kermanyy

Friday, 22 October 2021

محصولات تراریخته و تغذیه ای دکتر رضا اطمینانانی

محصولات تراریخته و تغذیه ای دکتر رضا اطمینانانی


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، تأمین غذا برای جمعیت رو به رشد بسیار مهم است. در کشورهای توسعه یافته این نگرانی نیست. زیرا تقریباً همه مردم غذای کافی و سالم دریافت می کنند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، معمولاً 70 درصد درآمد صرف غذا می شود که همه نیازهای ریز مغذی را برآورده نمی کند.

در کشورهای در حال توسعه ، پدیده گرسنگی کودکان و مادران پنهان است. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذایی که می خوریم مواد مغذی مورد نیاز را ندارد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام فعالیت بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. در چنین کشورهایی رژیم غذایی اصلی کم مواد معدنی و ویتامین است و قیمت اقلام غذایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات بالا است.

از سوی دیگر ، زمین کشاورزی برای تولید غذا مورد نیاز است. در حالی که میزان زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده در تغذیه یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م toثر برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به افزایش تقاضا برای غذا و محدود بودن زمین های کشاورزی ، گونه های پرمحصول و پربازده مورد نیاز است. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، انتقال و درج ژن ها را در سایر گیاهان ممکن ساخته است. هر روز ژن ها با جهش های طبیعی تغییر می کنند و گونه های جدیدی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی امکان انتقال ژنتیکی بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، عملکرد و تولید محصول را بهبود می بخشد ، مصرف آفت کش ها را کاهش می دهد ، کشاورزان را سالم نگه می دارد و هزینه های مزرعه را کاهش می دهد و در نهایت روش انتقال ژن را اصلاح می کند. میزان ریز مغذی ها و فراهمی زیستی آنها را در رژیم غذایی افزایش می دهد.

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات آلرژیک طبیعی در رژیم غذایی است. بهبود در دسترس بودن تغذیه ای و بیولوژیکی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای اصلی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه یکی از راه های کاهش سوء تغذیه است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- کاهش میزان ترکیبات ضد مغذی موجود در غذاها که مانع از تأمین و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود.

2- افزایش فراهمی زیستی و میزان مواد مغذی و ترکیباتی که باعث جذب مواد معدنی و ویتامین ها می شود.

3- افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین ها.

کاهش ترکیبات ضد مغذی: راهکارهایی برای کاهش ترکیبات ضد مغذی مانند فیتیک اسید که به فلزات موجود در دانه ها متصل شده و از جذب آنها جلوگیری می کند. راهی برای افزایش منابع معدنی غذای خوراکی. فیتین شکل اصلی ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها است و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. به همین دلیل ، حذف این ترکیب از دانه ها امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان مقدار فسفر موجود در دانه ها را از طریق اصلاح ژنتیکی افزایش داده و اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه مصرف مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش می دهند.

ترکیبات افزایش دهنده مواد مغذی را افزایش می دهد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، در غذاهای اساسی مانند غلات کامل اندازه آنها کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار آن جذب این مواد معدنی را بهبود می بخشد. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش کمی در مقدار آنها بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نمی گذارد. از طریق دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، می توان جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را نیز افزایش داد. در این راستا ، تحقیقات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج روی این محصول انجام شده است که قدرت غالب بسیاری از مردم کشورهای در حال توسعه است.

یکی از این موارد افزایش آهن در برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. توالی ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، نخود و ذرت تعیین شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، جذب فریتین گیاهی 50 درصد جذب فریتین حیوانی است. اما آهن سویا فراهمی زیستی زیادی دارد و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل است که دانشمندان توالی ژنتیکی پروتئین سویا را در برنج معرفی کرده اند. بنابراین ، برنج با جذب آهن بالا تولید شد. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژنتیکی گونه های برنج تولید می کنند ، زیرا این آندوسپرم برنج معمولاً حاوی این ویتامین نیست. بنابراین ، برنج دارای جذب آهن بالا و ویتامین A است.

جمعیت فقیر

برای مردم فقیر ، غذاهای اصلی اولین انتخاب غذایی و 40 تا 55 درصد آهن را تامین می کنند. اگر غذاهای اصلی 50 درصد از آهن مورد نیاز خود را تامین کنند (به عنوان مثال برنج در بنگلادش) ، دو برابر شدن مقدار آهن در برنج باعث افزایش 50 درصدی آهن آنها و دریافت آهن آنها تا 50 درصد از برنج غنی از نظر بیولوژیکی می شود.

3 درصد از کم خونی ها در زنان رخ می دهد. تاثیر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی نشان داده شده است ، اگرچه 100 برابر بیشتر از قیمت برنج اصلاح شده ژنتیکی هزینه دارد. بنابراین ، تولید محصولات GM و مواد مغذی پرهزینه است و اثرات مفید طولانی مدت دارد.

مواد فعال بدون مواد مغذی:

گیاهان حاوی ترکیبات زیادی هستند که نقش تغذیه ای مشخصی ندارند اما اثرات مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل ، مقدار آن در دانه های روغنی با اصلاح ژنتیکی افزایش می یابد.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی ، امکان تولید محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات وجود دارد که می توانند بیشتر از سایر محصولات بدون تغییر ذخیره شوند. همچنین می تواند برای افزایش طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش آلرژی و ترکیبات ضد مغذی اشاره کرد. اصلی ترین آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش آلرژی متوقف کردن بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ایجاد واکنشهای ایمنی نامطلوب است. این کار برای کاهش حساسیت به بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام شد. ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با ترکیب ژن معکوس مخمر در سیب زمینی کاهش یافته است. نمونه هایی از محصولات ساخته شده با این فناوری عبارتند از روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، محصول برنج با پروتئین بالا و روغن سویا با امگا 3.

محصولات تراریخته و تغذیه ای اصفهان متخصص تغذیه است

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژنتیک ، می توان محصولات غذایی منحصر به فرد ، غنی شده و پربازده تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای جهان امروز از ارزش بالایی برخوردار هستند. فقدان چنین محصولاتی در کشور ما قابل توجه است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز برخی از افراد در جهان نگران تنوع ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه اثرات مثبت درک شده ، تغییرات و عوارض جانبی در محصولات رخ داده است که اثرات خود را نشان می دهد. بعد.


دکتر رضا اطمینانانی

اصفهان متخصص تغذیه است


دکتر رضا اتمینی با ارائه تکنیک های اساسی در تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا می کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندنShare your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *