بود که در جلسه دوشنبه به آن پرداخته شد. متاسفانه امروزه بیش از ۲ میلیارد نفر در جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. البته این بدان معنا نیست که بقیه جمعیت جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی کامل و دائمی دارند. بر اساس شاخص های سازمان ملل، افرادی که فاصله مشخصی از منبع آب دارند ذینفع محسوب می شوند. این در حالی است که بهره برداران برای تامین آب نیز با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه نوع همکاری آبی بین ایران و تاجیکستان وجود دارد؟ زیرا بخش قابل توجهی از آب شیرین جهان در تاجیکستان تولید می شود و این کشور سرچشمه رودخانه های عظیم آمودریا است.سردریاتاجیکستان نقش پیشرو در تولید و توزیع آب دارد. یخچال های بسیار بزرگ در منطقه عمدتا از تاجیکستان هستند. این کشور به دلیل آب و هوای کوهستانی، منابع آبی کمتری دارد، اما نقش بسیار مهمی در تولید و مدیریت آب دارد.

محرابیان ادامه داد: ایران و تاجیکستان سال هاست که در حوزه آب و انرژی با یکدیگر همکاری می کنند می‌دهند آنچه مهم است اکثریت “ساخت نیروگاه برق آبی”سنگتوده دو “. در سفر رئیس جمهور تاجیکستان به جمهوری اسلامی ایران، در خصوص توسعه روابط و اجرای پروژه های جدید گفتگو شد. وی در حالی که هم اکنون در دوشنبه به سر می برد، با مقامات تاجیکستان نیز در مورد گسترش همکاری ها گفتگو کردوگو و تبادل نظر می کنیم.

وزیر نیرو وضعیت کنونی روابط تهران و دوشنبه را مثبت توصیف کرد و گفت: با سفر رسمی آیت الله سید ابراهیم رئیسی به تاجیکستان در سال گذشته که اولین سفر خارج از کشور پس از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی از ایران بود، پیام سیاست خارجی ایران در قبال منطقه داده شد، پیام به این معنا بود که جمهوری اسلامی ایران خواستار گسترش همکاری های خود با هموطنان، برادران، مسلمانان و همسایگان بود که پس از این سفر شاهد برگزاری چندین نشست دوجانبه و افزایش تعاملات و تعاملات بودیم. همکاری با کشورهای همسایه

وی افزود: با سفر اخیر رئیس جمهور تاجیکستان به ایران و امضای ۱۷ سند در زمینه های مختلف، وارد مرحله جدیدی از روابط دوجانبه تهران و دوشنبه شده ایم. خوشبختانه روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان از زمان روی کار آمدن آیت الله رئیسی رو به رشد بوده است. ضرب و پیش‌بینی ما این است که در ماه‌ها و سال‌های آینده روابط دو کشور در مسیر رشد و توسعه بیشتر قرار گیرد.

محرابیان در پاسخ به این سوال که کدام حوزه ها قابلیت های مناسبی برای همکاری های دوجانبه ایران و تاجیکستان دارند، گفت: در زمینه تبادل تجربه، صادرات خدمات فنی و مهندسی، تبادل کالا، ترانزیت، علم و فناوری، آموزش عالی و با استفاده از امکانات گردشگری دو کشور، ظرفیت های خوبی وجود دارد که تحت آن می توان همکاری ها را ارتقا و گسترش داد.

وزیر نیرو در پایان این بیانیهوگو وی درباره نقش کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور گفت: البته کمیسیون های مشترک نقش محوری در مسائل اقتصادی دارند. یعنی اگر این کمیسیون ها فعال باشند، قطعا روابط از نظر تعاملات اقتصادی رشد می کند. خوشبختانه روابط سیاسی ایران و تاجیکستان در حال حاضر عالی است، اما برای رسیدن به این سطح از روابط اقتصادی راه نسبتا طولانی در پیش است که نقش و مسئولیت کمیسیون های مشترک را افزایش می دهد.

پایان پیام/.
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید